Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD, S-400 krizini, ekonomik krize mi dönüştürmek istiyor?

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı Stratejist Sitilides'in ''IMF'e kadar uzanan'' tehdidini masaya yatırdı ve ''uzmanına'' sordu. İşte uzman görüşü...

Uzunca bir süredir Türkiye ile ABD arasında füze krizi tartışılmakta. ABD Yönetimi, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini alımından vaz geçmemesi durumunda ortağı olduğu F-35 savaş uçaklarının teslim edilmeyeceğini defalarca ilan etti. Bu duyuruların ardından NATO'nun 70. yılı geçen hafta Washington'da kutlanırken üyesi olan Türkiye'nin ittifaktaki konumunun tartışmaya açılması, yaşanan krizin boyutlarını daha da derinleştirmiştir.

ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı stratejist John Sitilides, Washington ile Türkiye arasındaki S-400 krizi, F-35'lerin durumu ve ekonomik ambargo konularında Amerika'nın Sesi'ne konuştu. Sitilides, ABD ile Türkiye arasında yükselmeye devam eden S -400 krizine ilişkin, ekonomik ambargonun yolda olduğunu belirterek "Başkan Trump Türkiye'yi ekonomik olarak cezalandıracağı konusunda çok kesin konuştu. Türkiye bu tür yaptırımları kaldırabilecek durumda değil. Resmi olarak resesyona girerse, ekonomiyi kurtarmak için IMF'den kredi almak zorunda kalabilir" dedi.

Sitilides, ABD-Türkiye ilişkilerinin geleceğiyle ilgili "Amerika ve Türkiye hatta birçok açıdan NATO ittifakı ve Türkiye, kendi hedeflerine ulaşmak için birbirlerinden uzaklaşan yollara yönelmişe benziyor. İkili ilişkiler açısından bakarsak Amerika ve Türkiye'nin amaçlarının ve değerlerinin artan biçimde farklılaştığını görüyoruz. Özellikle Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'da farklı hedeflerin peşindeler... Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da hükümetinin ne yapacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Kimsenin fikri olduğunu da sanmıyorum" dedi..

 

"S-400 kırmızı çizgidir"

Suudi Arabistan'ın S-400 satın almaya yönelik adımlarını da değerlendiren Sitilides, "Hindistan gibi Amerikan teknolojisini tehlikeye sokmayacak ülkelerin S-400 alımlarını, Amerika bir dereceye kadar görmezden gelmeye hazır. Ancak Suudi Arabistan bir başka konu. Zira yanı başındaki İsrail'de Amerikan F-35'leri var. Bence ister Suudi Arabistan'da, ister Türkiye'de konuşlu olsun F-35 teknolojisini tehlikeye sokacak her türlü S-400 sistemi Amerika'nın kırmızı çizgisidir, hiçbir müttefikimizin geçmemesini tercih ederiz. Ülkelerin savunma hedefleri için başka çözümler bulmaya çalışmaya hazırız. Ancak F-35'lere karşı S-400'ler, hangi ülkede olursa olsun Amerika'nın kırmızı çizgisidir." diye konuştu.

ABD Başkanı Trump'ın Ankara Büyükelçi adayı Satterfield, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin adaylık oturumunda soruları yanıtladı. ABD-Türkiye ilişkilerinin zorlu bir dönemden geçtiğini söyleyen Satterfield, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, ''Türkiye, F-35 programına katılımını büyük riske atıyor ve yaptırımlarla karşı karşıya.'' açıklamasında bulundu.

 

Erdoğan ABD'ye karşı sıkı duruyor

ABD'nin Türkiye'ye benzeri görülmemiş baskı yaptığını belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu baskıya karşı sıkı duruşunu memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Rossiya-1 televizyonunda yayınlanan bir programda konuşan Peskov, "Prensipte egemen olarak, bağımsız bir şekilde hareket edebilen ülkelerin sayısı parmakla sayılacak kadar az. Türkiye de bu ülkeler kategorisinde yer alıyor" dedi.

 

"Güvenliğin sağlanması için en doğal haktır"

"Küresel Kriz -Küresel Sesler" (Global Crisis - Global Voices) toplantısında Türkiye ekonomisi ve dış politikasıyla ilgili bir değerlendirme yapan Westminister Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Farhang Morady, Suriye ve Irak'taki iç savaşın bölge ülkelerine önemli maliyetler yarattığına dikkat çekti. Hassas bir coğrafi bölgede yer alan Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almasının en doğal hakkı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Farhang Morady, Rusya'dan S-400 füzelerinin alınmasının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Suriye'deki iç savaşın nasıl sonuçlanacağının ve nereye evrileceğinin bilinmediğini vurgulayan Prof. Dr. Farhang Morady, mevcut belirsizlik ortamında Türiye'nin S-400 füzelerini almasının doğal olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin Güney Kore'nin sergilediği ekonomik başarıya ulaşmak için ne yapması gerektiği sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. Farhang Morady, her ülkenin kendi tarihsel koşulları içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Morady, Güney Kore'nin II. Dünya Savaşı sonrasında ABD tarafından ekonomik açıdan desteklendiğine dikkat çekti. Büyük güçlerle olan ilişkilerin ülkelerin ekonomik performansında önemli rol oynadığını belirten Prof. Dr. Farhang Morady, Türkiye'nin de Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Avrupa Birliği ile çok iyi müzakere etmesi gerektiğini kaydetti.

