Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sonuç; propaganda da Cumhur İttifakı ağır bastı, Sandıkta ise...

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM Yazar ve Yayın Kurulu üyelerine "a - Propaganda sürecinde Cumhur ittifakı mı başarılı, Millet İttifakı mı? / b) Propaganda sürecince "hangi lider" daha başarılı (AKP / CHP / MHP / İYİ Parti / HDP / Saadet Partisi)? / c) İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Konya, Mersin, Bursa, Manisa ve Gaziantep gibi büyükşehirlerde hangi ittifak, parti adayı kazanacak? / d) Seçim sonuçları Türk siyasetini ve ekonomisini etkileyecek mi?" sorularını sorduk, işte görüşleri...

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana 18 genel, 14 yerel, 1 cumhurbaşkanlığı seçimi ve 7 referandum düzenlendi. Son birkaç seçimdir, seçim aksaklıkları, güvenliği ve şaibeler konusu tartışmaların odağına oturmuş durumda.

Türkiye, 31 Mart'ta yerel yöneticilerini seçmek üzere bir kez daha sandık başına gidiyor. Kampanyası ise genel seçim havasında geçiyor. Yerel yöneticilerin seçimi "Beka" tartışmasına döndü. Seçimde, ülke genelinde 57 milyon 58 bin 636 seçmen oy kullanacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı uyarınca, AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP, SP, DP, DSP, HDP, BTP, BBP, TKP ve Vatan Partisi seçime katılacak. Cezaevlerinde kurulacak sandıklar hariç 30 büyükşehirde 44 milyon 212 bin 704 seçmen 142 bin 777 sandıkta, 51 ilde ise 12 milyon 837 bin 77 seçmen 51 bin 851 sandıkta oy kullanacak.

Bu seçimlerin bir başka özelliği ise yerel seçimlere ilk kez ittifaklarla gidiliyor olması. Yerelde ittifak yapmanın sonuçlara nasıl etki edeceği ilk kez tecrübe edilecek. Seçim sonrasında ittifakların ne olacağı da bir başka tartışma konusu. Sonuçlara göre her iki ittifakta da dağılmalar ya da çatlaklar olabilir. Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyük kentleri kazanmak büyük bir önem taşıyor. 1994 yerel seçimlerinde Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi İstanbul ve Ankara'yı kazanmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da yüzde 25 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek siyasi kariyeri için önemli bir adım atmıştı. O dönemden beri de hiçbir seçimi kaybetmedi. Büyükşehirlerin el değiştirmesi sadece "yerel" değil "genel" siyaset üzerinde de etki sağlıyor. Muhalefetin büyükşehirleri alması durumunda erken bir genel seçim talep edip etmeyeceği de siyaset kulislerinde çokça dile getirilen bir ihtimal.

Çeşitli anketlere göre Ankara'da CHP ve İYİ Parti'nin yer aldığı "Millet İttifakı" adayı Mansur Yavaş önde gidiyor. İstanbul'da ise AK Parti ile MHP'nin yer aldığı "Cumhur İttifakı" adayı Binali Yıldırım'ın önde olduğu ancak CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun oyunu giderek artırdığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise anketlerde tutarsızlık olduğunu söyleyerek, meydanların kendisi için en büyük anket olduğunu savunmuştu.

Prof. Dr. Esfender Korkmaz, Yeniçağ Gazetesi'ndeki yazısında Vikipedi'de yayınlanan anketleri derledi. Anketlerin ortalamasını aldığını belirten Korkmaz, şunları yazdı: "Ankara'da 8 farklı firma 9 anket sonucu yayınlamış. Bu sonuçlara göre CHP'nin adayı 6.2 puan önde görünüyor. Kararsızların bu tabloyu tersine çevirmesi olası görünmüyor. İstanbul için beş anket yapılmış. Anketlerde AKP, CHP'den 1.7 puan öndedir. Kararsızlar ise yüzde 4.1'dir. Bu şartlarda İstanbul sonuçlarını bundan sonrası ve kararsızların tutumu farklı etkileyebilir. İzmir için 4 anket yapılmış. CHP'nin 21 puan farkı var. Bu farkın kapanması olası değildir. Bursa'da 2 anket yapılmış. CHP, AKP'ye göre çok az, 0.2 puan öndedir. Kararsızların oranı yüzde 12.8 ile yüksektir. Seçim ortadadır. Sonucu kararsızlar tayin edecektir. Antalya'da 4 anket yapılmış. CHP, 6.1 puan ilerdedir. Kararsızların oyu bu sonucu değiştirmeye yetmiyor. Anket sonuçlarına göre Antalya'yı CHP adayı alıyor. Eskişehir'de de üç anket yapılmış. 8.3 puan CHP adayı ileride görünüyor. Kararsızlar oranı ise düşük, yüzde 3.3 oranındadır. Kararsızlar oyu sonucu değiştirmiyor. CHP adayı ilerdedir. Adana'da CHP 2.1 puan öndedir. Kararsızlar yok gibidir. Bundan sonrası için sürpriz bir değişme olmazsa, Adana'yı CHP adayı alıyor. Hatay'da da iki anket yapılmış. CHP 14 puan ilerdedir. Kararsızlar yok denecek kadar azdır. Anketlere göre Hatay'ı CHP almış görünüyor. Tek bir anket yapıldığı için, tabloya almadığımız, Balıkesir'de AKP adayı 30.9, İYİ Parti adayı 29.7 ve diğerleri ise yüzde 3.1 oy alıyor. Kararsızlar oranı ise yüksek, 36.3'tür."

