Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk doğaltaşı için hedef daha çok tasarım, daha çok ihracat

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çeyrek asrı geride bırakan MARBLE İzmir, enerjik ve verimli geçti.

ENGİN TATLIBAL

Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, bu yıl çeyrek asrı geride bıraktı. Yerli girdi ile üetim ve ihracat yapan sektörlerin sahip oldukları gücün ve avantajın adeta bir yansıması olan Marble İzmir, geride bıraktığı 25 senede sektörünün global çaptaki ikinci en büyük fuarı oldu. Türk doğaltaşının gövde gösterisi olmasının yanı sıra ABD’den Hindistan’a, Kanada’dan Çin’e ve İtalya’dan İran’a kadar küresel sektör oyuncularının ziyaret ettiği ve dikkatle takip ettiği bir etkinlik haline gelen Marble İzmir, Çin, İtalya ve Hindistan fuarlarıyla beraber doğaltaş endüstrisinin geleceğinin şekillendiği bir buluşma noktası durumunda.

Peki gelecek şekillenirken Marble İzmir gibi marka bir etkinliğe sahip olan Türkiye’nin bu süreçte etkisi ne oluyor? Fuarda sohbet ettiğimiz Dimer Mermercilik ve Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk, geleceği şekillendirmek için tasarım ayağına hakim olmak gerektiğini vurguladı.

Türkiye iki milyar dolarlık ihracatın çok büyük bir bölümünü blok mermer satışından elde ediyor. 1 liraya sattığımız blok, tasarım ve işleme sürecinden geçirilerek 5 liraya satılıyor. Bu işi de dünyada en iyi yapan ülke, İtalya. Nitekim fuar sürecinde İtalya’dan gelen blok mermer alıcılarıyla Türk üreticiler arasında çok sayıda görüşme gerçekleşti.

Bununla birlikte Türkiye’nin ve özel olarak İzmir’in diğer sektörlerle birlikte doğaltaş sektörü için de bir “tasarım üssü” olma vizyonu bulunuyor. Somut adımlar az olsa İzmir’de bu vizyon, her fırsatta dile getiriliyor. Marble’ı düzenleyen İZFAŞ yönetimi de “doğaltaşın dönüşümü” adı altında bu vizyonu ve söylemi 25’inci fuara taşıdı. İyi de yaptı. İZFAŞ’tan yapılan açıklamada, geleceğin artık şekil değiştirdiğine ve kalıcı olabilmenin yolunun değişime ayak uydurmaktan geçtiğine dikkat çekildi.

Bu önemliydi. Sektörler için olduğu kadar kurumlar için de bu farkındalık büyük önem taşıyor. 650’den fazla renk ve dokuyla üretilip, global rezervlerin yüzde 40’ını oluşturan Türk doğal taşının da şekil değiştirdiğini vurgulayan İZFAŞ, sektör mensuplarının doğal taşın dönüşümüne ortak olduklarını kaydetti.

Fuar kapsamında düzenlenen 57inci Uluslararası Taş Kongresi, jeolojik bir miras olan doğal taşın antik çağdan günümüze dek süren serüveniyle fuara damga vurdu. Kongre kapsamında günümüzden geleceğe uzanan doğal taşın tasarımı, çağdaş mimarı tasarımda taşın önemi, kültürel boyutu, üretimde tasarımsal yenilikçi yöntemler ve mozaik tasarımında taşın kullanımı konularında sunumlar gerçekleştirilirken ABD, İspanya, Hindistan, İran, Brezilya, Rusya, Çin ve Türkiye’den doğaltaş sektörünün öncü kuruluşlarından gelen temsilciler, Dünya Doğal Taş Forumu’ndaydı.