 

"ANLAŞILMASI ZOR BİR MÜTTEFİKLİK İLİŞKİSİ"

Mehmet Dönmez(Emekli Büyükelçi)- Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemini sipariş kararı, en gelişmiş ve isabet yüzdesi yüksek hava savunma sistemine sahip olmak arzusuyla verilmiş bir karardır. Türkiye, Patriot alma talebinin uzun süre sürüncemede bırakılması ile bu karara varmak zorunda kalmıştır.

S-400 kararı Türkiye ile ABD arasında ciddi bir gerilim konusu olmayı sürdürmektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino, Ankara'nın Rusya'dan S-400 sistemini alması durumunda Vaşington'un Türkiye'ye yönelik yaptırımları devreye sokabilecektir demiştir. ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımların işletilmesine dikkat çekilerek ABD'li iki senatör Bob Menendez ve Marco Rubio yasa tasarısı teklifinde bulunmuşlardır. Tasarının amacı "Doğu Akdenizde güvenlik ve enerji işbirliklerinin geliştirilmesi ve diğer amaçlar" olarak verilmiştir. Açıkça görülmektedir ki tasarı Türkiye'yi Doğu Akdenizden silmek istemektedir. Bu hedef doğrultusunda Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ABD'ye silah ve asker konuşlandırması için yeni olanaklar sunmaktadırlar.

ABD, S-400lerin alımı halinde F-35 uçaklarıyla ilgili hassas bilgilerin ele geçirilebileceği, S-400 sisteminin bu uçakların savunma sistemini etkisiz hale getirmek için tasarlandığını ileri sürmekte bu nedenle F-35 lerin Türkiye'ye verilmesine de engel çıkartmaktadır. Oysa S-400 sisteminin halen kurulu bulunduğu Suriye'deki Hmeymim ve Tartus üslerinden İsrail'den havalanan ve füze menziline giren F-35 jetlerinin elektronik bilgilerinin çoktan ele geçirildiği bilinmektedir.

Dolayısıyla Türkiye'nin hava savunma sistemini güçlendirme isteğine kulak tıkayan ABD, ileri sürdüğü gerekçelerle NATO müttefiklerinin de akıllarını çelmiştir. Türkiye'nin S-400 sistemini alıp işletmesi durumunda ekonomiyi çökertecek yatırım tehditleri eksik olmamaktadır. Bu tutumun temelinde Türkiye'nin ABD'den bağımsız olarak bölgesel güç olarak ortaya çıkmasının yarattığı tepki bulunmaktadır.

Öte yandan ABD yönetiminde ve askeri çevrelerde Türkiye'nin cezalandırma amacıyla F-35 üretiminden çıkartılması halinde üretim sürecinin olumsuz etkilenebileceği yolunda çatışan görüşler bulunmaktadır. Kongre ve Pentagon çevrelerinin bu görüş farklılıklarının devam edeceği muhakkaktır.

ABD öteden beri Türkiye'ye gerçek bir müttefik olarak davranmamaktadır. Suriye'de YPG/PYD konusundaki hassasiyetlerimiz bir türlü gereken hassasiyeti bulmamıştır. İniş çıkışlarla dolu ABD dış politikasının temel hedefi İsrail'in güvenliği ve politikalarının kayırılmasıdır. Ayrıca İran'ın Orta Doğu'da hakimiyet alanının daraltılması ve yaptırımlarla çöküntüye uğratılmasıdır.

Türkiye'nin istikrarlı bir iç yapıya  kavuşup ekonomiyi güçlendirici tedbirleri hayata geçirmesi ve dış politika da ülke çıkarlarına yönelik adımlar atması ile ABD'ye karşı kararlı duruşunu sürdürmesi mümkün olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üçüncü kez görevine seçilen İnce, Güzelbahçe’nin ''rakı-balık'' yapmanın ötesinde bir kimliği olduğunu belirterek, ''5 büyük projeyi'' anlattı.

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; ''Çiftçinin bahtı kara kaderini kim ve nasıl kurtaracak?'' işte görüşler...

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayında TÜFE'nin yıllık yüzde 16.65 olduğunu açıkladı. 12 aylık ortalamada enflasyon yüzde 19.91 olurken ÜFE ise yüzde 21.66 olarak ge...

Suriye'de ''Güvenli Bölge'' konusunda ABD ile ''Müşterek Harekat Merkezi'' kurulacak. Gözlem konuyu uzmanlara sordu.

Çoban Ateşi Hareketi ve Büyük Türkiye Hareketi ile ''merkez sağ parti boşluğunun doldurulması'' sürecine girildi. Ne var ki, ''olağanüstü Kurultay ile'' ortaya bir de ...

İmarı alındı; Eylülde temel atılacak olan Ege Ticaret Merkezi’nde üretim, teşhir, satış ve ihracat ''bir arada'' olacak.

Topcu ''Türk siyasetinin yanlış ellerde olduğunu'' belirterek, ''Bu gidişin önlenmesi gerek'' dedi ve ''Nasıl önleneceğini'' GÖZLEM'e anlattı.

Yazarlar
Website Security Test