 

 

YAZAR VE YAYIN KURULU ÜYELERİMİZE SORDUK; İŞTE GÖRÜŞLERİ…

Yerel seçimlere son bir hafta kala GÖZLEM Yayın Kurulu Üyeleri ve Yazarların propaganda süreci ve seçim sonucuyla ilgili görüşlerini aldık. Yazar ve yayın kurulu üyelerimize sorduğumuz sorular şöyle: a - Propaganda sürecinde Cumhur ittifakı mı başarılı, Millet İttifakı mı?

b)Propaganda sürecince "hangi lider" daha başarılı (AKP / CHP / MHP / İYİ Parti / HDP / Saadet Partisi)?

c)İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Konya, Mersin, Bursa, Manisa ve Gaziantep gibi büyükşehirlerde hangi ittifak, parti adayı kazanacak?

d)Seçim sonuçları Türk siyasetini ve ekonomisini etkileyecek mi?

 

 

“SEÇİM SONUÇLARI SİYASETİ ETKİLER”

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı) –Propaganda sürecini Millet İttifakı liderleri daha başarılı yönetmiştir. İstanbul, Ankara. İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Bursa ve Manisa’yı Millet İttifakı adayı kazanır. Seçim sonuçları Türk siyasetini ve ekonomisini mutlak suretle etkileyecektir.”

 

“EŞİT PROPAGANDA İMKANI İHLAL EDİLDİ”

Fevzi Demir (Prof. Dr.) –31 Mart 2019 tarihli “Yerel Seçimler” öncesi TRT’nin 1-28 Şubat Ayı RTÜK tarafından açıklanan Siyasi Haber Raporuna göre; canlı yayınlarda “Cumhur İttifakı” için 53 saat 30 dakika 38 saniye lehte yayın yapıldığı, aleyhte yayın olmadığı; “Millet İttifakı” için 6 saat 52 dakika lehte yayın yapıldığı, 7 saat 8 dakika aleyhte yayın verildiği açıklandı. (11.03.2019 tarihli gazeteler) . Bu durumda demokrasinin temel ilkesi “eşit propaganda imkanı” ihlal edildiğinden “Cumhur İttifakının” başarısı tartışmasız… Aynı imkanlar ve ihlaller göz önünde tutulunca Cumhur İttifakı lideri (AKP) en başarılısı. Diğer liderlerden İYİ Parti başı çekiyor. CHP ve Saadet Partisi liderleri dikkat çeken liderler oldu. İstanbul, Antalya, Mersin, Bursa, Adana az ara, Ankara ve İzmir açık ara CHP; Mersin İYİ Parti, Manisa MHP, Gaziantep AKP. Seçim sonucu siyaseti ve ekonomiyi çok etkileyecek…

 

 

“10 BÜYÜKŞEHİR; 4 CUMHUR, 4 ORTADA, 2 MİLLET!”

 Öcal Uluç (Gazeteci / Yazar) -Propaganda süreci ve 10 büyük ildeki seçim sonuçları tahmini ile ilgili görüşlerim:

1.Yerel seçimlerin propaganda sürecini "başarı tartısında" Cumhur İttifakı açık ara önde tamamlıyor. 2. Propaganda sürecinin "başarılı" lideri de açık ara Erdoğan'dır. Biraz da Akşener.

