Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZBAN’da yetki TCDD’de, hedefte ise Belediye var

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Demiryolu İşçileri Sendikası ile İZBAN arasındaki Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. İşveren tarafından verilen yüzde 30 oranındaki son teklifi sendika reddetti. İzmir’de kent ulaşımını olumsuz etkileyen grevin perde arkasında siyasi çekişme mi yatıyor?

İzmir’de, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olduğu İZBAN’da 10 Aralık’ta başlatılan grev, sürdürülüyor. Kenti Aliağa’dan Selçuk’a kadar kuzey-güney aksında bıçak gibi ikiye bölen İZBAN, her gün 300 binin üzerinde vatandaşı şehrin karmaşasına sokmadan taşıyabiliyor. İZBAN, Türkiye’nin 3’üncü büyük kenti İzmir’in ulaşımında, “can damarı” konumunda. Demiryol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerinde toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Grev kararı alındı ve 10 Aralık’tan bu yana da uygulanıyor.

Demiryol-İş Sendikası yüzde 30’un üzerinde zam isterken, şirket yönetimi yüzde 26’e zam teklif ediyor. Gazeteci Serkan Aksuyek’un haberine göre İZBAN’da Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini yapmaya yetkili sendika Demiryol-İş, kurulduğu 1952 yılından bugüne sadece üç kez grev kararı almış. Bu grevlerin ikisi İzmir’in toplu ulaşım devi İZBAN’da yaşandı. Demiryol-İş, başta TCDD olmak üzere pek çok kuruluşta örgütlü bir sendika.

İZBAN, Ulaştırma Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortaklığıyla kurulan bir şirket. İşletme yönetim modeli Gaziray ve Marmaray'a da örnek teşkil etti. İZBAN, “İzmir için hoşgörü ve sinerji” projesi olarak çıktığı yolculukta, 3 bin 400 üyesi bulunan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından “En İyi İş Birliği” kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

 

Yetki şu anda TCDD’de

İZBAN’da şirket ortaklığı sebebiyle yönetim dönemsel olarak değişiyor. Yönetimde yetkili taraf şu anda TCDD. İZBAN Genel Müdürü Seçkin Mutlu, TCDD tarafından Mart 2017 yılında bu göreve atandı. Toplu sözleşme görüşmelerinde son yetkili kişi olan Genel Müdür Seçkin Mutlu, grevi bitirmek için her hangi bir çabası olmaması dikkat çekiyor.

 

Kocaoğlu: “Enkaz bırakmayacağım”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Metro A.Ş.'ye giderek işçiler ve sendikacılarla bir görüşme yaptı. Kocaoğlu, Metro için yüzde 25, İZBAN için de yüzde 30 zam teklifi götürdü. Ancak sendika bu teklifleri reddetti. Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi: “31 Mart akşamına kadar görevimin başında olacağım. Nasıl olsa bırakıyorum diye işi savsaklamayacağım. Enkaz bırakmayacağım. ‘Nasılsa ben bir kuruş ödemeyeceğim, gelen ödeyecek’ demek doğru değil. Bana yakışmaz. Popülist davranmayacağım. Alkışlanıp gitmek için değil, 15 yıldır neyi doğru biliyorsam yine aynı tutarlılıkla, aynı yaşam felsefesiyle çalışacağım.

Biz bir aileyiz. Bu kent ve bu belediye hepimizin. 15 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığınızı yapıyorum. Çalışanlarım arasında kimseyi siyasi görüşünden, mezhebinden, nereden gelip nereye gittiğinden ötürü ayırmadığımı, onlara aynı nazardan baktığımı herkes iyi bilir. Türkiye’de ilk defa 6 bin 500 taşeron işçiyi bir günde kadroya ben aldım. Bundan dolayı ‘icat çıkartıyor’ diye başıma gelmeyen kalmadı. 15 yıldır icat çıkartmaya devam ediyorum. 3 ay daha devam edeceğim. Hep emekten, işçiden, köylüden, ezilenden yana tavır aldım. Her şeyimi sorgulayabilirler ama kimse benim emeğe, ezilene, insana bakışımı sorgulama hak ve hukukuna sahip değildir. 71 yıllık yaşamımda bunu ispat etmiş bir kardeşinizim.?”

Metra için sendikaya yüzde 25 zam teklif ettik. Metro’da anlaşma sağlansaydı, İZBAN için de yüzde 30’luk zam teklif edecektir. Ancak bunu da yapamadık. Sendika Metro teklifini reddetti. Maalesef bir dayatma ile karşı karşıyayız. Türkiye gerçeklerine göre verilebilecek en iyi rakamları önermemize rağmen ısrarla olumsuz cevap alıyoruz. Grev haktır ama işverenin verebileceği en iyi orandaki zamma karşılık vatandaşları mağdur etmek, onların toplu ulaşım hakkını ellerinden almak ve bunu sadece İzmir’de yapmak, aklımıza farklı senaryolar getiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hemşehrilerimize toplu ulaşım hizmeti konusunda alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Bu dayatmaya karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Ben İzmir ve İzmirliler için mücadele ediyorum. Bu süreçte hemşehrilerimizin desteğini bekliyorum” dedi.

