Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İttifaklardan hangi parti kârlı çıkacak?

30.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

GİZEM AY

Yerel seçimler yaklaşırken siyasi partilerde ittifak arayışları, anlaşmaları hızla devam ediyor. Cumhur İttifakı’nda tekrar anlaşmaya varılırken, Millet İttifakı’nda henüz her şey netlik kazanmış değil.

Cumhur İttifakı’nda “Manisa’da MHP’li Başkan Cengiz Ergün üzerinde uzlaşma olurken, pazarlık MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin memleketi olan Osmaniye ile Adana ve Mersin üzerinde devam ediyor.

Millet İttifakı’nda ise, kulislerde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 9 büyükşehir ilinin müzakere edildiği konuşuluyordu. İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in ‘İstanbul ve İzmir CHP’ye bırakılırken, Ankara İYİ Parti’de olmalı ya da CHP Mansur Yavaş’ı aday göstermesi’ yönündeki ısrarı ittifakın durumunu belirleyecek.

 

Cumhur İttifakı’nda koşulsuz destek

Cumhur İttifakı’nda her iki parti birbirlerine “aday dayatması” yapmayacak ve kim aday gösterilirse gösterilsin, diğer parti itiraz etmeyecek. MHP Genel Başkanı Bahçeli de, bunun işaretini hafta sonu yaptığı açıklamada, “AK Parti’nin adayları kim olursa olsun, Ankara, İstanbul ve İzmir’de şehirde desteğimiz tam olacaktır” sözleri ile vermişti.

Manisa Gazeteciler Cemiyeti genel kurulu için bir günlük Manisa ziyareti yapan Yayın Kurulu Üyemiz ise, “Saatlerce, bugünkü Belediye Başkanı Cengiz Ergün üzerinde AKP – MHP uzlaşmasının tamam olduğunu dinledim. Ergün’ü devam edecek başkanlığı için şimdiden tebrik ederim. Gazeteciler diğer illere bakmalı” dedi.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre ise AK Parti yöneticileri de, “Biz MHP’nin çıkardığı adaylara karışmayacağız, onlar da bizimkine. Karşılıklı fedakârlık ve centilmenlik olacak. Doğal olarak AK Parti’nin aday çıkarmaması gündeme gelecek ama bu dar kapsamlı olacak. İl düzeyinde de ilçe düzeyinde de fedakârlık yapacağımız yerler var. Yapacağımız iş birliği bazı bölgelerde rahat bir seçim dönemi geçirmesini sağlayacaktır” diyor. Kayaoğlu’nun haberinde pazarlığın durumuna ilişkin olarak ‘kulislerde’ Adana, Osmaniye ve Mersin’de AK Parti’nin aday çıkarmayarak MHP’yi destekleyebileceğinin konuşulduğu ancak bunun ‘Osmaniye ile sınırlı’ da kalabileceği ifade edildi.

Nuray Babacan'ın Hürriyet'teki haberine göre, AK Parti ile MHP arasında süren ittifak görüşmelerinde, ince taktikler geliştirildi. Yapılan plana göre, diğer partilerin ittifak yaptığı her yerde, seçime ittifakla girilecek. MHP'nin yüzde 10 barajına takıldığı yerlerde belediye üyeliği jesti gündeme gelecek. Dışarıdan belediye başkan yardımcılığının yanı sıra, bazı belediye iştiraklerinin yönetiminin ortağa bırakılması da tartışılıyor. Millet İttifakı'nın olduğu her yerde karşısına Cumhur İttifakı'yla çıkılması planlanıyor. Bu durum bazı illerde MHP-İYİ Parti yarışını gündeme getirebilecek. Belediye meclis üyeliklerinin dağılımı, aynen milletvekili dağılımı gibi yapılacak yüzde 10 barajı aşamayan parti o ilde meclis üyeliği de çıkartamayacak.