2.Büyükşehir tahminlerim; İstanbul (Ortada), Ankara (Millet), İzmir (Millet), Adana (Ortada), Antalya (Ortada), Konya (Cumhur), Mersin (Ortada), Bursa(Cumhur), Gaziantep(Cumhur), Manisa (Cumhur)

3.Yerel Seçim sonuçları siyaseti de, ekonomiyi de adeta "bir genel seçim gibi" etkileyecek. Özellikle "CHP'de fırtınalar kopabilir"; AKP'den kopanların yeni parti kurmaları kesinleşir; ekonomide de "zamlar ve döviz kurları" gündemin ilk sıralarına tırmanacaktır!

 

“SEÇİM SONUÇLARININ ETKİLERİ OLACAKTIR”

Metin Öney (Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şube Başkanı) –Millet İttifakı aday belirleme sürecini çok kötü yönetmiştir. Ancak seçime günler kala adaylarını belirleyebilmiş ve aynı zamanda bu belirleme birçok sorunu da beraberin de getirmiştir. Hala bazı yerlerde sorunlar giderilmiş değildir. Bu sebeplerle "Cumhur İttifakı" aday belirleme sürecini daha iyi yönetmiştir. Fikirlerini paylaşmamakla birlikte "hitabet, konulara hakimiyet ve gündemi belirleme " açısından AKP Genel Başkanı daha başarılıdır. Büyük şehirlerde bıçak sırtı olmakla beraber İzmir'i Millet ittifakı kazanacaktır. Ankara'da bütün engellemelere rağmen Millet İttifakı öndedir. İstanbul ise ancak son haftaya girildiğinde durum daha netleşebilir. Diğer İller için kararsız seçmenin karar verme haftası son haftadır ve o zaman belirlenebilir. Seçim sonuçlarının elbette etkileri olacaktır. Muhalefet kazandığı takdirde 24 Haziran da verilen "güvenoyu" artık yürürlükten önemli ölçüde kalkmış olacak ve Türkiye yeni bir seçim tartışmasının içine girecektir. Hatta tekrar "Demokratik Parlamenter Sisteminin " kapısı aralanacaktır. İktidar kazanırsa  "Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi " önemli ölçüde yerleşmiş olacaktır. Ancak ekonomi daha da kötüye gidecektir. Çünkü eğer çare bilinseydi seçimden önce bu çareyi yürürlüğe koyarlardı.

 

“CİDDİ ZAMLAR GÖRECEĞİZ”

Burhan Özfatura (Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı) –Millet İttifakı medya desteği olmamasına rağmen propaganda sürecini başarılı yönetmiştir. Bu süreci en başarılı yöneten lider ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’dir. İstanbul, Ankara ve İzmir’i Millet İttifakı kazanır. Seçimden sonra çok ciddi zamlar, ekonomik sıkıntılar göreceğiz. Yatırımlara aktarılacak kaynaklar seçim yatırımlarına aktarıldı. Tanzim satışlar gibi şeylerle perdelenmeye çalışılıyor. Nisan ayından sonra dış değerlendirme kuruluşlarının verdiği bilgiler çerçevesinde ekonomide daralmayı görmeye devam edeceğiz.

 

“KENDİ BEKALARINI ÜLKE BEKASI OLARAK SUNDULAR”

Hüsnü Erkan (Prof. Dr.) –Propaganda sürecinde, Devlet imkanlarını ve Medyayı kullanım açısından doğal olarak Cumhur İttifakı başarılı, ancak propagandanın içeriği ve niteliği açısından Millet İttifakı daha başarılı bir çizgiyi götürüyor. Konuşma rekoru ve medya kullanma açısından AKP Lideri; çıkış yapma açısından İYİ Parti Lideri; mantıklı argüman üretme açısından Saadet Lideri; uzlaşı mesajları vermek açısından CHP Lideri daha başarılı. İzmir, Ankara, İstanbul, Mersin ve Antalya‘da Millet İttifakı; Konya, Bursa ve Gaziantep’te Cumhur ittifakı; Adana ve Manisa ortada; kıl payı her iki tarafa da kayabilir.

