Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Marble 2019, dört kıtayı İzmir’de buluşturacak

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin düzenlediği en büyük fuarlardan olan ve kendi alanında dünyanın ikinci büyük sektörel buluşması olarak kabul edilen Marble İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, 27 Mart günü 25’inci kez açılıyor. Fuar bu yıl da dünya çapında mermer ve doğaltaş üretcileri ile tasarım ve makinizasyon firmalarını Fuarİzmir’de bir araya getirecek.

Türkiye’ye yıllık 2 milyar dolar döviz kazandıran Türk doğal taş sektöründe, dünyanın en büyük fuarlarından olan Marble İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın 27-30 Mart tarihleri arasında 25. kez kapılarını açacak olmasının heyecanı ve gururu yaşanıyor. Dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olan Türk doğal taş sektörünün gövde gösterisine sahne olacak olan Marble İzmir Fuarı’nda dünyanın her yerinden sektör profesyoneli Fuarizmir’de bir araya gelecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenecek fuarda binlerce renk ve desende doğal taş örneği, en son teknoloji iş ile mermer makineleri ve makine sarf malzemeleri sergilenecek. Gerçekleşecek ikili görüşmeler ise hem kent hem ülke hem de ihracata katkı sağlayacak.

Dünya Taş Forumu, Uluslararası Taş Kongresi, Genç Yaratıcı Fikirler Platformu, Designer Habitat Workshop gibi etkinliklerle tüm sektöre hitap edecek olan fuar, sadece profesyonel ziyaretçilere açık olacak.

Ağırlıkları 10 ile 30 ton arasında değişen bin 500 blok mermer ve doğaltaş, fuar boyunca Fuarizmir'de sergilenecek. Renk renk, çeşit çeşit doğal taşlar, 7 bin metrekare alanda yer alacak. C Holü'nün dış kısmından başlayarak D Holü'nün açık otoparkının bir bölümüne kadar bloklar yerleştirilecek. Hollerde de bulunacak işlenmiş ve yarı işlenmiş birçok doğal taşı sektör profesyonelleri inceleme fırsatı yakalayacak. Yerli ve yabancı katılımcılar ve ziyaretçiler, ticari anlaşmalar yapma olanağına sahip olacak.

Türkiye'de tespit edilen 650 farklı renk ve dokudaki doğal taşların en güzel örnekleri Marble'da yer alacak. Uluslararası piyasada en tanınmış doğal taş çeşitlerinden olan Süpren, Elazığ Vişne, Akşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Kaplan Postu, Denizli Traverten, Ege Bordo, Milas Leylak, Gemlik Diyabaz ve Afyon Şekeri gibi çeşitler Marble'da sergilenecek.

 

Çarpıcı etkinlikler

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Dünya Taş Forumu, bu yıl daha geniş bir katılımla gerçekleşecek. Doğal taşın üretim standartları, kullanım alanları ve tasarım odaklı sürdürülebilir ürünlerin sektörün geleceği için önemi, forum kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcileri tarafından değerlendirilecek. Doğal taş sektörünün öncü kuruluşlarından olan Doğal Taş Enstitüsü (Amerika), Dünya Doğal Taş Birliği (İspanya), Avrupa Doğal Taş Endüstrileri Federasyonu (Almanya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya), Rusya Taş Endüstrisi Birliği,  FICCI – Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği, Shuitou Uluslararası Taş Fuarı (Çin), WARSAW EXPO (Polonya), Iran Stone Expo (İran), CarraraFierre (İtalya) fuardaki yerini alacak. Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra, Ege ve İstanbul Maden İhracatçılar Birliklerinin başkan ve temsilcileri de foruma katılacak. Doğal taş endüstrisinin dünya devleri,  sektörün bugünü ve geleceğini değerlendirmek üzere fuarizmir’de buluşacak.

2018 yılında tasarım alanında atılan önemli adımlardan biri olan Genç Yaratıcı Fikir Platformu ise bu yıl ikinci kez düzenlenecek. Doğal taşın dönüşümüne “değişik” fikirler sunan platform, sektörde mevcut olan tasarım ihtiyacına cevap veriyor.

Türkiye ve dünyada önemli çalışmalara imza atmış dünyaca ünlü mühendis ve mimarları bir araya getiren 5. Uluslararası Taş Kongresi,  jeolojik bir miras olan doğal taşın antik çağdan günümüze dek süren serüveni ile fuara damga vuracak. Kongre kapsamında günümüzden geleceğe uzanan doğal taşın kullanımı, jeolojik alt yapısı, çağdaş mimarı tasarımdaki önemi, kültürel boyutu, üretimde tasarımsal yenilikçi yöntemler ve mozaik tasarımında taşın kullanımı konuları uzman isimler tarafından derinlemesine incelenecek.

