Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD’deki seçimden Trump da memnun, Demokratlar da!.

9.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya ABD'deki kritik ara seçimler tamamlandı. Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Cumhuriyetçiler’in elinden alırken, Cumhuriyetçiler ise Senato’daki çoğunluklarını korudu. Bu sonuçlar, güç dengesini değiştirdi.

Amerika’da haftalardır gündemin bir numarası olan ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’nin tamamı olan 435 sandalyeyle, 100 üyeli Senato’nun 35 üyesi ve 36 valilik pozisyonu için yarışıldı. Demokrat Parti, sekiz senenin ardından ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirdi.

Demokratlar, kilit bölgelerin önemli bir kısmını kazanarak, çoğunluğu ele geçirmeyi başarırken, Senato da ise sandalye kaybetti ve çoğunluk Cumhuriyetçilerin elinde kaldı. Böylece son iki yıldır, yürütme ve yasamanın tamamının tek bir partiye ait olduğu dönem de sona ermiş oldu. Başkan Trump, sonuçların şekillenmeye başlamasından sonraki ilk açıklamasında, "Bu gece muazzam bir başarıydı. Herkese teşekkürler" dedi. Trump açıklamasını Twitter üzerinden yaptı. Trump, Kongre’nin üst kanadı olan Senato’da çoğunluğu korumasını ‘büyük zafer’ olarak nitelendirdi. Temsilciler Meclisi’nde Demokratlardan 10 oya ihtiyaçları olduğunu, “O yüzden Demokratlarla birlik olmak zorundayız” dedi.

 

Soruşturma yetkisi

Temsilciler Meclisi'nin Demokratların eline geçmesinin ABD Başkanı Donald Trump için de önemli sonuçlar doğurması bekleniyor. Trump’la ilgili Cumhuriyetçilerin şu ana kadar sıcak bakmadığı bir dizi konuyla ilgili Temsilciler Meclisi komitelerinin soruşturma başlatma ihtimali. Demokratlar, Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü geri alırken Rusya soruşturması ile başlayan Trump'ın azil süreci tekrar gündeme gelebilir. Demokratlar, Trump'ın vergi gelirlerini de görme yetkisine sahip oldu. Bu, bir anlamda Kongre'de liderliğin ele alınması ve Trump'ın frenlenmesi demek...

Azil süreci Temsilciler Meclisi'nde başlıyor

Temsilciler Meclisi'nin yetkisinde olan bir diğer konu da başkanların azil sürecinin başlatılması. Temsilciler Meclisi'nde herhangi bir üye, başkan hakkında azil süreci başlatmak için girişimde bulunabiliyor. Bu başvuru daha sonra Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nin önüne gidiyor. Burada azil sürecinin devam edip etmeyeceği kararı oy çokluğuyla alınıyor. Adalet Komitesi'nin onay vermesi halinde bir de Temsilciler Meclisi'nde oylama yapılıyor. Salt çoğunluğun kabul etmesi durumunda da azil süreci Senato'da devam ediyor. Senato halen Cumhuriyetçilerin elinde olduğu için Temsilciler Meclisi'nde bu süreç yürütülse bile kısa vadede bir sonuç çıkma olasılığı düşük görülüyor.

Bununla birlikte azil sürecinin başlatılması ihtimalinin, Trump yönetiminin, politikalarını uygulama konusunda eskisi kadar rahat hareket etmesini önleyebileceği belirtiliyor.

İki Müslüman kadın

Seçimlerde iki Müslüman kadın Demokrat Parti’den Temsilciler Meclisi’ne girdi. Rashida Tlaib Michigan’dan, İlhan Ömer de Minnesota’dan milletvekili seçildi. Detroit doğumlu Rashida Tlaib, Filistinli bir ailenin 14 çocuğunun en büyüğü. 8 yaşındayken Somali’deki iç savaştan kaçan Ilhan Omar ve ailesi Kenya’da bir mülteci kampında yaşadıktan sonra 1997’de Minnesoto’ya yerleşmiş. Bu arada seçimlerde yarışan eşi Türk asıllı Lauren Arikan da, Maryland eyaleti meclisine girmeyi başardı.

ABD KONGRESİ’NDE SON DURUM

 

                                 Temsilciler Meclisi                     Senato

 

                                 2014           2018                  2014      2018

 

Cumhuriyetçiler           237             199                     51           51

 

Demokratlar               193              222                     49           46

  

“2020 SEÇİMLERİNDE TRUMP’IN İŞİ ZOR”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) –ABD ara seçimlerinde büyük bir sürpriz yaşanmamıştır. Demokratlar Temsilciler Meclisinde çoğunluğu ele geçirirken, Cumhuriyetçiler Senatodaki ağırlığını korumuştur. Kongreye rekor sayıda giren kadın adaylar arasında ilk defa iki Müslüman yer almıştır. Bir diğer ilk de Amerikan yerlilerinin Kongre'ye girme başarısıdır.

Demokratların elde ettiği başarı Trump'ın yürürlüğe koymak isteyeceği tartışmalı düzenlemeler için bir engel oluşturacaktır. Bunun farkında olan Trump basın toplantısında Demokratlara işbirliği çağrısında bulunmuştur. Cumhuriyetçilerin özellikle kırsal kesimdeki oy kaybı, 2020 başkanlık seçiminde Trump'ın işini zorlaştırabilir. Ara seçim sonuçlarının ABD'nin dış politikasına muhtemel etkilerini önümüzdeki günlerde görmeye başlayacağız.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun başkan seçilmesinin ardından istifa eden AKP döneminin İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı'nın ekibi belediye 60 milyarlık İBB bütçesinin 40 mi...

25 Temmuz 2019 tarihli Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Toplantısı'nda alınacak faiz kararı ne olacak?

Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırım kararına Türkiye Akdeniz'e dördüncü bir gemi gönderme kararıyla karşılık verdi. Kıbrıslı Rumlar ise Kıbrıslı Türklerin ortak komite ön...

GÖZLEM, ''KUZEY AFRİKA'DA DA MI BİR 'SURİYE SENARYOSU' VAR?'' sorusuna cevap arıyor.

Duygu Özerson Elakdar, Urla’da Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı 2 bin 400 dönümlük alanda zeytin ormanı oluşturdu. Bölgeye 60 bin zeytin ağacı diken iş kadını ...

Abdullah Gül / Ali Babacan girişimi mi, Ahmet Davutoğlu çıkışı mı, Çoban Ateşi Hareketi mi şanslı? GÖZLEM uzmanlara sordu. İşte cevaplar…

Yazarlar
Website Security Test