Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İyi Parti’de sular duruldu ya CHP’de neler olacak?

3.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. Cevaplar “CHP ve Muharrem İnce yönünden” iç açıcı değil!..

GİZEM AY

 

CHP ve İYİ Parti’de 24 Haziran seçimleri sonrasında başlayan genel başkanlık tartışmalarında sona yaklaşılıyor. Meral Akşener’i ikna eden partililer, 12 Ağustos’ta genel kurultayı toplayacak. CHP'de olağanüstü kurultay çağrısı yapan, 24 Haziran'da partinin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'ye yakın ekip topladıkları imzaları CHP Genel Merkezi'ne teslim etti. CHP PM Üyesi Gaye Usluer, teslim ettikleri dosyada 630 imza bulunduğunu açıkladı.

“Ellerine ulaşan imzaların 622'sini Ankara 47. Noteri'ne tasdik ettirdiklerini, 8 imzaya dair ise ellerinde noterden verilen numara bulunduğunu ancak daha ıslak imzalı belgeye ulaşmadıklarını” kaydeden Usluer, “50 delegemizin daha imza verdiklerini biliyoruz. Henüz elimizde bu belgeler yok. Belgelerin teslimi için pazartesi 17:00'ye kadar süre var. İmza vermiş olan delege arkadaşlarımız bize ulaştırırsa işleme alınacak” dedi.

Öte yandan, imza verme sürecinde 59 il başkanı ve 129 milletvekilinin Genel Merkez'e destek açıklamasında bulunduğunu hatırlatan Usluer, “Böyle bir destek varken genel merkezin kurultaydan çekinme sebebi olmamalı. Olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için delege imzaları için noter şartı olmadığını görüyoruz. Siyasal partiler yasasına göre salt çoğunluğun 5'te birinin talebiyle toplanabiliyor. Bizim tüzüğümüzde noter ve yüzde 50+1 şartı var. Çeşitli nedenlerle delegeliği düşen arkadaşlarımız var. Bugün için toplam delege sayımız 1240. Noter tasdikli imza sayısının 621 olması gerekiyor. İmza sayımız 630.” yorumunda bulundu.

 

Muharrem İnce’den açıklama

CHP’li Muharrem İnce, olağanüstü kurultay için toplanan imzalara ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Topluma güven verecek, umut olacak, geleceği kazanacak bir değişime ihtiyacımız var. İmza verenlere, toplayanlara, örgütümüze sonsuz teşekkürler. Biz bu süreçten yarışarak ama her koşulda birleşerek çıkacağız. İmza verenler de, vermeyenler de partimizin evlatlarıdır" dedi.

 

Top Genel Merkezde…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, olağanüstü kurultay için genel merkeze teslim edilen imzalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Erkek, "Olağanüstü kurultay talep eden delegelerimizi temsilen arkadaşlarımız evraklarını genel merkezimize sundular. Şu anda Genel merkezimiz yazı işlerinde noter onaylı belgelerin tek tek dökümü yapılıyor. İncelemeler tamamlandıktan sonra genel merkezimizden ayrıntılı bilgiyi sunacağız. İlk incelemelere göre olağanüstü kurultay için tüzüğümüzün öngördüğü yeterli sayının olmadığı görülüyor.  Sunulan belgeler içerisinde az da olsa fotokopileri başka bir notere onaylatılmış belgeler olduğu da beyan edildi. Şu anda sayı dökümü yetkili arkadaşlarımız tarafından ve talep edenlerinde yetkilileriyle inceleme devam ediyor" şeklinde konuştu.

Geri çekilen imzalarla ilgili Erkek, "Geri çekilen imzalarda var. Tüzüğümüzün öngördüğü 15 günlük yasal süre içerisinde. Zaten sayım döküm işlemi tamamlandıktan sonra geri çekilen imzalar da düşülecek. Bütün işlemler tüzüğe hukuka uygun şekilde yapılacak. Olağanüstü kurultay için yeterli imza varsa kurultayımız yapılır yoksa yapılmaz" açıklamasında bulundu.

