Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD kime jest yapıyor; Türkiye’ye mi, YPG’ye mi?

9.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GİZEM AY

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında Suriye meselesinde yaşanan anlaşmazlığın en önemli etkenlerinden biri, Türkiye’in “PKK ile aynı şey” olarak gördüğü YPG ile Washington’ın süregiden işbirliği idi. Türkiye’yi ve bölgeyi sarsan devalüasyon krizi, öncesinde Pastör Brunson süreci ve son olarak Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olaylarının ardından “Kartlar yeniden karılıyor” denmese de, taraflar birer ikişer kart değiştirdi ve ellerindeki yeni beşliye göre hareket etmeye başladı.

Bu yeni durumun en ilginç hamlelerinden birisi olarak, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada Washington yönetiminin üç üst düzey PKK'lı için ödül vereceği duyuruldu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer, ABD’nin PKK terör örgütüne mensup sözde üst düzey yöneticiler Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ın kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verileceğini açıkladı.

Açıklamada Palmer’ın Ankara ziyaretinde Türk hükümetinden, iş dünyasından üst düzey yetkililer ve milletvekilleriyle görüştüğü ve iki ülke ilişkilerini ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakaladığı ifade edildi. Palmer, şunları kaydetti: “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Rewards for Justice’ (Adalet için Ödül) programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. Buna göre, Murat Karayılan için 5 milyon dolara kadar, Cemil Bayık için 4 milyon dolara kadar ve Duran Kalkan için 3 milyon dolara kadar ödül verilecektir.”

"Olumlu olmakla beraber çok gecikmiş bir adımdır"

ABD'nin terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ın kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verileceğini duyurması hatırlatılarak, bugün de ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey tarafından "PYD, YPG'nin terör örgütü olarak görülmediğine" dair açıklamaların sorulması üzerine Kalın, "ABD'nin terör örgütünün 3 mensubuyla ilgili böyle bir ödül vermesi çok geç kalmış bir adımdır, olumlu olmakla beraber çok gecikmiş bir adımdır." diye konuştu.

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’e göre ABD, Türkiye’nin baskısını bir nebze hafifletebilmek için bu hamleyi yapıyor. Gazeteci Ahmet Takan’a göre ise “ABD, YPG / PKK arasındaki kavgaya net olarak taraf oldu ve PKK’nın eski tüfeklerini kovdu. Bunu ise Türkiye'ye ‘kıyak çekmekden’ ziyade kol kanat gerdiği YPG’li grupların gazını almak için yaptı.”**********

 

“BU HAMLELER PKK’YI BİTİRMEZ”

Uluç Özülker (Emekli Büyükelçi)-Abdullah Öcalan 1999 yılında Ecevit hükümeti döneminde ABD tarafından iade edilmişti. O tarihte Başbakan İsmet İnönü’nün ‘ABD ne yapmaya çalışıyor pek anlayamadım’ şeklinde bir açıklama yaptığını hatırlıyorum. Öcalan Türkiye’ye getirilirken birtakım şartlar ileri sürüldü ve bu şartlar nedeniyle hiçbir şey yapamıyorsunuz. Yıllardır hapishanede tutuluyor ancak PKK bitti mi? Bitmedi.

Dolayısıyla ABD Türkiye olan ilişkilerinde özellikle Fırat’ın doğusunda SDG ile işbirliği halinde. SDG’nin yaklaşık olarak yarısı PKK, YPG, PYD’den oluşuyor. ABD’nin bu güçleri o bölgede tutmasının sebebi IŞİD olarak gösterilse de asıl sebebi İran’la mücadele etmektir. IŞİD’in bu bölgede 1000-1200 kişilik gücü kalmıştır.

ABD, Türkiye’nin baskısını bir nebze hafifletebilmek için bu hamleyi yapıyor ve diyor ki ‘Ben senin yanında ve terörün karşısında olduğumu ispat ediyorum.’ Bu hamle oradaki PKK, YPG, PYD güçlerini bitirir mi? Hayır. ABD, bunları yaparken bir yandan da PKK’nın 2 numaralı adamını YPG’nin başına geçirdi. Dolayısıyla ABD’nin niyetini görmek için biraz bekleyip görmek gerekiyor ancak benim kanaatim buradan bizim beklediğimiz şekilde bir sonuç çıkmayacağıdır.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkler gidiyor, Suriyeliler, Afganlar, Iraklılar geliyor… Nitelikli insan ve sermaye göçü veriyoruz, her hangi bir niteliği ve sermayesi olmayan, TC bütçesinden büyük...

Yerel seçimlere şimdiden 'sahte seçmen' gölgesi düştü. Boş arazi, inşaat ve olmayan binalardan binlerce seçmen tespit edildi ve gerekli itirazlar yapıldı.

İdari olarak Eyüp Kaymakamlığı’na bağlı olan Fener Rum Patrikhanesi’nin, Ukrayna Kilisesi’ni “otosefal / bağımsız kilise” ilan etmesi tartışılıyor. Uzmanlar, tablonun,...

Türkiye ile ABD arasında Fırat’ın doğusu için çok çetin bir satranç oynanıyor. Türkiye uzun süredir bu bölgeye bir askeri harekat hazırlığını sürdürüyor.

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı ile ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi beklenen Çarşamba günkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (...

2008 ile 2018 arasında Türkiye, tarihte eşine az rastlanır bir hızla sosyal, siyasal ve ekonomik değişime uğradı. Bu dönemi inceleyen araştırma şirketi Konda’nın rapor...

Çekilme sürecini uzatarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekatını engellemeye çalışan ABD, terör örgütü PKK/YPG’ye kalkan olmayı ve eğitim / silah desteğini de sürdürüyo...

Yazarlar
Website Security Test