Seçim sonuçları Türk siyasetini özellikle Cumhur ittifakının kutuplaştırıcı tutumu nedeniyle olumsuz etkilemektedir. Parti liderleri kendi beka sorununu ülkenin beka sorunu olarak ortaya koymakla yanlış bir tutum içine girmekte ve ülkenin küresel arenada yalnızlaşmasına yol açmaktalar. Ekonomi uzun süredir, üretim yerine tüketimin sürüklediği yanlış ve eksik stratejiler yüzünden zaten bir krize girmiş durumdadır.  Seçim sonucunda merkezi iktidar değişmeyeceği için; eğer Cumhur ittifakı seçim sonuçlarında yaşayacağı kayıpları doğru okuyup daha uzlaşmacı ve daha realist bir tutuma girerse ülke yarar sağlar. Yok, eğer daha hırçın ve çatışmacı tutum alırsa ülke ekonomisi daha derin yaralar alabilir.

 

“HİÇ BÖYLE YEREL SEÇİM KAMPANYASI GÖRMEDİM”

Faruk Çalapkulu (Prof. Dr) -Başarı topluma bir vizyon bir değer kazandırmakla mümkün olabilir. En az 60 yıldır siyasi arenayı gözlemleme imkânım oldu. Hiçbir dönemde yerel seçimlerin böylesine ne bireysel sataşmalara sahne olduğunu ne de genel seçim havasına sokulduğunu görmedim.

Partisinin bekası açısından ittifak yapan MHP liderini, propaganda stratejik olarak AKP’yi tartışma ortamına çeken İYİ Parti Liderini başarılı gördüm. CHP’nin en büyük zafiyeti aday belirlemekte gecikmiş olması ve yeni seçilecek adayların o makamlar için proje hazırlıklarında propaganda hazırlıklarında geç kalmış olmalarıydı. AKP’nin zafiyeti ise yıllardır iktidarda kalıp çözemedikleri ülke ve yerel sorunları ilerde çözecekleri vaatlerine seçmeni inandırmaktaki zorluklarıydı.

İstanbul’da son anda seçmeni etkileyecek bir gelişme olmaz ise Millet ittifakı, Ankara, bıçak sırtında görülüyor. Sonucu memur şehri olarak sabit gelirli vatandaşların ekonomik şartları belirleyeceği kanaatindeyim. İzmir, Millet ittifakı oy kaybına rağmen kazanacak. Adana, Antalya, Konya, Cumhur ittifakı önde görülüyor. Gaziantep, Celal Doğan’ın adaylığı Cumhur ittifakının şansı artmış görülüyor. Mersin ve Manisa’da Millet ittifakı önde görülüyor.

Seçim sonuçları ne olursa olsun Türk siyasetini kesinlikle etkileyecektir. Bunun ana nedenlerinden birisi Türk toplumunun ilk defa partili cumhurbaşkanı ile yerel seçimlere giriyor olmasıdır. Toplum bu güne kadar tarafsız ve yerel seçimlerde ön plana doğrudan çıkmayan cumhurbaşkanlarına alışmıştı. İlk defa partili bir cumhurbaşkanının genel seçim temaları ile halkın karşısına taraflı olarak çıkışına tanık oluyor. Bunun olumlu olumsuz yansımalarını hep birlikte seçim sonrası görmeyi merakla bekliyor olacağız. Ekonomiyi çok fazla etkileyeceği beklentisi içinde değilim. Seçimden sonra yeni fonların vergilerin geleceği mesajları veriliyor. Bu uygulamaların seçim olmasa da gündeme geleceği beklentisinde olmalıydık. Fırtına sonrası sakinlikte toplumun birlik ve beraberlik içinde üretime yönelmesi hükümetin verimliliği artıracak sanayi ve tarım girdilerine yönelik stratejiler belirlemesi gerekecektir. Bunun için bir kez daha planlı kalkınmaya ihtiyaç duyduğumuz kanaatindeyim.

 

“MECLİS’TE YENİ BİR PARTİ YER ALABİLİR”

Ramazan Abay (Prof. Dr.) –Büyükşehir belediye başkanlığı olan illerde Millet İttifakı, Orta Anadolu’nun bazı şehirlerinde ve Karadeniz’de Cumhur İttifakı’nın başarılı propaganda yürüttüğünü düşünüyorum. İYİ Parti, CHP ve SP’nin genel başkanları başarılı bir seçim süreci geçirdi. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Bursa ve Antalya’da Millet İttifakı, Konya, Manisa ve Gaziantep’te Cumhur İttifakı’nın kazanacağını öngörüyorum. Seçim sonuçları Türk siyasetini ve ekonomisini etkileyecek. Nisan ve Mayıs aylarında Meclis’te grup kurabilecek etkili bir siyasi partinin yer alacağını düşünüyorum.

