Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Nükleer füze sever'' ile ''Yaptırım sever'' gene anlaşamadılar!

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Trump - Kim görüşmesinde sonuç yok, açıklamalar ''fazla umudun da olmadığını'' gösterdi. Uzmanlar zirveyi GÖZLEM'e yorumladı.

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasında Vietnam'da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. ABD, Kuzey Kore'ye nükleer silah programının sonlandırılması karşılığında yaptırımların hafifletilmesini teklif ediyordu.

ABD Başkanı Trump, zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Kuzey Kore ile herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık." ifadesini kullanarak, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların şimdilik devam edeceğini söyledi. Trump şunları söyledi: "Çok verimli iki gündü. Ancak bazen anlaşma olmadan masayı terk etmeniz gerekir. Anlaşmazlığın merkezinde yaptırımlar vardı. Kuzey Kore tarafı tüm yaptırımların kaldırılmasını talep etti. Bir takım tavizler önerdiler ancak bu tavizler bizim istediğimiz alanlarda değildi. Bunu yapamazdık. Yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz. Herhangi bir taviz vermedik."

Trump ayrıca Kim Jong-un'un yeni nükleer kapasitesi olan füze ya da roket denemeleri yapmayacağı konusunda söz verdiğini ifade etti.

Kuzey Kore lideri geçen yıl Singapur'da düzenlenen Trump - Kim zirvesinde de aynı sözü vermiş, o zirveden bu yana herhangi bir füze denemesi yapılmamıştı.

 

Kim Jong-un 'Kötümser değilim' demişti

İki lider, ilk gün yaptıkları 20 dakikalık görüşmenin ardından medya mensuplarının karşısına geçtiği kısa basın toplantısında, Kim Jong-un, "(İlk zirvenin üzerinden) Geçen 261 günlük süre gerçekten çok büyük çabalara sahne oldu ve aynı şekilde sabırla da bu zaman zarfı içinde çaba gösterildi. Henüz bir şey söylemek için erken ama kötümser değilim" demişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Vietnam zirvesine katılmasının, nükleer silahlardan arınma konusundaki isteğinin bir göstergesi olduğunu söylemişti. İki liderin görüşmelerin ardından bir mutabakat metni açıklaması yönünde beklentiler vardı.

 

Görüşmeler devam edecek

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise Trump ve Kim arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını ancak iki ülke arasındaki görüşmelerin gelecekte devam edeceğini belirtti. Trump ve Kim'in, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda görüştüğünü belirterek, "Şimdilik bir anlaşma sağlanamadı ancak ülkelerin temsilcileri gelecekte buluşmak için sabırsızlanıyor." dedi. Sanders, iki lider arasındaki görüşmeyi "çok iyi ve yapıcı" olarak nitelendirdi.

 

 

“OLUMLU BAŞLAYAN ZİRVEDEN SONUÇ ÇIKMADI”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) –Donald Trump ile Kim Jong-un Hanoi'deki zirvede bir araya gelmişlerdir. Dünyanın ilgi ile izlediği, iki liderin bu ikinci zirvesi bir anlaşmaya varılamadan sona ermiştir. Zirvenin başlangıcında her iki liderin olumlu konuşmaları ve samimi görüntüleri umut verici görülmüştü. Ancak zirve sonunda imzalanması beklenen anlaşma gerçekleşmemiştir.

Trump yaptığı açıklamada Kuzey Kore Lideri Kim'in çok fazla talepte bulunduğunu, yaptırımların kaldırılması karşılığında sınırlı tavize yanaştığını ve nükleer çalışmaların tamamen sonlandırılması taahhüdünü veremediğini söylemiştir. Bununla birlikte Trump, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda ümitvar olduğunu belirtmiştir.  Nitekim i ki ülke yetkililerinin görüşmeleri sürdürecekleri de açıklanmıştır.

Trump'ın basın toplantısında ılımlı bir dil kullandığı, Kuzey Kore'nin coğrafi zenginlikleri dikkate alındığında geniş bir ekonomik potansiyelden söz edilebileceğini, diyaloga açık bir politika izlenmesi durumunda önemli başarılar sağlanabileceğini söylemesi dikkat çekmiştir. Bir başka ifade ile Trump Kim'i onurlandırmıştır.

Trump ayrıca nükleer silahlardan arındırma konusunun sabır isteyen bir süreç olduğunu ve acelesinin bulunmadığını söylemiştir. Basın toplantısında İsrail Filistin barışı çabalarına, Venezuela krizine değinerek zor sorunların üstesinden gelme iddiası içinde olduğunu bir biçimde ortaya koymuştur. Bu bakımdan, Zirvenin iyi hazırlanmadığı ve Trump'ın eli boş döndüğü yolunda yapılabilecek eleştirilere karşılık bu husus ileri sürülebilir. Yani Trump ABD'yi yeniden eski gücüne kavuşturma yolunda yürümektedir.

Kuzey Kore lideri Kim'in de ülkesini ekonomik açıdan rahatlatabilecek yaptırımların kaldırılması bakımından eli boş döndüğü bir gerçektir. Ancak bu konuda Çin'in Kuzey Kore'ye sağladığı desteği devam ettireceği, Kim yeniden nükleer deneme çılgınlığına kalkışmadığı sürece, Çin'in yaptırımları ihlal etmekte bir beis görmeyeceği beklenir.

