Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yüze yakın sektörü besleyen konut sektöründe kriz var

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜİK verilerine göre Ocak ayındaki konut satışları geçen senenin ocak ayına göre yüzde 24,8 oranında azaldı. GÖZLEM uzmanlara konuyu ve çözümlerini sordu.

GİZEM AY

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, konut satışlarında 2018 yılı ocak ayına göre yüzde 24,8 oranında düşüş yaşandı. Geçtiğimiz yılın ocak ayında ülke genelinde 97 bin 19 konut satışı gerçekleşirken, bu yılın ocak ayında satışlar 72 bin 937’de kaldı.

Konut satışlarında, İstanbul 13.455 konut satışı ve yüzde 18,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 6.785 konut satışı ve yüzde 9,3 pay ile Ankara, 3.795 konut satışı ve yüzde 5,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Ardahan, 9 konut ile Hakkari ve 17 konut ile Bayburt oldu.

 

İpotekli konut satışları azaldı

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 77,2 oranında azalış göstererek 6.537 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 1.215 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 42,9 ile Ardahan oldu.

Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 oranında azalarak 66.400 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 12.240 konut satışı ve yüzde 18,4 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 91 oldu. Ankara 6.164 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3.383 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 4 konut ile Ardahan oldu.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30 azalarak 31.048 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 42,6 oldu. İlk satışlarda İstanbul 6.019 konut satışı ve yüzde 19,4 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 2.604 konut satışı ile Ankara ve 1.589 konut satışı ile İzmir izledi.

 

İkinci el konut satışları düştü

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,4 azalış göstererek 41.889 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 7.436 konut satışı ve yüzde 17,8 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 55,3 oldu. Ankara 4.181 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 2.405 konut satışı ile Antalya izledi.

 

Yabancılara 3.168 konut satıldı

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3.168 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ocak 2019'da ilk sırayı 1.361 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 601 konut satışı ile Antalya, 182 konut satışı ile Ankara, 177 konut satışı ile Bursa ve 162 konut satışı ile Yalova izledi.

 

Yabancılara satışta en çok satış Iraklılara

Ocak ayında Irak vatandaşları Türkiye'den 605 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 305 konut ile İran, 195 konut ile Rusya Federasyonu, 191 konut ile Afganistan ve 151 konut ile Ürdün izledi.

 

“KREDİ FAİZLERİNİN DÜŞMESİ GEREKLİ”

Necip Nasır (AKP İzmir Milletvekili, Nasır Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı)-Ağustos ayında ülkemize yapılan ekonomik saldırıdan sonra bankalardaki konut kredi faizlerinin yükselmesi, dövizdeki dalgalanmalar inşaat sektöründeki bir durağanlığa neden oldu, projeler durduruldu. Tüm ülke ekonomisini etkileyen bir saldırıydı ancak reel sektörde en fazla inşaat sektörünü etkiledi. Yaşanan sıkıntının en büyük nedeni de konut kredi faizlerinin ve mevduat faizlerinin yüksek olmasıydı. Mevduat faizleri yükseldiğinden konut alacak kişiler konuta yatırım yapmak yerine bankalardaki faizli yatırımlara yöneldi.

İnşaat sektöründeki malzeme fiyatlarındaki dengesiz yükselmeler projelerin yavaşlamasına neden oldu ve bu yüzden satışlar daha düşük seyretti. Gün geçtikçe ekonomide alınan önlemlerle ekonomi daha önceki durumuna gelmeye başladı. İnşaat sektöründeki hareketliliğin tekrar yakalanması için öncelikle kredi faizlerinin düşmesi gerekiyor. Bu anlamda da inanıyorum ki Emlakbank’ın faaliyete geçmesiyle konut piyasası hareketlenecektir. Bankalar arasındaki rekabet nedeniyle de faizler düşecektir. Bu yılın ilk yarısından sonra konut satışlarındaki ivmenin yükseleceğini düşünüyorum.

 

“KONUT SEKTÖRÜ İÇİN UMUTLU OLMANIN GEREĞİ YOK”

Orhan Ayber(İnşaat Mühendisleri Odası Eski Başkanı)-İnşaat sektörü ile konut sektörü birbirine karıştırılıyor. İnşaat sektörü 36 disiplini ifade eder. Bunlardan sadece bir tanesi konut sektörüdür. Kamuoyuna bahsedilenden çok daha fazla konut birikmiş durumdadır. Önümüzdeki dönemde de bu konutların çoğunluğunun satılması söz konusu değildir. Özellikle bankaların elinde biriken konutlar şuan da kamuoyuna hiç yansıtılmıyor. Şu anda stok belirtilenden çok daha fazla. Türkiye’nin bu konut stoğunu 5 senede eritmesi bile çok zor görünüyor. Konut sektörü Türkiye için uzun yıllar söz konusu olmayacaktır. Türkiye’de konut üretilmesi için 5-7 sene arasında bir zamana gerek vardır.

Konut satışlarının arttırılması için yapılacak teşvikleri etkili olacağını düşünmüyorum. İnsanların konut alacak gücü kalmadı. Sadece belirli yerlerde konut satışları devam ediyor. Bu da prestij sahibi insanların yaşadıkları yerlerde sürüyor. Şu an İzmir’de de gereğinden fazla konut var. Bu konutlar satılmayacak, satılması söz konusu olamaz. Konut sektörü için umutlu olmanın gereği yok. Konut sektörü teşviklerle desteklenmeye çalışılsa da bankaların konut sektörünü cazip hale getirmek için daha da ucuz krediler açması mümkün olamaz ve dolayısıyla konut satış teşvikini destekleyemezler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Öğrenciler için ders zili zamlarla birlikte çaldı. Yeni dönem başlarken, eğitim-öğretim masrafları katlandı. Ekonomik krizin her alanda yaşattığı sorunlar okul sıralar...

''Kurulduğu 2002 yılından bu yana girdiği her seçimden birinci parti olarak çıkan AKP'de erime süreci mi başladı?'' Bugünlerde Ankara Gündemi'nin başında "bu sorunun c...

Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin taraflardan ''Anlaşma sağlandı'' açıklaması gelse de belirsizlikler devam...

Irak ve Suriye'ye ''terörün önlenmesi, barış ve huzurun sağlanması için'' çaba gösteren, asker gönderen Türkiye'de ''toplumsal şiddet olayları'' giderek tırmanıyor. GÖ...

Yerel seçimde İstanbul hezimetinin ardından AKP'de sular durulmuyor. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük illerde seçimlerin kaybedilmesinin yankılarının yanı sı...

Atatürk'ün kurduğu kurum, "Atatürk'ü yok" sayıyor! Millet soruyor; ''Diyanet İşleri Başkanlığı ne yapmak istiyor?''

Yazarlar
Website Security Test