 

Tasarım teması öne çıkıyor

Çeyrek asırlık yaşında tasarımla ön plana çıkmaya hazırlanan Marble İzmir Fuarı’nda bu yıl bir ilk gerçekleşecek. Türkiye’nin küresel pazarda rekabet değerini artırmak için sürdürülebilir bir tasarım alanı oluşturulması gerektiğini vurgulayan fuarda “Designer Habitat Workshop” gerçekleştirilecek. Fuarcılık sektöründeki ihtiyaçlara tasarım odaklı düşünme yaklaşımıyla cevap vermeyi hedefleyen bu platform kapsamında üniversite öğrencileri ve akademisyenler tarafından özel bir tasarım ve bilgi paylaşım alanı projelendirilecek. Kalıcı değer olarak seçilen projenin bir sonraki Marble İzmir Fuarı’nda üretimi gerçekleştirilecek. Sektör ile tasarımcıyı buluşturacak Designer Habitat Workshop’ta ayrıca interaktif çalışmalar da yer alacak.

 

 

“MARBLE’IN ULAŞTIĞI SEVİYEDEN GURUR DUYUYORUM”

Mevlüt Kaya (Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı) -Bizim sektörün en iyi tanıtımı fuarlarda yapılır. Doğal taş alıcıları taşa dokunarak almayı tercih eder, o nedenle doğal taş sektöründeki firmalarla dünyanın dört bir tarafındaki fuarlara katılarak Türk doğal taşını tanıtıyoruz. Bizler, bir yıl boyunca Marble İzmir Fuarı’nı heyecanla bekliyoruz. Bu yıl Marble İzmir Fuarı sektörümüz açısından çok daha büyük ve özel bir anlam taşıyor. Marble İzmir Fuarı’nın çeyrek asra ulaşmasının mutluluğunu yaşıyoruz. 25 yıldır kesintisiz MARBLE İzmir Fuarı’na katılan birisi olarak, 25 yılda Marble İzmir Fuarı’nın ve Türk Doğal taş Sektörünün kaydettiği gelişimi görmüş, yaşamış, hatta tabiri caizse çorbada tuzu olan biri olarak Marble İzmir Fuarı’nın ulaştığı seviyeden dolayı büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Her yıl İzmir ekonomisine 100 milyon dolar katma değer sağlayan Marble İzmir Fuarı o kadar büyüdü ki, Kültürpark alanına sığamadı ve İzmir’e fuarİzmir’i kazandırdı. İzmir’de diğer sektörlere rol model oldu. Marble İzmir Fuarı’nın İzmir’e kazanımları artarak devam edecek. Ben her zaman sektör için pozitif bakış açısında oldum. Bizim mottomuz ‘İnadına üretim, inadına ihracat’. Türkiye’nin başka şansı olmadığını biliyoruz. Üreteceğiz ve ihracat yapacağız. Çünkü içinde bulunduğumuz bu tür krizlerden çıkmanın olmazsa olmazıdır ihracat. İthal girdisi olmayan Türk doğal taş sektörü bu tür krizlerde daha bir anlam kazanıyor. Bu kriz ortamında doğal taş sektörü ülkemize, ekonomimize ilaç olacak. Çünkü hiçbir ithal girdisi yok, tümüyle yerli üretim.

 

“TÜRK MERMERCİLİĞİNE KATKISI ÇOK BÜYÜK”

Faruk Çalapkulu (Prof. Dr.) -Marble’ın başlangıcı aslında 25 yılın daha da öncesine dayanıyor. İzmir Enternasyonal Fuarı içindeki Mermer Sevgi Yolu ile başlamıştı. 1989, 1990 ve 1991’de Mermer Sevgi Yolu’na paralel olarak Mermer Günleri adı altında hem bakanların geldiği hem de yurt dışından konukların sunumlar yaptığı aktivitelerle başladı. Her şey öncelikle tohumun atılmasıyla başlıyor. İlk fuarımızı yaptığımızda 1,5 holümüz vardı. Heyecan kalplere düşmüştü. Heyecanla bu işi geliştirmek istedik. 1985 yılında çıkan Maden Kanunu ile sektöre yatırım güvencesi verilmişti. Bu güvence ile üretim yapılıyordu. Bununla birlikte Türk mermerciliğine İzmir ve Marble İzmir Fuarı’nın çok önemli katkıları olmuştur. Teknoloji, tasarım, ürünlerini sunarak özgüven kazandılar. Yıllardır denizi görmemiş İzmir’e gelmemiş birçok aile Kültürpark’ta buluştu. Bir tohum ekildikten sonra ona gübre su ışık vermek gerekiyor. Bilgi ve teknoloji o insanların gübresi, suyu ve ışığı oldu. Marble Fuarı gelişimiyle hızla büyüdü. 25. yıla gelirken en büyük katkı mimarların da bu fuara katılıyor olması. Bu sektör tasarımcısıyla çok önemlidir. Sizin en muhteşem kumaşlarınız iyi tasarlanamamış ya da iyi dikilememiş ise o zaman hiçbir işe yaramaz. Tasarım konusu ve onu işleyecek atölyelerin varlığı gerçekten çok önemli. Yoğun olarak daha iyi üretim ve tasarımla bu alanda bizden daha önde giden İtalyanları yakalayıp geçme çabasındayız. Bunun için Marble Fuarı her zaman bir fırsattır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test