Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

S-400 krizinde ipler iyice gerildi, geri adım atan yok

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de seçimlerin ardından diplomasiyi takip eden gözlemcilerin tahminleri gerçekleşti ve Türkiye ile ABD arasındaki S-400 gerilimi yeniden gündeme geldi. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemlerini satın alma kararını gerekçe göstererek F-35 savaş uçaklarına ait parçaların teslimatını askıya aldıklarını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, "Türkiye'nin S-400 teslim almaktan vazgeçtiğine ilişkin net bir karar beklenirken, F-35'lerin operasyonel kapasitesiyle bağlantılı teslimat ve faaliyetler askıya alınmıştır. Türkiye ile bu önemli konudaki diyaloğumuz ise sürmektedir" diye konuştu. Pentagon Sözcüsü, üretimde bir aksama olmaması için ise Türkiye dışında başka ülkelerin değerlendirileceğini söyledi. Çünkü Türkiye, F-35 savaş uçaklarının bazı parçalarını tedarik ediyor.

ABD defalarca Ankara'ya Rusya'dan S-400 alırsa F-35 projesinden çıkarılma riskiyle yüz yüze kalacağı uyarısında bulunmuş, Ankara ise geri adım atmamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hiç kimse bizden tükürdüğümüzü yalamamızı istemesin" sözleriyle anlaşmadan vazgeçmeyeceklerini vurgularken, "S-400 konusunda biz işi bitirdik. Bizim şimdi bir geri dönüşümüz olamaz" diye konuşmuştu.

 

NATO'dan S-400 açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun kuruluşunun 70'nci yılı münasebetiyle ABD'nin Başkenti Washington DC'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin "Silah alım kararları her NATO üyesinin kendi ulusal kararlarıdır." dedi.

Silah alımlarının müttefikler arasında sorunlara neden olduğuna dikkati çeken Stoltenberg, "Bu tür sorunları ele almak üzere NATO, müttefiklere platform sağlıyor. S-400 konusu bugünkü toplantının gündemi değil ancak bu toplantının yan etkinliklerinde ele alınmasını bekliyorum çünkü NATO bu konuların konuşulması için bir platformdur." diye konuştu.

NATO'nun Türkiye'ye hava savunma konularında destek verdiğini belirten Stoltenberg, ABD ile Türkiye arasında S-400 konusundaki krizin çözülmesini beklediğini ifade etti.

 

Çavuşoğlu Washignton’da

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO’nun kuruluşunun 70’inci yıl dönümünde NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Washington’da bulunuyor. Bu toplantı esnasında Türk ve Amerikan dışişleri bakanları, Mevlüt Çavuşoğlu ve Mike Pompeo, NATO toplantısı kapsamında Washington'da önemli bir toplantı gerçekleştirdiler. "NATO Birleştirir: İttifak 70 Yaşında" toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin geri adım atmayacağını vurgulayarak “S-400'ler bitmiş bir anlaşmadır, bundan geri adım atmayacağız. ABD kısa süre önce bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor. ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı yakın zamandaki bir telefon görüşmesinde, ABD'nin Patriot'ları Türkiye'ye satmamasının bir hata olduğunu kabul etti. Biz yıllarca bunları alamadık ve bundan dolayı gidip Rusya'dan almamız gerekti. Başka müttefiklerimizden de almaya çalıştık ancak işe yaramadı. Hava savunma sistemi Türkiye'nin acil bir ihtiyacıdır. Bölgemizde bize bu konuda tehdit oluşturan unsurlar var ve NATO bu açığımızı kapatacak durumda değil" dedi.

 

 

“S-400 VE F-35 SÜRECİNE DOĞU AKDENİZ, EGE VE KARADENİZ’DEN BAKIN”

Cahit Armağan Dilek (E. Kurmay Albay)- Bir ülkenin ordusunun envanterine silah sistemleri kazandırması karmaşık, çok yönlü bir süreçtir ve çok sayıda parametresi vardır. Bizim medyada uzmanların(!) tartıştığı gibi sadece bir iki konu üzerinden konuyu ele almak doğru karara ulaştırmaz, F35'ler hatalı uçamıyor vs gibi spekülatif çıkışlardan başka bir şey olmaz.

Bakın, geçen hafta Halep ve çevresinde ağırlıklı olarak İranlı milislerin bulunduğu mevzileri vuran hava saldırısında İsrail'in F35 uçaklarını kullandığı ortaya çıktı. Raporlara göre, saldırının hava savunma sistemlerinin tespit edemediği F35 hayalet uçaklarının Ürdün ve Irak hava sahalarından geçerek Suriye'de hava saldırılarını yaptığını gösteriyor.

Diğer taraftan Yunanistan, önceki gün Doğu Akdeniz ve tüm Ege'de icra edilecek çok uluslu Inioxos tatbikatını başlattı. GKRY, ABD, İsrail'in yanında İtalyanlar F35 uçaklarıyla tatbikata katılacak. İsrail'in de F35 uçaklarıyla katılması bekleniyor. Bu senaryo ve kapsam içindeki tatbikata İsrail ve ABD'nin katılımı, Ege'yi Yunan gölüne çevirmeyi hedefleyen Yunan tezlerine fiili destek anlamına geliyor.

Doğu Akdeniz ve Ege'de durum böyle Türkiye aleyhinde de, Karadeniz'de farklı mı? S400 alımı nedeniyle derinleşen kriz yaşadığımız, Kıbrıs Doğu Akdeniz ve Ege'de Yunan-Rum ikilisinin resmen ve fiilen yanında yer alan hatta Rum-Yunan ikilisinin İsrail'le olan ittifakına dahil olarak dörtlü askeri ortaklığa giden ABD, Karadeniz'i de NATO gölüne dönüştürüyor. Hem de Türkiye'nin desteğiyle.

ABD'nin Doğu Akdeniz, Ege, Suriye, F35 vs alanlarındaki tutumuna rağmen Karadeniz'deki politikasını desteklemek Türkiye'nin çıkarlarına ne kadar uygun?

Rusya'nın da buna sessiz kalması mümkün değil, öyle de oluyor. S400'ler ve uzun menzilli uçakları dahil Karadeniz'e büyük askeri yığınak yaptı. Böyle bir ortamda Rusya'nın, NATO'nun Karadeniz planlarını destekleyen Türkiye'ye farklı davranmasını beklemek pek mümkün olmayacaktır.

Rusya'nın S400 satışına, ABD'nin F35 engellemesine Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz'deki gelişmeler penceresinden bakın. Türkiye'nin politikalarında kördüğüme dönüşen çarpıklık ve öngörüsüzlüğü görün. (Yazarın 3.4.2019 günü Yeniçağ’da yayınlanan makalesinden alıntıdır.)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test