 

6 ilde durum sıkıntılı

Gizem Karakış'ın Hürriyet'teki haberine göre, son seçimde MHP'nin kazandığı Manisa, Isparta, Mersin, Adana, Osmaniye ve Kars'ta yine MHP'nin adaylarının desteklenmesi tartışılıyor. AK Parti kurmaylarının MHP'nin Osmaniye, Adana ve Isparta adaylarına sıcak bakmadığı konuşuluyor. Diğer yandan AK Parti'nin açıklamadığı 21 il içinde yer alan Muğla ve Aydın'da ikinci parti olan AK Parti'nin desteklenebileceği ifade ediliyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP’ye yönelik “Mutabakat varsa, karşılıklı jestlerimiz olacaktır” sözünün ardından, kulislerde, AKP’nin MHP’ye hangi il ve ilçelerde “jest yapabileceği” konuşuluyor. 128 belediye başkanlığı bulunan MHP, “kendi il ve ilçelerinde de yeniden söz sahibi” olmak istiyor.

Gelecek hafta bir sonuca bağlanması beklenen ittifak görüşmelerinin başta Adana olmak üzere, Mersin, Isparta, Manisa (Cengiz Ergün için tamam gözüyle bakılıyor), Osmaniye ve Kars üzerinden yürütüldüğü belirtilirken, iki parti arasında “Adana ve Isparta’da ise bazı sıkıntılar yaşandığı” ifade ediliyor. Erdoğan’ın Güney Amerika gezisi dönüşünde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelip bir uzlaşmaya varılabilirse ittifak yapılacak illerin ortak açıklamayla kamuoyuna duyurulabileceği kaydediliyor.

 

BBP'den yerel seçim ittifakı kararı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, yerel seçimlerde ittifaka ilişkin bir açıklama yaptı.  Destici yaptığı açıklamada, "İsteriz ki bizim adaylarımız, önde olduğu yerlerde desteklensin. MHP'nin önde olduğu yerlerde MHP adayının, AK Parti'nin önde olduğu yerlerde de AK Parti adaylarının desteklenmesi işin doğal olanıdır. Bu konularla ilgili ince ince yapılmış henüz görüşmelerimiz yoktur" dedi.

Mustafa Destici, "Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, PKK'nın siyasi partisinin etkili olduğu yerlerde, onun karşısında hangi partimiz yarışıyor ve önde görünüyorsa BBP'nin desteği oraya olacaktır. BBP, bugüne kadar Cumhur İttifakı'nın ruhuna ve gerçekliğine hep sadık kalmıştır, bundan sonra da sadık kalmaya devam edecektir" diye konuştu.

 

Millet İttifakı’nda son durum

İYİ Parti Başkanlık Divanı, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantının ardından İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP'nin önerileri doğrultusunda iyi niyetle, olumlu ve pozitif bir düşünce tarzıyla görüşmelerin sürdürüldüğünün altını çizen Paçacı, "Umuyorum ve ümit ediyorum ki adil bir işbirliği sonucunda 31 Mart'ta yapılacak seçimlerde İYİ Parti ve CHP bazı illerde bu işbirliğini gerçekleştirecektir." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu arasında yapılan görüşmeden de “İttifak yok, bazı seçim çevrelerinde dirsek teması olacak” kararı çıktı.

Milliyet Gazetesi’nden Şevket Yaman’ın haberine göre; İYİ Parti’nin; Ankara, Antalya ve Mersin’de kendi adaylarının desteklenmesi talebinde ısrarcı olduğu ancak CHP yönetiminin, bu formüle “alanda sonuç vermeyeceği” gerekçesiyle sıcak bakmadığı öğrenildi. CHP’nin iddialı olduğu büyükşehirlerin hiçbirinde “aday çıkarmama” seçeneğini kabul etmediği ancak Manisa, Kocaeli, Kayseri, Konya, Bursa, Denizli ve Isparta’da İYİ Parti adayının desteklenmesi formülüne “olumlu” baktığı belirtildi. CHP ile İYİ Parti arasında 13 Kasım’da resmi olarak başlatılan işbirliği görüşmelerinde kritik haftaya girildi. Teknik görüşmelerin bir hafta içinde tamamlanacağı ve Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in görüşmesinde nihai kararın verileceği öğrenildi.

CHP kulislerinde, İYİ Parti ile özellikle Ankara, Mersin ve Antalya özelinde hâlâ bir anlaşma sağlanmaması bir “tıkanıklık” olarak yorumlandı. Kulislerde, görüşmelerin mutlaka bir işbirliği ile sonuçlanmasının beklenmediği, tıkanıklığın aşılamaması durumunda, her partinin kendi adaylarıyla seçime girme kararı alabileceği belirtildi. Kulislerde, “olmazı zorlamanın, alanda gerçekleşmeyecek bir işbirliğini kağıt üzerinde kurmanın bir manası yok” değerlendirmesi yapılmaya başlandı.