Marble İzmir Fuarı için 25’inci yılına özel bir prestij kaynağı ise Doğaltaş Enstitüsü’nün (Natural Stone Institute-NSI) katılımı oldu. Küresel ölçekte en büyük doğal taş örgütlerinden olan Doğaltaş Enstitüsü, Türkiye ve ABD arasındaki doğal taş alışverişini artırmak amacıyla fuara katıldı. 55 ülkeden 2 bini aşkın üyeyi bünyesinde barındıran enstitü, üreticiden son kullanıcıya kadar doğal taş endüstrisinin her aşamasını kapsayan kullanıcı kılavuzunu Türkiye’de ilk kez tanıttı. Enstitünün yönetim kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilen seminerde, ABD’nin Türk üreticilerden beklentileri de masaya yatırıldı.

25’inci Marble İzmir’de eşzamanlı üç workshop da düzenlendi. 5’inci Uluslararası Taş Kongresi kapsamında taşın kullanımı ve tasarımsal süreciyle bir workshop, Doğaltaş Enstitüsü de kullanıma uygun taşların üretimiyle ilgili bir workshop hazırladı. Bunun yanında, fuarda ilk kez bir ‘Designer Habitat Workshop’ düzenlendi. 2018 yılında tasarım alanında atılan önemli adımlardan biri olan Genç Yaratıcı Fikir Platformu ise bu yıl ikinci kez gerçekleştirildi.

Fuarın zamanlaması, bu sene yerel yönetimler seçimlerine denk geldi. Bu fırsatı değerlendiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya da yeni seçilen belediye yönetimlerine önemli bi çağrıda bulundu. Serap Dikmen Ahmetoğlu ve Murat Demircan’ın TV35’te yayınlanan Reel Ekonomi programına konuk olan Kaya, belediyeleri de Türk doğaltaşı kullanmaya çağırdı. Kaya’nın sözleri önemliydi: “Dünya'nın her tarafında örneğin İspanya'da, İtalya'da, İsrail'de kamu binalarında, havaalanlarında, mahalli idarelerin prestijli yapılarında o yörelerin doğaltaşları kullanılıyor, Türkiye'de mermerin başkenti konumundaki Afyon'da yapılan Devlet Hastanesinde ise ithal taş kullanıldı. Yeni seçilen Belediye Başkanlarından beklentimiz yeni projelerinde Türk doğaltaşı kullanılmasını şart koşmaları. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Sayın Tunç Soyer'i ziyaret ederek hem hayırlı olsun diyeceğiz, hem de sektörümüzün talebini paylaşacağız. Sayın Soyer'in bu konuda Türkiye'deki tüm belediye başkanlarına örnek olmasını diliyoruz.”

 

“2023 HEDEFİNE KOŞAR ADIM GİDİYORUZ”

Mevlüt Kaya (Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı)- Marble İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, dünyada kendi alanında örnek gösteriliyor. Küresel piyasalardaki durgunluktan dolayı beklentilerimiz düşüktü, ancak buna rağmen fuara yoğun ilgi gösterildi. Bizim en büyük avantajımız renk skalamız. Dünyada bu anlamda ilk sıralarda yer alıyoruz. Moda renklerin kendi ülkemizden çıkıyor olması bizi bir adım öne çıkarıyor. Moralimiz çok iyi. Sanayinin ana sermayelerinden biri de moraldir. Sektör olarak 2023 hedefimiz olan 15 milyar dolar ihracata koşar adımlarla gidiyoruz. Bunu gerçekleştirmek hayal değil. Bizim inanılmaz gri rezervlerimiz var. Dünyanın en büyük doğal taş fuarı olan Çin'deki Xiamen'de bizim firmalarımız yoğun ilgi gördü. Bunun nedeni de moda renklere sahip olmamız. Fuarımızda ağırlık olarak gri doğal taşları gördünüz. 34 yıllık deneyimimle şunu söyleyebilirim; bu sektörde bir renk moda olduğu zaman en az 10 yıl devam ediyor. Özellikle moda olan doğal taşların çıkarıldığı ocaklarımızla ilgili izinlerde kolaylıkların sağlanması gerekiyor. Önceden gri ocak bulduğumuzda kapatıyorduk. Çünkü talep yoktu. Şimdi ise talep yüz katına çıktı diyebilirim.