 

 

“CUMHUR İTTİFAKI TÜM İMKANLARI KULLANDI”

Güman Kızıltan (Eski Turizm Müsteşarı) -Propaganda müddetince seçim taktik ve stratejilerini incelediğimizde Cumhur ittifakının elindeki bütün enstrümanları özellikle medyayı sonuna kadar etkin bir şekilde kullandığını görüyoruz. Millet İttifakı ise kıt imkanlarla, medya desteği olmadan daha zayıf bir çalışma yürütmek durumunda kalmıştır. Cumhur ittifakı adaylarını daha erken açıklayarak yarışa erken başladı. Liderler bakımından bu süreci en etkin AKP Lideri kullanmıştır. Ancak, özellikle SP Lideri, düzgün etkin söylemleriyle zihinlerde yer edindi. MHP ise daha çok AKP’nin gölgesinde kalsa da medya desteğiyle gündemde kalmayı başardı. İYİ Parti ile CHP lideri birlikte ortak mitinglerinde imkansızlıkları daha üst seviyeye çıkaracak bir performans gösterdiği ortadadır. HDP ise bireyler üzerinde beyanlarıyla zaman zaman ters etki yapan konuşmalarıyla soru işaretlerine yol açtı. İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Bursa (Millet İttifakı), Adana (ortada), Antalya, Manisa ve Gaziantep (Cumhur İttifakı) kazanır.

 

“YARIŞ ADİL ŞARTLARDA YAPILMADI”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) -Propaganda sürecinde hangi ittifakın başarılı olduğunu tartışmaktan önce, bizce altı mutlaka çizilmesi gereken konu; propaganda sürecinin eşit ve adil koşullarda yapılmadığının vurgulanmasıdır. Böylesi bir atmosferde geçen kampanya için objektif bir değerlendirme yapmak da zordur. İktidar bloğunun zorlama gündem oluşturma bombardımanına karşın, muhalefetin ekonomi ağırlıklı seçim stratejisini doğru ve olanakları ölçüsünde başarılı buluyorum.

Partilerin ve ittifakların seçim stratejileri ile saha yapılanmaları farklıydı. İktidar partisi AKP, stratejisini ve kampanyasını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan üzerinden yürüttü. Muhalefet, özellikle de ana muhalefet CHP ise, seçimin yerel seçim olmasından hareketle, belediye başkan adaylarını öne çıkarmaya çalıştı. Bu bağlamda parti liderlerinin karşılaştırılmasının çok anlamlı olmayacağını düşünüyorum. Yalnız SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun iktidarın onca yüklenmesine ve partisinin yetersizliklerine karşın, kamuoyunda yarattığı etkileşime dikkat çekmek istiyorum.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Bursa: CHP/Millet İttifakı; Konya, Manisa, Gaziantep: Cumhur İttifakı.

Seçim sonuçlarının ülkemiz ekonomisine ve siyasetine çok önemli etkileri olacaktır. Sonuçlara göre farklı yol haritalarının oluşacağını kabul etmekle birlikte; seçim sonrası, ülkemizi ve halkımızı, genel anlamda zor ve zorlu bir dönemin beklediğini şimdiden söyleyebiliriz.

 

“İMAMOĞLU VE YAVAŞ’I BAŞARILI BULDUM”

Mustafa Günenç (Eski Banka Genel Müdürü) –Propaganda sürecinde Cumhur İttifakı bütün devlet ve medya imkanlarını kullanmasına rağmen, Millet İttifakı daha başarılı oldu. En başarılı olarak Millet İttifakının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile Ankara adayı Mansur Yavaş’ı görüyorum. Seçim sonuçları, eğer muhalefetin iddia ettiği gibi Konya, Manisa ve Gaziantep dışındaki, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’yı muhalefet kazanırsa genel seçim istekleri başlar.

 

 

“SİYASETİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRİR”

Ali Nail Kubalı (Ekonomist) –Cumhur ittifakı harcanan para ve satın alınan reklam sütunları ve TV zamanları bakımından daha etkili. Bir de kendisine körü körüne bağlı havuz medyasına katılmış gazete ve TV kanallarının etkisi hiç şüphesiz ki olacak. Ancak, kısa süre önce birbirine hakaret eden, en ağır ithamlarla suçlayan Cumhur İttifakı liderlerinin şimdi el ele sahneye çıkmalarının halk tarafından benimsenmeyeceğini ve sonuç alma etkileri bakımından başarılı olmayacaklarını sanıyorum. Halkımızın bu yadırganacak durumu görecek sağduyusu olacağını düşünüyorum.

