Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ülkenin dört bir yanı sarsılıyor; ''büyük bir deprem'' gelecek mi?..

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uzmanlar da konuyu tartışıyor; işte ''değişik'' görüşler...

Türkiye son günlerde art arda depremlerle sarsılıyor. Akdeniz'de, Ege'de, Marmara'da, Orta Anadolu'da, Doğru Anadolu'nun bir çok yerinde deprem meydana geldi. Son bir ay içinde Çanakkale'nin yanı sıra Van, Antalya, Çankırı, İzmir Çeşme, üstüste Çanakkale ve Bursa'da yaşanan depremler, "Anadolu fay hatlarında gerilim mi birikti?" sorusunu gündeme getirdi.

En son Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bazı köylerde eski ve oturulmayan binalarda kısmi çatlaklar oluştuğu bildirildi. Deprem, İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne ve çevre illerde hissedilen deprem vatandaşları sokağa döktü. Kandilli Rasathanesi'nden gelen bilgilere göre Çanakkale'de ilk depremin ardından çok sayıda artçı deprem meydana gelmesi vatandaşlarda endişeye yol açtı.

 

Prof. Dr. Sözbilir; "Büyük deprem beklenmiyor"

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Deprem Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bölgede bu artçı şokların bir süre daha devam edeceğini, korkulacak büyüklükte bir depremin beklenmeği uyarısında bulundu.

Depremin Kuzey Anadolu fay hattı ile ilişkili olduğunu belirten Sözbilir, bu hat üzerinde 5 büyüklüğünün üzerinde bir deprem beklenmediğini kaydederek, "Depremin olduğu yer kuzey Anadolu fayı ile ilişkili. Kuzey-Batı, Güney-Doğu doğrultulu fayın batı ucunda oluşan bir deprem. Şu ana kadar gelen odak mekanizma çözümleri depremi üreten fayın doğrultu atımlı fay olduğunu gösteriyor. Bu kuzey Anadolu fayının kollarıyla ilgili bir depremdir. Ege'deki faylardan farklı Kuzey Anadolu fayına bağlı bir depremdir. Artçı sarsıntılar normaldir. Artçı sarsıntılar her zaman ilk şoktan daha küçük olur. O fay üzerinde kırılabilecek yeni faylar vardır. O nedenle artçı sarsıntılar bir süre daha sürebilir ama korkulacak bir durum yok. O bölgede 7 büyüklüğü üzerinde deprem üretecek faylar var. Ama yakın bir tarihte şiddetli bir deprem beklenmiyor."

 

Ercan: "Türkiye depremli yıllara girdi"

Deprem uzmanı Prof. Dr.Ahmet Ercan, Anadolu fay hatlarında gerilim biriktiğini belirterek "Türkiye artık depremli yıllara girdi" dedi.

Deprem endişesinin sadece Çanakkale bölgesinde değil, Türkiye'nin tamamında olduğunu belirten Ercan, "Yaklaşık 1 aydır Türkiye çok büyük gerginlik yaşıyor. Gerginlik, jeofizik bağlamında da gerginlik. Doğudan gelen yükler ve güneyinden gelen baskılar altında Türkiye, batıya doğru kaçmak istiyor ve geriliyor. Bu gerginliğin neyle sonuçlanması gerekiyor? Yer de gerildiği zaman depremini yapıyor. Yeri kırıp içindeki bulunan enerjiyi boşaltıp dinginleşmesi gerekiyor. Özellikle, 2019 bir deprem yılının başlangıcıdır. Dolayısıyla, Ayvacık'taki deprem bir başlangıç yapmıştır. Bunun arkasında Anadolu'da yıkıcı depremleri, 2019'da göreceğiz. Bu depremler, 6 ile 7 arasında yıkıcı depremler olur. Yaklaşık her 5 yılda bir Türkiye büyük deprem görür. 2011 Van depremi, 7.2'lik depremden beri büyük bir deprem görmedi. Geçen yıl Bodrum'da bir deprem oldu. Yıkıcılığı olmadı ama bunun yanı sıra Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu kırığı, yıkıcı depremini yapacaktır. Çanakkale depremi, Evciler kırığı, yaklaşık yüzeyden 55 kilometre gözleniyor ama son deprem gösterdi ki Evciler kırığı, Edremit Körfezine doğru bir iniş gösteriyor. Bu, gerçekten önemsenmesi gerektiğini gösteriyor. Çünkü, Behram Kale'nin geçmişte yıkılmasına neden olan bu Evciler kırığının derinliğidir. Buralarda deprem beklentisi 7'ye kadar varabilir. 5.3'lük bir depremden sonra, 'Evlerinize girin, artık bir tehlike yoktur' gibi sözleri duyunca biraz şaşırdım. Çünkü, bir bilimci böyle bir şey söz etmez. Bu bölge bir 5.4, 5.5'lik bir deprem daha olursa bunun hesabını kim verir?" dedi.

 

Prof Dr. Celal Şengör, Ahmet Ercan'a karşı çıktı

Prof. Ahmet Ercan'a yanıt veren Prof Dr. Celal Şengör ise "Öyle bir şey yok. Türkiye'de hababam deprem oluyor. Ahmet Ercan kim? Yayınlanmış bir tane araştırması mı var? Kim bu insanlar, ben bunu anlamıyorum." dedi.

Şengör, Çanakkale Depremi için de şu açıklamayı yaptı; "Ayvacık'taki deprem Ezine fayı dediğimiz Kuzey Anadolu fayının güney kolunun hemen devamında meydana gelmiş bir depremdir. Bir normal fay depremidir. Kuzey batıya doğrultusu vardır, eğimi de 70 derecedir. Bozcaada'da da depremler oldu. Bu güney kolunun en batı ucunun hareketli olduğunu gösteriyor. Balıkesir'in Edremit ilçesinde 7 şiddetinde bir deprem olabilir."

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AK Parti ve MHP, 23 Haziran seçimini kazanmak için, ''Kürt oylarının İmamoğlu'na gitmesini önleme'' adımını attılar. 31 Mart öncesindeki söylemi, rakibi Millet İttifak...

Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu’nu ağırlayan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, önümüzdeki beş yıllık dönemde ele alacağı öncelikli konuları anlattı. Tarım ve ...

Milli Eğitim'de, 16 yılda 16'ncı sistem değişikliği ne getiriyor, ne götürecek; işte uzman görüşleri...

Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizi ''dış ve iç komplolara bağlamak ve çareyi baskıda aramak'' krizi kronikleştiriyor. Hem iç, hem de uluslar arası piyasalar alınan te...

Türkiye'de işsizlik oranları adeta her saat artıyor. TÜİK'in Şubat ayı verilerine göre Türkiye'de işsiz sayısı 4 milyon 730 bin. CHP'nin hazırladığı ekonomi raporuna g...

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı, uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

GÖZLEM Yayın Kurulu'nun konuğu olan Halaçoğlu ''Bir ülkede hukuku çökertirseniz, devleti çökertirsiniz'' dedi.

Yazarlar
Website Security Test