Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP’de imza, İYİ Parti’de istifa depremlerinin hasarı büyük!

10.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İki muhalefet partisindeki gelişmeleri, GÖZLEM uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

GİZEM AY

 

24 Haziran seçimleri sonrasında seçimli olağanüstü kongre ile gündeme gelen CHP ve İYİ Parti’de sular bir türlü durulmuyor. CHP’de muhaliflerin başlattığı ve geçen hafta teslim ettiği imzalar sonrasında genel merkez, “İmza sayısı eksik, Kurultay yok, yönetim değişiyor” açıklaması yaptı. İYİ Parti ise Genel Başkan Meral Akşener’in ikna edilmesinin ardından 12 Ağustos’ta Kurultay’ı toplayacak. Toplantı öncesinde dört kurucu ismin (Yusuf Halaçoğlu, Özcan Yeniçeri, Necdet Bor ve Mehmet Fatih Eryılmaz) istifa etmesi “kan kaybı” olarak yorumlanıyor.

CHP’de ise, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklama yapan Bülent Tezcan, kurultayın gündemde olmadığını açıkladı. Genel Başkan’ın MYK’yı istediği gibi yenileme yetkisi olduğunu belirten Tezcan, partiyi yerel seçimlere hazırlayacak ve kriz ortamında yol haritası çizecek yeni bir ekibin belirlenerek göreve geleceğini kaydetti.

Tezcan ayrıca “toplanan 569 imzanın Kurultay’ın yapılması için yeterli olmadığını” belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu zamana kadar şu kadar MYK değişti deniliyor, çünkü kurultay var. Kurultay olmadan değiştirilen MYK sayısı sadece ikidir. Seçim sonrası kurultay olmadan MYK değişikliği ikidir. Her kurultay sonrası yeni MYK’lar oluşur. CHP bugüne kadar kendisini kanıtlamış bir partidir. Seçim sonuçlarıyla ilgili partinin değerlendirme süreci bu ay sonuna doğru tamamlanmış olacak.”

Ekonomideki kötü gidişata da değinerek “Bu iktidarın beceriksizliği nedeniyle asgari ücretli yüzde 35 gelir kaybına uğradı” diyen Tezcan, “Sadece ocak ayından bu yana dolardaki yükseliş nedeniyle. 3 bin 600 ek gösterge vereceklerini söylüyorlardı. 100 günlük eylem planında yok. Erdoğan’a soruyorum; nerede? Paketin dibine mi düştü? 100 günlük paket içerisinde eğitimle ilgili de ciddi bir adım göremiyorsunuz. Türkiye eğitimde, ekonomide iflas etmiş bir iktidarla karşı karşıyadır” görüşünü dile getirdi.

 

Dört isim görev almak istemedi

Öte yandan Genel başkan yardımcıları Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Haluk Koç ve Muharrem Erkek'in yeni MYK'da görev almak istemedikleri öğrenildi. Seyit Torun, Çetin Osman Budak, Faik Öztrak, Gülizar Biçer ise CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na "Eliniz serbest, ne yapmak isterseniz sizin takdiriniz" dediler.

Kılıçdaroğlu'nun yeni MYK'yı perşembe günü açıklaması bekleniyor. 5 ya da 6 ismin yeni MYK'da görev almayabileceği belirtiliyor. Görev almak istemediğini söyleyen Haluk Koç'un “Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na getirilmesinin beklendiği” kaydedildi. MYK’da “listeye konmayan” eski Trabzon milletvekili Haluk  Pekşen’e de yer verileceği ve “genel başkan yardımcılığı önerileceği” belirtiliyor.

 

İyi Parti’de istifa depremi

Kurucu üyeler Yusuf Halaçoğlu, Özcan Yeniçeri, Nevzat Bor ve Mehmet Fatih Eryılmaz’ın istifaları, İYİ Parti’de “Meral Akşener’in dönmesine rağmen” suların durulmadığını gösterdi. Halaçoğlu, Yeniçeri ve Bor, Akşener'i eleştirerek, “2015'ten beri mücadele ettiğimiz ‘tek adam’ durumunun İYİ Parti'de de sürmesi, partiyi yeniden umut haline getirmekten ve kuruluşta aldığı olumlu rüzgarı yeniden kazanmaktan tamamen uzaklaştırmıştır” açıklamasında bulundular. Özcan Yeniçeri, AA muhabirine, “Bu kafa yapısı devam ederse muhtemelen benzer şeyler olabilir. Bir kişinin arkasında ‘Sen olmazsan biz ölürüz, yok oluruz’ diyen bir hareketin devam ihtimali çok sıkıntılı olur. Umarım herkes bu istifalardan ders alarak derlenir toparlanır” değerlendirmesinde bulundu.