Milli gelir yüzde 3,5 küçülmüş, sanayi üretimi yüzde 7,3 azalmış, işsizlik yüzde 15’i aşmış, enflasyon yüzde 20 eşiğine gelmiş dayanmışken ekonominin iyi gittiğine toplumu inandırmak zordur. Reklamla, hamasi nutuklarla, ithamlarla mızrağı çuvala sığdırmak bence olanaksız!

Herhangi bir seçim hilesi yapılmadığı takdirde en yüksek nüfuslu ve en eğitimli kitleye sahip şehirlerde millet ittifakına dahil partilerin adaylarının kazanacağını tahmin ediyorum. Diğer kentleri yakından tanımıyorum.

Eğer tahminde yanılırsam, bu hem CHP’nin marjinalleşmesine hem de daha çok uzun bir süre genel seçimlerle iktidarı değiştirmenin imkan dışı kalmasına neden olur. Yok, eğer Millet ittifakı adayları bu üç şehirde veya en az İzmir’i kaybetmeden İstanbul veya Ankara büyük şehir adaylarından birini kazanırlarsa AKP ciddi bir darbe almış olacağı gibi eğer AKP her iki şehri (İstanbul, Ankara) kaybederse sanırım bir sonraki genel seçimlerde de iktidarı kaybedebilir.

Ekonomi sıcak paranın davranış biçimi ve toplumun duyacağı endişeye göre hiç şüphe yok ki bu gelişmelerden etkilenecektir. Sıcak paranın panikleyip paniklemeyeceğini tahmin edebilmek için ekonomi biliminin elinde bir araç bulunmamakta. Herkes bir şeyler “atacak” tutturanlar kendilerini “guru” ilan edecek.

 

“SONUÇ SİYASETİ ETKİLEMEZ”

Mahmut Tolon (Dr - Yazar)Propaganda sürecinde iki ittifak ta başarısız. İYİ Parti ve Saadet Partisi liderlerini başarılı buldum. İstanbul, Bursa, Konya ve Gaziantep AKP, İzmir, Ankara CHP kazanır. Seçim sonuçları Türk siyaseti ve ekonomisini etkilemez.

 

“AKŞENER’İ BAŞARILI BULDUM”

Soner Aydın (Emekli Albay) –Propaganda sürecinde adayların tanıtılmasına çaba harcaması ve nispeten daha centilmence yarışması nedeniyle Millet ittifakını daha başarılı buluyorum. Propaganda sürecinde başarılı bulduğum lider Meral Akşener’dir. İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Bursa’da Millet ittifakı, Adana, Konya, Manisa ve Gaziantep’te Cumhur ittifakını kazanmaya daha yakın görmekteyim. Ankara’da son güne kadar tahmin yürütmek zor. Bu yerel seçim; Cumhur ittifakının seçim sürecini yönetme taktiği nedeniyle bir genel seçim havasına sokulmuştur. Bu nedenle Cumhur ittifakının başarı gösterememesi; iktidarın sorgulanmasına, AKP ve MHP içinde tepkilere ve ayrılıklara yol açabilir. Millet ittifakının başarısız olması durumunda ise fatura CHP yönetimine kesilecektir. CHP yönetiminin buna direnmesi zor olacaktır. Bu tablodan da en çok yararı İYİ Parti görebilir. Seçim propaganda sürecinde ekonomik önlemler ertelenmiştir. Seçim sonrasında “ekonominin gerçeklerine dönülmesi” kaçınılmazdır. Bu da ülke çapında sıkıntıları artıracaktır.

 

“SİYASETİ ETKİLER”

Can Pulak (Gazeteci/Yazar) –Cumhur ittifakı devletin ve medyanın tüm imkanlarını kullandığı için daha başarılı görünüyor. Ama eğitim düzeyi yüksek bazı illerde ise millet ittifakı da puan topluyor. İYİ Parti ve Saadet Partisi liderleri daha başarılı gibi. Kılıçdaroğlu silik, AKP Başkanı hitabet gücü nedeniyle daha başarılı. İstanbul, Ankara ve İzmir'i olağanüstü bir gelişme olmazsa Millet ittifakı alır. Genelde seçimin galibi, hayli hırpalanmasına rağmen AKP olur. Siyaseti etkiler ve mücadele sertleşir. Ekonomiyi ise tencere etkiler ki, buna paralel gelişmeler hız kazanır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test