Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnşaat sektörünün önünü açacak banka geliyor

24.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir dönemin devi Emlak Bankası geri dönüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını kamuoyuna duyururken, “2001 yılından bu yana tasfiye sürecinde olan Emlak Bankası’nın yeniden aktif hale getirileceğini” açıkladı.

ÖZLEM YILMAZ

Erdoğan: "Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları değerlendiriyor ve gerçekleştiriyoruz" dedi.

Emlak Bankası, 3 Haziran 1926’da Atatürk’ün talimatı doğrultusunda 20 milyon TL sermaye ile kurulan bir banka. 1953 yılında ödenmiş sermayesi 300 milyon TL’ye çıkarılan banka, Ankara – Yenimahalle, Ankara – Telsizler, İstanbul – Levent, İstanbul – Koşuyolu, İstanbul – Emekli Subay Evleri, İstanbul – Ataköy, İzmir – Deniz Bostanlısı, Edirne – Mimar Sinan, Eskişehir – Yunuskent, Urfa, Çankırı ve Diyarbakır konutları projelerine imza attı.

Banka bu dönemde kendi inşaatlarının yanı sıra, Ankara Türk Ocakları Merkez Binası, Merkez Bankası Binası, Ankara Devlet Opera ve Balesi binası, Milli Savunma Bakanlığı Konutları, TRT Sitesi, Devlet Mahalleleri, TBMM Lojmanlarını da inşa etti. Faaliyet gösterdiği son yıllarda ise İstanbul – Ataköy, Ataşehir, Bahçeşehir, Mimaroba, Sinanoba, Ankara – Bilkent, Elvankent, Konutkent, İzmir – Gaziemir, Mavişehir gibi projeleri gerçekleştiren banka, konut, dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde uzmanlaştı. Ancak 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Emlak Bankası’nın bankacılık yapma yetkisi sona erdirildi ve tasfiye kapsamına alındı.

1980’lerin sonunda, eski Genel Müdürü Engin Civan’ın adının karıştığı ve işadamı Selim Edes’in “Rüşvetin belgesi mi olur” sözüyle tarihe geçen yolsuzluk iddialarıyla da anımsanan kurumun, bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi, 3 Temmuz 2001 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 4684 sayılı yasayla sona erdirilerek tasfiye edildi. Bankanın şubeleri de aynı yıl Ziraat Bankası ve Halkbank’a devredildi.

 

 

 

“SEKTÖRE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”

Mesut Sancak (Folkart Yönetim Kurulu Başkanı) – Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankası’nı yeniden faaliyete geçireceklerine ilişkin açıklaması bizleri memnun etti. Bu kararın sektörümüze önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Sektörümüze yönelik bir bankanın bulunması sektörümüzün önünü açacaktır. Tasfiye halindeyken dahi portföyündeki arsalar ile sektörümüzün nitelikli konutlar üretmesine destek veren Emlak Bankası, sektörün uygun arsa ve finansman bulmasında öncü bir rol üstlenecektir. İnşaat sektörünün ekonomiye sağladığı olumlu etkinin devam ettirilmesi ülke ekonomimize yarar sağlayacaktır. Özellikle kentsel dönüşüm alanında ciddi adımlar atılabileceğini düşünüyorum. Uygun finansman yöntemleri sağlayarak kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde sürmesine katkı verecektir.

  

 

“EMLAK BANKALARINA POLİTİKACILAR MÜDAHALE ETMEMELİ”

Mustafa Gönenç (Emekli Banka Genel Müdürü) – Emlak Bankaları ekonomiye çok faydalı olan bir banka idi. Ama her dönemde olduğu gibi yandaş müteahhitler o bankanın içerisinde meslek haysiyetini satan banka yöneticileri üzerinden çürüttüler, bu çürüklüğün sebebi müteahhit ve politikacı ilişkisinin bir çıkar ilişkisi olmasıydı. Emlak Bankası’nın kapanma nedeni de yapılan yolsuzluklar, pislikler ortaya çıkmasın diye bankayı kapattılar. Emlak bankasını Halk ve Ziraat bankasına devrediverdiler. Eğer bağımsız çalışacaksa Emlak bankaları yeniden açılması iyi bir şey. Bu bana şunu ifade ediyor, Emlak konut adında bir şirket vardı, Emlak bankasına bağlı çalışırdı, demek ki orda da bir şeyler oldu ki bu sefer banka kurmaya kalkıyorlar. Eğer yine politikacı, elini bankanın işine sokup bankacılığı kurallarına göre yapmasına izin vermezlerse hiç açmasınlar o bankayı.

  

 

“UZUN VADELİ KREDİLERLE, SEKTÖRÜ DESTEKLER”

Necip Nasır  (İzmir Milletvekili / Bayındırlık, İmar, Ulaştırma  ve Turizm Komisyonu Üyesi) – İmar Bankası, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi inşaat sektöründe ucuz kredi kullanımı sağlayarak destekleyici bir  rol oynayabilir. Önümüzdeki süreçte yeni çıkan imar yasası, imar barışı ve yeni çıkacak olan kentsel dönüşümle birlikte ülkemizde dönüşümün sağlanacağı planlı kimlikli kentlerin oluşmasının sağlanması konusunda destek olur” diye düşünüyorum. Bu anlamda geçmiş yıllardaki gibi uzun vadeli kredilerle sektörü de destekleyeceğini düşünüyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Mayıs ayında yarım milyon civarında daralan tarım dışı işsizliğin de sinyallerini verdiği üzere Haziran ayında sanayi üretimi, yıllık olarak yüzde 3.9 oranında azaldı....

Kuzey Suriye'de ''Güvenli Bölge'' oluşturulması yönünde Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakata rağmen bölgede gerginlik tırmanıyor.

Zekeriya Mutlu, ''Ege Ticaret Merkezinin marangoz ve mobilyacı esnafı için bir ''sanayi sitesi'' olacağını belirterek ''Esnaf ve Kefalet Kooperatifi esnafa düşük faizl...

İçişleri Bakanlığı; HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Beled...

Toplu görüşmelerin seyrini ve Hükümetin zam teklifini eski Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan'a sorduk, işte görüşleri...

Tallinn yönetimi, ''e-oturum'' programı ile 2014’ten beri 157 ülkeden 55 bin kişinin ülkede 7 bin 500 şirket kurmasını sağladı. Bu şirketlerin 500’e yakınını da Türkle...

Üçüncü kez görevine seçilen İnce, Güzelbahçe’nin ''rakı-balık'' yapmanın ötesinde bir kimliği olduğunu belirterek, ''5 büyük projeyi'' anlattı.

Yazarlar
Website Security Test