Bazen hiç bir sonuç elde edilmemesi, olumsuz bir sonuca varılmasından daha iyidir. İşte Trump-Kim zirvesi bunu ortaya koyan bir zirve olmuştur.

 

 

“BÜTÜN DÜNYA BEKLENTİ İÇİNDEYDİ”

Soner Aydın (Emekli Albay) –ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un arasındaki görüşmenin ana konuları; K. Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması, buna karşılık Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla K. Kore’ye uygulanan yaptırımların kaldırılmasıydı. Bütün dünya; bu iki konuda bir anlaşmaya varılması ve bununla birlikte Kore Yarımadasında kalıcı barışın sağlanması konusunda beklenti içindeydi. Zirve öncesi ve zirvenin birinci gününün ardından yapılan açıklamalar bu beklentiyi güçlendirmişti. Ne yazık ki; ikinci günde görüşmeler çok kısa sürdü ve liderler bir anlaşmaya varamadan masayı terk ettiler.

Gözlem Gazetesinde 8 Eylül 2017 tarihinde bu konuyla ilgili yaptığımız değerlendirmede; K.Kore’nin nükleer silah üretme çalışmalarının amacının, “ABD ve Batı dünyasıyla oturmayı umduğu pazarlık masasında elini güçlendirmek” olabileceğini ifade etmiştik. Şimdi görüyoruz ki; pazarlık masası kuruldu ancak henüz bir sonuç elde edilemedi.

Trump zirveden ayrılırken; “Anlaşmazlığın merkezinde yaptırımlar vardı. Kuzey Kore tarafı tüm yaptırımların kaldırılmasını talep etti. Birtakım tavizler önerdiler ancak bu tavizler bizim istediğimiz alanlarda değildi. Bunu yapamazdık. Yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz. Herhangi bir taviz vermedik" şeklinde açıklama yapmıştır. K. Kore tarafından önerilen tavizlerin neler olduğu hakkında bilgi sahibi değiliz. Eğer K. Kore nükleer silahsızlanma konulu bu görüşmede yaptırımların kaldırılmasının dışında tavizler talep etmişse ABD’nin masadan ayrılması isabetli bir karar olmuştur. Çünkü son yıllarda nükleer silahlanma yarışı yeniden hız kazanmış ve yaklaşık 80 yıllık nükleer silah teknolojisi isteyen her ülkenin ulaşabileceği bir teknoloji haline gelmiştir. Bu nedenle verilecek her taviz, başka taviz taleplerine kapı açacak ve aynı amaca sahip benzer ülkelerin yöneticilerini teşvik edecektir.

K. Kore’nin bu tavrı diktatörlükle yönetilen pek çok ülke için, hatta terör örgütleri için örnek teşkil edecek bir durumdur. Dünyayı felakete sürükleyebilecek bu gelişmelere karşı sadece ABD’nin değil, bütün ülkelerin tavır alması, ABD’nin de kendi ülkesinin çıkarlarını bu konuya dahil etmemesi, konuya sadece “insanlığın felakete sürüklenmesini engellemek” ve “dünya barışına katkı sağlamak” açısından bakması gerekmektedir. Ancak günümüzde; nükleer silah teknolojisinin transferinin ve nükleer silahlara sahip olmanın kolaylaşması, nükleer silahsızlanma konusunda 90’lı yıllarda yapılan anlaşmaların geçersiz hale getirilmesi ve güçlü devletlerin bu konudaki hassasiyetlerini yitirmeleri maalesef umutları kırmaktadır. Bunun yanında; başta ABD olmak üzere dünyayı yeniden şekillendirmek isteyen ülkelerin tutumları da baskı altındaki ülkeleri caydırıcılığı güçlendirmek konusunda teşvik etmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'nin gerçek gündemi ne olmalı? GÖZLEM, son günlerde artan intihar olaylarının ardındaki asıl nedeni araştırdı ve Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumu uz...

Tekrarlananlarla beraber yerel seçimleri yüzde 98'lik bir oranla tahmin eden Avrasya Araştırma Şirketi'nin Başkanının yaptığı açıklamayı GÖZLEM masaya yatırdı. İşte uz...

Trump-Erdoğan görüşmesi Türk-Amerikan ilişkileri ''Derin bir krizden'' geçtiği dönemde gerçekleşti. Görüşmeden sonra iki lider birbirlerine iltifatlar yağdırdılar.

"Barış" dedi, "Hürriyet" dedi, "Tam bağımsızlık" dedi, her şeyi, bütün mücadeleyi üçü uğruna verdi. "Yurtta Barış, Dünyada barış" en önemli ilkelerinden biriydi. O büt...

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin "tarım ürünleri ithalatında Kamu İhale Yasası'ndan muaf tutulmak istenmesi" sektörde büyük tepkilere yol açtı. GÖZLEM, konuyu uzmanla...

Tekstil sektörü ve paydaşlarını 1992 yılından beri destekleyen Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) gelişen ve dönüşen sektörün en sıkı takipçilerinden biri konumunda...

Türkiye’de uzun süredir liyakat kurallarını yerle bir eden atamalar yapılıyor. Diplomasi tecrübesi olmayanlar, büyükelçi, yabancı dil bilmeyenler ateşe, veterinerler v...

Yazarlar
Website Security Test