 

CHP’nin Ankara’dan vazgeçmesi zor

T24'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre, CHP’de, iki partinin yetkilileri arasında görüşmelerin sürdürüldüğü bir aşamada İyi Parti kanadından yapılan pazarlık payını artıran açıklamalardan duyulan rahatsızlık dikkat çekiyor. CHP’de özellikle Ankara konusunda bir tepkinin oluştuğu görülürken kulislerde bunun pazarlık konusu yapılmayacağı belirtiliyor.

CHP’nin Ankara’dan vazgeçmesinin zor olduğu ifade edilirken adı kesinleşmiş gibi sunulan Mansur Yavaş konusunda mutabakat olamadığı da gelen bilgiler arasında. CHP’de Ankara ve İstanbul konusunda seçenekler masada tutuluyor. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Cengiz Topel Yıldırım’ın adı öne geçmiş durumda.

Kulislerde,  CHP ve İYİ Parti ittifakının Kayseri, Manisa gibi illerde olabileceği ancak çok sayıda ilin İyi Partiye bırakılmasının söz konusu olmadığı da belirtiliyor.

Meclis’te İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP ile yerel seçimlerde ittifak çalışmalarıyla ilgili açıklamasında, yerel seçimlere yönelik olarak CHP ile 9 Büyükşehirde görüşüldüğünü hatırlatan gazeteciye, “Bizim görüşmelerimiz sürüyor. Bir pazarlık söz konusu değil. 17 Büyükşehir referandumda ‘hayır’ oyu vermişti. 3’ü Güneydoğudaki illerimizdi. Cumhuriyet Halk Partisi, ‘4 Büyükşehiri alacağız’ diye kanaat belirtti. 9 Büyükşehir için çalışma yürütülüyor ama ‘henüz şöyle bir sonuç vardır’ deme imkanımız yok” dedi.

 

 

“İTTİFAKLAR İLÇE BELEDİYELERİNDE ÖNEM KAZANACAK”

Tanju Tosun(Prof. Dr.)-Türkiye genelinde AK Parti ile MHP’nin yapacağı ittifak tamamen kazan kazan üzerine oturuyor. AKP’nin de MHP’nin de seçim kazanmasının riskli olduğu yerlerde MHP’ye daha çok katkı sağlayacak ancak AKP’nin de seçim kazanmasının pamuk ipliğinde olduğu yerlerde AKP’ye yarayacak. Özellikle ilçe belediyelerinde bu ittifak sağlanırsa bunun katkısı büyükşehire göre daha fazla olacak.

Millet İttifakı’na bakıldığında AKP-MHP ittifakı olmasaydı CHP ile İyi Parti’nin yapacağı ittifak CHP açısından İyi Parti oylarının takviyesiyle ciddi anlamda bir kazanca dönüşecekti. Ama Cumhur İttifakı büyükşehir belediye başkanı örneğinde bir anlamda bir terazinin dengesine oturacak gibi görünüyor. İlçeler üzerinden bakıldığında İzmir ve Ankara gibi büyük illerde CHP ile İyi Parti’nin ittifak yapması kaybedilecek belediye başkanlıklarının kazanılmasına katkı yapacak gibi görünüyor.

Belediye başkanlığı seçimi çoğunluk sistemine, belediye meclis üyeliği seçimi de nispi temsile göre yapılıyor. Nispi temsilde küçük partiler ciddi anlamda dezavantajlı duruma düşüyor. Dolayısıyla ittifak bu partilere avantaj sağlıyor. Ancak unutulmaması gereken bir detay da son dönemde yapılan kamuoyu araştırmalarında MHP’nin yükselen bir trend olduğu. Muhtemelen ittifak çalışmaları da bu oy yükselişi dikkate alınarak yürütülüyor.