 

“HEDEF İHRACATI ÜÇ MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK”

Aydın Dinçer (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı)- Doğal taş sektörü yılda yaklaşık iki milyar dolar ihracat yapıyor. Dünya piyasalarında dört milyar dolarlık işlenmiş ürün ticareti yapılıyor. Bunun bir milyar dolarını Türkiye karşılıyor. Blok ihracatında da dünya ticareti toplam üç milyar doları buluyor. Bunun da yine bir milyar dolarını Türkiye karşılıyor. Sektörümüzün hedefi, yıllık ihracat miktarını üç milyar dolara çıkarmaktır. Bunun için atılması gereken adımlar nedir diyecek olursanız; öncelikle ürünlerimizi piyasaya çok daha hızlı çıkarabilmemiz gerekiyor. Çünkü doğal taş sektöründe her yıl moda değişiyor. Bu yüzden orman izinler, ruhsat izinleri, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporları gibi izinleri daha hızlı almamız, sektörün önünü açacaktır. İkinci önemli nokta da pazarlama yöntemleri. Milli katılımlı yurtdışı fuarlarla ve ihracatçı birliklerinin ticaret heyetleriyle gitmedik ülke bırakmadan iki görüşmelerle ticaretimizi artırmayı hedefliyoruz.

 

“BAŞLANGIÇTA ‘MERMERİN FUARI MI OLUR’ DİYORLARDI”

Metin Balıbey (TÜMMER Onursal Başkanı)- Fuarın açılışından beri varım. Biz bu fuar işine başladığımızda bize 'Mermerin fuarı mı olur?' dediler. Talep arttı, daha sonra mekanlar yetmeyince ilaveler başladı orayı yenilediler. O yenilemeler de yetmedi. Çadırlar kurdular yetmedi ve fuarizmir yapıldı. Burası bizim sektörümüz için yapıldı. Sektörün dinamizmiyle bu konuma geldik. Büyük çabalar oldu, fuarcılık anlayışı da gelişti. İzmir'in de fuarcılık sektörüne büyük katkıları oldu. Başka yerlerde fuarlar açılmaya başlandı ama İzmir'in önüne geçemedi. Sektör de İzmir'i benimsedi. Fuarcılık İzmir'de kök saldı. En önemli fuarımız bu oldu. Eskiden her şeyi fabrikamızda yapardık standımızın kurulumundan ulaşımına kadar her şeyi karşılardık. Şimdi fuar stantları bile bir sanayiye dönüştü. Fuarcılık başlı başına bir hizmet sektörüne dönüştü. Baktığınızda birden çok sektörü besleyen bir durum bu. Katma değer kazanan türevleri oldu; amaç da budur zaten. Fuarın sadece bizleri değil etrafı da beslemesi lazım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Son dönemde yurt dışında yatırım yapan Türk iş insanlarının en çok tercih adreslerden biri de Amerika Birleşik Devletleri. Sunduğu yatırım olanakları ile EB-5 yatırımc...

Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu’nda konuşan Dışişleri Eski Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru, bazı dış politika konularındaki görüşlerini paylaştı. Koru, göçmen akının...

Beş aylık bütçe açığı 66,5 milyar liraya ulaştı, işsizlik yüzde 14.1 arttı. Gençlerin yüzde 25,2'si işsiz. GÖZLEM konuyu masaya yatırdı...

Nisan ayından itibaren açıklanan enflasyon rakamları, pek çok uzmana göre "örneği görülmemiş, standart dışı sapmalar" gösteriyor. Gıdada ve imalat sanayi kalemlerinde ...

İşte, Türkiye'nin siyasi, sosyal ve ekonomik hayatını da etkileyecek olan Pazar günkü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili bu iki soruya uzmanları...

İç talebi canlandırmaya dönük adımlar hızlanıyor. KOBİ'lere 25 milyar TL'lik yeni destek paketinin duyurulmasının ardından BDDK, bazı sektörlerde kredi kartında taksit...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen 23 ...

Yazarlar
Website Security Test