İyi Parti kurucularından 15 Temmuz gazisi emekli Emniyet Müdürü Mehmet Fatih Eryılmaz ise, istifa gerekçesini, “Söylemlerin ve eylemlerin taban tabana zıt bir hale geldiği bu tabloda ahlaklı ve ilkeli siyaset yapmanın imkansız olduğunu üzülerek gördüm” sözleriyle özetledi.

 

İyi Parti’den istifalarla ilgili açıklama

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray yaptığı açıklamada “Hayatın her alanında olduğu gibi, siyasette de istifa tek taraflı bir tasarruftur. Siyaset, 'insan kazanma' sanatı olmakla birlikte, vicdanı da olan bir kurumdur. Sayın Bor, Sayın Halaçoğlu ve Sayın Yeniçeri'nin istifa kararlarını saygıyla karşılıyoruz. Ancak, gerekçelerindeki siyasi parti tarifinin, geçmiş tecrübelerinin aksine son çalıştayımızda da olduğu gibi, görüşlerini özgürce ifade ettikleri İYİ Parti'ye ve siyaset vicdanına uymadığı kanaatindeyiz. Kararlarının kendileri için hayırlı olmasını dileriz” dedi.

 

“CHP AKIL TUTULMASI YAŞIYOR”

Ali Naili Erdem(Eski Milli Eğitim Bakanı)- “CHP’de olanları anlamak mümkün değil. Partide tam bir akıl tutulması yaşanıyor. Esasında bir ümit partisi olması gerekirken o ümitlerin hepsini sıfırladılar. Önce kurultay için yola çıktılar şimdi de tüzük değişikliğinde ısrar ediyorlar. Ne yapmak istedikleri belli değil daha çok sen ben kavgası içinde gözüküyorlar. Oysa Türkiye’de olan çok önemli hadiseler var. CHP’nin Türkiye’deki olanları izlemesi gerekirken muhalefet olamıyor ve sonuçta birbirini yiyen insanlar durumuna düşüyorlar.

Muhalefeti iktidara karşı yapmaları gerekirken kendi içlerindeki arkadaşlarına karşı yapıyorlar, bunu anlamak mümkün değil. CHP’nin yönetici kadrosu bir anlamda olanları matematiksel rakamlara tercih ediyor yani bu kadar rakamı bulsunlar gelsinler gibi. Bu bir siyasi partiye yakışan hadise değil.

Mutlu, aydınlık bir Türkiye imajı içinde yürümesi gereken CHP kendi içerisinde bir bütün halinde gözükmüyor. Bu şekilde bu partinin iktidara karşı muhalefet yapmasının imkanı yok. Muhalefette baş kaldıran şahıslar bana göre tuttukları yolun yanlış olduğunu görmelidirler. Doğru olan şey kendi içlerinde derlenip toparlanıp siyasi parti kimliğine dönmeleridir. Bu da içlerindeki kavgayı durdurmalarıyla mümkündür.

CHP’ye muhalefetin şerbeti tatlı gelmiş olmalı. İktidara karşı muhalefete edemiyorlar ancak kendi arkadaşlarına karşı muhalefet ediyorlar. Bu yüzden MYK değişikliği CHP’deki muhalifleri tatmin etmeyecektir.”

 

“MERAL AKŞENER’İ ÇIKMAZ YOLA SÜRÜKLEYENLER VAR!..”

Öcal Uluç (Gazeteci / Yazar) – Deniyor ki, “Milletvekili listelerine konmadılar, olamadılar, onun için istifa ediyorlar.” Buna inanmak zor. Zira içlerinde “yıllardır mücadelelerini izlediğim, okuduğum” iki kişi (Yusuf Halaçoğlu / Özcan Yeniçeri) var ki, “bu sebep” onlara vız gelir. Onlar “dava” adamlarıdır ve yollarına devam da edeceklerdir. ((Öteki iki kişiyi, Nevzat Bor ve Mehmet Fatih Eryılmaz’ı tanımıyorum) Halaçoğlu ve Yeniçeri’nin istifaları, “aslında” genel başkan Meral Akşener’e uyarıdır; “Yanlış adamlarla yürüyorsun, onlar seni beraber çıktığımız dava yolundan saptırdılar. Dikkat et ve ‘Dava yoluna dön’ yoksa, milyonların ümit bağladığı İYİ Partiye yazık olacak.”

Ben de diyorum ki; “Uyanınız” Meral Hanım, Koray Aydın ve takımıyla gideceğiniz yer uçurumdur ve o uçuruma partinizi de beraberinizde sürüklersiniz. Size “öyle insanları tasfiye ettirdiler” ki, anlamı ortada; “Sizin de, partinin de kendi ellerinde kalmasını istiyorlar!..”