 

 

“MHP BU İTTİFAKTA AŞINAN PARTİ OLACAK”

Ertuğrul Yalçınbayır(Eski Başbakan Yardımcısı)-  Ülkemizde şu an ayıplı bir demokrasi sistemi var. Bu yerel seçimlerde de yerelin adaylarını değil merkezdeki liderlere insiyatif veriyoruz. Oysaki yerel demokrasiyi gözeten bir anlayış yok. Yukarıdan yapılan atamayla kim kimi alt edebilir şeklinde hareket ediliyor.  AK Parti- MHP ittifakı olan Cumhur İttifakı diğer ittifakın önünde görülüyor. Her ittifak, ittifakın içinde bulunanların aşınmasına yol açar. MHP burada çok aşınacak ve ileriye dönük olarak kaybedecektir. AKP bu ittifak içerisinde Ankara ve İstanbul’u kaybetmemeye yönelik hareket edecektir.  İYİ Parti yerel seçimlere ilk kez katılan bir parti. Genel seçimde Millet İttifakı dolayısıyla CHP’nin dayanışması ve yardımlaşması demokrasiye ve iyi partiye yaramıştır. AKP- MHP ittifakı devlet ittifakıdır. Millet İttifakı ise milletin hakkını hukukunu devlete rağmen gözetmedir. Umarım Millet İttifakı, bu ilkeler etrafında birleşir ve siyaset yapar. Bu yarış ilkeler etrafında olmalıdır, kazanma etrafında değil.

 

 

“KARLI OLAN CUMHURBAŞKANI VE İYİ PARTİ’DİR”

Namık Kemal Zeybek(Eski Kültür Bakanı)-Cumhur İttifakı dedikleri Cumhurbaşkanı’nın gücünü artırmak için yapılan ittifak. MHP ittifak yapmıyor AKP’nin koltuk değnekliğini yapıyor. Cumhur İttifakı’nın amacı çok açık şekilde cumhurbaşkanını kurtarmak, bu vesileyle Devlet Bahçeli de kendini kurtaracak.

Millet ittifakı ise daha ilkeli gözüküyor ancak bu iki partiye bakıyorum neyin karşıtı oldukları belli değil.  Millet İttifakı’nda İyi Parti’nin tek başına belediye başkanlığı alabileceği bir yer yoktu, bu ittifak dolayısıyla eline de birtakım belediyeler geçebilir. Bu ittifak, üzerinden bin yıl geçse bile vekil olamayacak Demokrat Parti’nin Genel Başkanı ya da Saadet Partisi’nin bir üyesine milletvekilliği sağladıysa İyi Parti’ye de birtakım belediyeler ikram edildiği için fayda sağlar.

 Bu ittifakın karlı çıkanı elbette İyi Parti olacaktır. Ancak CHP de İyi Parti’den alacağı marjinal oylarla birtakım yerlerde kazanamayacağı belediyeleri kazanabilir. Ama esas itibariyle karlı çıkan iyi parti olacak bu şekilde ölmediğini gösterecektir. Millet İttifakı’nda İyi Parti, Cumhur İttifakı’nda cumhurbaşkanı karlı çıkacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı, uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

GÖZLEM Yayın Kurulu'nun konuğu olan Halaçoğlu ''Bir ülkede hukuku çökertirseniz, devleti çökertirsiniz'' dedi.

ABD - Çin arasındaki ticaret anlaşmasına yönelik endişelerin devam etmesi ve ABD ile İran arasında artan gerilim dünyayı da geriyor. Çin ile karşılıklı vergi artışı ge...

Türkiye ile beraber dünyanın da yakından takip ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, iş adamlarının korkutulduğu, yazarların ve sanatçıların fişlendiğ...

GÖZLEM, ''hayat pahalılığının önlenememesinin sebeplerini ve ne yapılması gerektiğimi'' uzmanlara sordu, işte ''karamsar'' cevapları...

Tarımda Milli Birlik Projesi'nin üst yapısını, ''yüzde 50'si yerli ve yabancı özel sermayeye ait'' Semerat Holding yönetecek. Bu tabloya, sektörün tüm paydaşlarından t...

İstanbul halkı, YSK’nın aldığı ve ''haklı sebepten yoksun olduğu'' hukukçuların çoğunluğunca kabul edilen bir karar ile 23 Haziran’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı se...

Yazarlar
Website Security Test