 

 

 

“SENDİKANIN TAVRINDA ÇİFTE STANDART VAR”

Serkan Aksüyek (Gazeteci / Yazar) –İZBAN’da Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini yapmaya yetkili sendika Demiryol-İş, kurulduğu 1952 yılından bugüne sadece üç kez grev kararı almış. Bu grevlerin ikisi İzmir’in toplu ulaşım devi İZBAN’da yaşanıyor. İşçilerin haklarını aramalarına ve örgütlenme özgürlüklerine elbette sözümüz yok. Ancak 66 yıllık tarihinde “üyelerinin hakkını sadece İzmir’de grev yaparak aramayı aklına getiren” sendikanın iyi niyetinden kuşku duymamız için çok sebep var.

Birkaçını sıralayalım: İZBAN, Ulaştırma Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yarı yarıya ortaklığı ile kurulmuş bir kamu kuruluşu. Bu kuruluşun, çalışanlarına özel sektörün bakış açısıyla yaklaşarak, enflasyonun çok üzerinde zam yapması mümkün değil. İstenilen zam oranını Türkiye’de verebilecek tek bir kamu kuruluşu olmadığını herkesin bilmesi gerekiyor.

Demiryol-İş, başta TCDD olmak üzere pek çok kuruluşta örgütlü bir sendika. AKP’nin yönetimindeki belediyeler ve kamu kuruluşlarında bugüne kadar tek bir eylemine, söylemine ve hatta grevine tanık olmadık. İzmir’deki tavırlarına benzer bir eylem gerçekleştirdikleri takdirde “Vatan hainliği” ile, “Fetöcülük” ile, “devletin bekâsına aykırı hareket etmek” ile suçlanacaklarını çok iyi bildiklerini tahmin ediyoruz. Tam da seçim arifesinde, siyasi mücadelenin en çetin merkezlerinden biri olacağı anlaşılan İzmir’deki grevi, bu yönüyle iyi niyetle karşılamak mümkün değil.

Siyasi iradenin temsilcileri tarafından sendika yöneticilerine “yürüyün arkanızdayız” denildiği pek çok kaynaktan kulağımıza geliyor. Sendika yönetiminin böyle bir çocukluğa ve vasatlığa prim vermeyeceklerini umuyoruz. Hak arama mücadelelerinin “İzmir halkına çile çektirerek başarı şansı olmadığını” bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Sendika yöneticileri ve tüm işçi kardeşlerimizin, “arkanızdayız” diyenlere aldanmamalarını,  zam taleplerinin muhatabının aynı kişiler olduğunu, İzmir dışındaki 80 kentin bir tekinde bile benzer bir eylemi yapamayacaklarının ayarında olmalarını salık veriyoruz. Ayrıca bir aya yaklaşan grev süresince maaşlarını ve sosyal haklarını alamayan işçi kardeşlerimizin ailelerinin çok zor durumda olduğunu da unutmamamız gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Can Şen

05.01.2019 - 20:21
Bunlar AKP destekli sanıyorlarki bu şekilde oy alırız zavallılar İzmir halkı bunlara meydan bırakmaz yine hüsrana uğrayacaklar Allah ıslah etsin bunları
Diğer Haberler

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı, uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

GÖZLEM Yayın Kurulu'nun konuğu olan Halaçoğlu ''Bir ülkede hukuku çökertirseniz, devleti çökertirsiniz'' dedi.

ABD - Çin arasındaki ticaret anlaşmasına yönelik endişelerin devam etmesi ve ABD ile İran arasında artan gerilim dünyayı da geriyor. Çin ile karşılıklı vergi artışı ge...

Türkiye ile beraber dünyanın da yakından takip ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, iş adamlarının korkutulduğu, yazarların ve sanatçıların fişlendiğ...

GÖZLEM, ''hayat pahalılığının önlenememesinin sebeplerini ve ne yapılması gerektiğimi'' uzmanlara sordu, işte ''karamsar'' cevapları...

Tarımda Milli Birlik Projesi'nin üst yapısını, ''yüzde 50'si yerli ve yabancı özel sermayeye ait'' Semerat Holding yönetecek. Bu tabloya, sektörün tüm paydaşlarından t...

İstanbul halkı, YSK’nın aldığı ve ''haklı sebepten yoksun olduğu'' hukukçuların çoğunluğunca kabul edilen bir karar ile 23 Haziran’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı se...

Yazarlar
Website Security Test