Biliniz ki, “Onlarla beraber yürüyeceğiniz yol”, çıkmaz yoldur; eğer onlarla beraber yürümeye devam edecekseniz, daha 15 gün önce “Kaçamazsınız Meral Hanım” diye yazan ben, bu defa “okuyucularımdan ve İYİ Partililerden özür dileyerek” diyeceğim ki; “Keşke kaçmış olsaydınız!..”

 

CHP’NİN TARİHSEL SORUMLULUĞU

Mehmet Şakir Örs (Gazeteci / Yazar) –  24 Haziran seçimleri sonrasında, Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) yaşanan tartışmalar, şimdilik, bir MYK değişikliği ile geçiştirilmeye çalışılacakmış gibi görünüyor. Ama gerçekte, acaba geçiştirilebilecek mi? Bu analiz hazırlanırken, yeni MYK henüz açıklanmamıştı

Neresinden bakılırsa bakılsın, bizce, bu süreç, CHP’de derin izler bırakacak. Üstelik seçimin artçı dalgalarından alabildiğine etkilenen partide, sular öyle kolayca durulacakmış gibi de görünmüyor. Peki, partide oluşan kırılmanın, yarılmanın, partinin bünyesinde oluşturduğu derin yara iyileştirilebilecek mi? Bunu, zaman içersinde hep birlikte göreceğiz.

Kurultay toplama girişimi ile buna karşılık genel merkezde oluşturulan direncin; partinin bünyesinde oluşturduğu hasarla ilgili olarak; bizce en net ve doğru değerlendirmeyi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptı. “AKP bile bizi bu konuma getirememişti” diye konuşan Ağbaba, konuyla ilgili şunları söyledi: “Sonuç ne olursa olsun gözüküyor ki CHP, bu olaydan ciddi bir yara almıştır, buna hiçbirimizin hakkı yok. Bu konuma AKP bile CHP'yi getirememişti, maalesef kendi elimizle kendi içimizde getirdik. Onun da öz eleştirisini yapmak zorundayız."

Aslında yaşanan olumsuzluklar, CHP örgütünde, tabanında, seçmeninde ciddi bir moral bozukluğu yarattı. İktidar yanlılarının da konuyu köpürtmesiyle, CHP’nin, genel kamuoyu nezdinde, var olduğu düşünülen, güven verememe ve olumsuz algı sorunu daha da büyüdü. Bizce, tıpkı, 24 Haziran akşamında olduğu gibi, bu süreç doğru yönetilemedi. Böyle olunca da, iş bu noktalara kadar geldi.

Daha önce de yazmıştık; CHP bu kaostan ancak ‘ortak akıl’ ile çıkabilir. ‘Ortak akıl’ mekanizmalarını çalıştıracak olan da, CHP’de yönetim sorumluluğu taşıyan birimlerdir. Bu konuda eski genel başkanlardan ve büyük kentlerin tecrübeli başkanlarından yararlanılabilir. Partinin, köklü bir biçimde, siyaset yapma anlayışı ile örgütsel yapı değişimine ihtiyacı vardır. Bünyede açılan yara, oluşan tahribat; ancak yeni bir siyaset anlayışıyla ve ortak bir çalışmayla giderilebilir. Bunun için de acilen bir ‘iyileştirme programı’ ve buna uygun bir ‘yol haritası’ oluşturulmalıdır.

Ülkenin geldiği bugünkü durumda, CHP’ye olan ihtiyaç azalmamış, tam aksine artmıştır. CHP’nin tüm yönetsel birimleri, kadroları ve üyeleri; içinde bulunduğumuz zor dönemin omuzlarına yüklediği tarihsel sorumluluğu, hiçbir zaman unutmamalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Vatandaş, adeta 2. Dünya Savaşı sürecindeki ''ekmek, şeker gibi ürünler için karne günleri'' ile 1970'li yıllarındaki ''akaryakıt, tüp, margarin, bitki yağları gibi ür...

İlk kez ''ittifak yapısı ile yerel seçimlere katılacak olan'' partilerden ve Cumhur ve Millet ittifaklarından hangileri başkanlık yarışına bir adım önde giriyor? Gözle...

GÖZLEM, Trump'ın Orta Doğu'yu ısıtmaktan vazgeçmeyeceğini gösteren gelişmeleri ve İran ile İsrail'in karşılıklı tehditlerini uzmanlara sordu. İşte cevapları...

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin beklentilerin üstünde bir hızla yavaşladığına dikkat çekti ve küresel ekonomiyi etkileyen "d...

Marketing Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen ile geleceğin pazarlama trendleri üzerine bir röportaj.

2018'i ekonomik sarsıntılarla geçiren Türkiye, 2019'a yine bir "seçim" hazırlığı ile girdi.

Türkiye ekonomisi tarihi incelendiğinde birçok krizin yaşandığını ve bunların kimisinin ağır hasarlar verdiği görülüyor.

Yazarlar
Website Security Test