Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Yeni Merkez Sağ Parti'' mi kuruluyor?

26.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Adana’da yapılan ilk toplantıya ülkenin her tarafından gelen “Adalet Partisi – Doğru Yol Partisi / Demirel” çizgisindeki “gönüllüler” katıldı. Parti, yurdun çeşitli yerlerinde yapılacak toplantılardan sonra 2019’un ilk aylarında kurulacak. Konuyu uzmanlara sorduk, işte görüşleri…

Sağda yeni bir parti kurmak için hazırlıklar başladı. Adalet Partisi ve Doğru Yol Parti’sinin eski milletvekilleri, bakanları, parti yöneticileri, “Demirel ruhunu” yaşatacak parti kurma hazırlığı yapılıyor. Bunun için ilk toplantı 20 Ekim’de Adana’da yapıldı.

Süleyman Demirel, Adalet Partisi (AP) ve Doğru Yol Partisi (DYP) liderliğini yaptı. DYP'yi yönetirken Cumhurbaşkanı seçildi. Mevcut siyasi partiler içinde aradıklarını bulamayanlar, Demirel'in ilkeleri etrafında birleşip yeni bir parti kurma arayışına girdi. AP ve DYP'de bakanlık, milletvekilliği yapmış, yöneticilik görevlerinde bulunmuş olanlar 20 Ekim'de Adana'da Demokrat Parti Seyhan İlçe eski Başkanı Emin Atasever’in organize ettiği toplantıda bir araya geldi. Atasever, toplantıyı “Süleyman Demirel'i anma ve anlama”, “Toprağın tohumla buluşması”, “Vatan toprağında yeniden yeşerme” olarak değerlendirdi.

Atasever, “Demokratlar, cumhuriyetçiler, milliyetçiler, Demirel ve büyük Türkiye sevdalıları Adana'da bir araya geldik. Amacımız Demirel'den bir şey çıkarıp yeniden onun misyonunu tüten baca haline getirmek. Anadolu Ateşini yakacağız” dedi.

Ulaştırma ve Bayındırlık eski bakanlarından Yaşar Topçu da “Demirelciler, Demirel dostları ve onun takipçileri” olarak bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi: “Bunun arkasında partileşme arzusu var. Bizim camia da kendi partisini arıyor. Bize gelen beyanlarda hep ‘mevcut siyasi partilerde kendimizi bulamıyoruz' deniliyor. Onun için kendi partimizi vatan sathında yeniden yeşertmek talepleri hep öne çıkıyor. Gördüğümüz kadarıyla halk da bu yönde beklentiler var. Bu toplantı hiçbir siyasi partiye yönelik eleştiri ve kavga içermeden kendi misyonumuzun ‘Demirel ruhu' olarak yeniden hayata döndürülmesini konuşmak için yapılıyor.”

 

 

“YENİ BİR SİYASİ HAREKET BAŞLATIYORUZ”

Rıfat Serdaroğlu (Eski Sağlık Bakanı) –Adana’da Türk siyasetinde önemli görevler üstlenmiş kişiler olarak bir araya geldik. Niyet ve hedefimiz yeni bir siyasi hareket başlatmak. Toplantıyı 500 kişilik bir salonda yaptık ve tamamen doluydu. Çok yoğun bir ilgi vardı. Katılımcıların tamamı eski siyasetçiydi. Burada bir yol haritası çizildi. Türkiye’de siyaseti bilen, siyasetin kahrını çekmiş arkadaşlarımızla yeni bir hareket başlatmak istiyoruz. Bunun gibi 5 ya da 6 toplantı daha yapacağız. Çanakkale, Samsun, Erzurum, Diyarbakır gibi illerde de önümüzdeki günlerde toplantılar yapacağız. Ardından İstanbul’da bir araya geleceğiz. Partinin kuruluş dilekçesini de vereceğimiz Ankara toplantısı öncesinde İzmir’de geniş katılımla siyasi hareketi başlatmayı planlıyoruz. Amacımız Mart 2019 Mahalli seçimleri öncesinde veya sonrasında tüm hazırlıkları bitirerek partinin kuruluş dilekçesini vermek.

Bu partinin kadroları öyle sen ben bizim oğlandan oluşmayacak. Özellikle gençler ve kadınlarla hareketi güçlendireceğiz. Anayasanın ilk 6 maddesini gönlüne koymuş herkesle varız. Parti içi demokrasi bu hareketin önceliklerinden biridir. Kadrolarımızın yüzde 35’ kadınlardan, yüzde 35’i gençlerden, yüzde 30’u de deneyimli siyasetçilerden, uzmanlardan, akademisyenlerden oluşacak.

Adana toplantısının ardından çok ciddi ilgi gördük. Bana binlerce mail geldi, bizde katılmak istiyoruz diyorlar. Bu hareket Türk siyasetinde yeni bir umut olacak. Seçmen, mevcut siyasi partilerden umudunu kesti, sandığa dahi gitmemeyi düşünenler var. Bu hareket yeni bir umut olacak.

 

 

 

“GAYRETLERİNİ TAKDİR ETMEK LAZIM”

Burhan Özfatura (Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı) –Yeni bir parti kurmak çok kolay değil. Yola çıkan arkadaşların çaba ve gayretlerini takdir etmek lazım. Ciddi bir çalışma gerekiyor. Siyaset şu anda tamamen çıkar ve yalana dayalı sürüyor. Türk siyasetini bu kısır döngüden kurtarmak gerekiyor. Türkiye’de siyasetin değişmesi için öncelikle vatandaşın silkinip kendisine gelmesi lazım. Toplum aklını, mantığını bir tarafa koydu, sağlıklı analizler yapamıyor.

Yeni bir hareketin başarılı olması ortaya koyacakları proje ve oluşturacağı ekibe göre değişir. İlk icraatlarından sonra daha sağlıklı bir fikir sahibi olunabilir. Bu hareket şu anda, siyasette saygın kişiler olmasına rağmen kapalı bir kutu. Yaşar Topçu Bey, İYİ Parti kurulurken de böyle bir hareket için çalışıyordu, o dönemde olmadı. Toplumda belli saygın kişileri alır, iyi bir tüzük ve kadroyla yola çıkarlarsa umut olabilirler. Harekette yer alan arkadaşların çalışmalarını saygı ile karşılamak lazım. Ülkesini seven insanların bir çabası olarak görmek lazım. Umut olabilirler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Duygu Özerson Elakdar, Urla’da Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı 2 bin 400 dönümlük alanda zeytin ormanı oluşturdu. Bölgeye 60 bin zeytin ağacı diken iş kadını ...

Abdullah Gül / Ali Babacan girişimi mi, Ahmet Davutoğlu çıkışı mı, Çoban Ateşi Hareketi mi şanslı? GÖZLEM uzmanlara sordu. İşte cevaplar…

GÖZLEM ''milyonları ‘indirilen’ enflasyona ezdiren'' acı gerçeği masaya yatırdı. İşte uzman görüşleri...

Yazarlar
Website Security Test