 

 

İYİ Parti kurultayı 12 Ağustos’ta

 

İYİ Parti'nin 12 Ağustos'ta gerçekleştirileceği ve Meral Akşener'in tek aday olarak gösterileceği kurultayın, yerel seçimlere dönük vizyon kurultayı olması hedefleniyor. 2. Olağanüstü Kurultay'da Genel Başkan seçiminin yanı sıra 80 üyeden oluşacak Genel İdare Kurulu ve 10 kişilik Merkez Disiplin Kurulu belirlenecek. Partide ayrıca teşkilat, yerel seçimlere hazırlık talimatıyla saha ve aday tespit çalışmasına başladı.

Öte yandan, kurultayın ana temasına yönelik çalışmaların sürdüğü belirtilirken, Akşener'in seçim sonuçlarının sorumluluğunu alarak kurultaya gitme kararı çerçevesinde "demokrasi" temasının öne çıktığı öğrenildi. Genel Başkan ve parti organlarının seçileceği kurultayda 1124 delege oy kullanacak. Kurultayda genel başkan seçiminin yanı sıra, 80 üyeden oluşan Genel İdare Kurulu (GİK) ile 10 üyeden oluşan Merkez Disiplin Kurulu (MDK) belirlenecek. Parti kulislerinde GİK ve MDK'de köklü değişiklikler olacağı konuşuluyor.

 

“CHP TÜRK DEMOKRASİSİ İÇİN GEREKLİDİR”

 

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı) – Sorunlar sadece CHP’de değil, diğer partilerde de var, AK Parti’de su yüzüne çıkmadıysa yarın öbür gün çıkacaktır. Türkiye’de anayasa var uygulanmıyor, Türkiye’de mevzuat var uygulanmıyor, Meclis’in gizli anayasası meclis iç tüzüğü uygulanmıyor. Birtakım kuralların varlığı yetmiyor, etik değerlerin varlığı da gerekiyor. CHP’de yaşananlar bu sonuçlarla ilgili partinin daha iyi yönetilmesiyle ilgili olması gerekir, böyle telaki etmek gerekir, daha iyi yönetilmek, seçim sürecinin birlikte değerlendirilmesi, durum analizlerinin yapılması, bir daha bu süreçlerin yaşanmaması için alınması gereken tedbirler yerine daha başka konular tartışılıyor.

CHP’de kurultayın artık toplanması için şekil şartlarına bakılmaması gerekir. “Kurultay için şu kadar imza oldu şu kadarı geriye çekildi” gibi söylemler bırakılmalıdır. Artık seçim ve seçimli kurultay gündemdedir. Herhalde partinin yönetimi de bunları gecikmeksizin dikkate alıp kurultay isteğini yerine getirir. Bu konuda olağanüstü kurultay olmakla beraber gündemde de ayrıca bir iki maddenin daha olmasında da yarar var. Belki yönetim değişikliğinden sonra yeniden bir kurultay yapılması zarureti de ortaya çıkacaktır. CHP bu tür kurultaylara alışkın bir partidir. Sonuç ne olur bilemiyorum ama aday olacak kişiler umarım ki ehliyet, liyakat ve performans bakımından yeterli olur.  Önümüzdeki yerel seçimlerde de korkarım ki kazanılacak yerler kaybedilir. Bunların olmaması için CHP’nin süratle derlenip toparlanması gerekir, demokrasinin de gereğidir yoksa muhalefetsiz bir demokrasiye doğru bir geçiş olur. CHP’nin toparlanması CHP için değil Türk demokrasisi için geçerlidir, umarım öyle olur.

 

 

 

“MUHARREM İNCE HAVASINI KAYBETTİ”

 

Namık Kemal Zeybek (Eski Kültür Bakanı) – Muharrem İnce genel başkanlığa heves ediyor ancak hevesini alamaz, onun havasını alırlar. Her olay zıttı ile anlaşılır. Olayları ve kişileri anlamak için karşıtını bilmek gerekir. Her kişi karşıtı ile kimle kıyaslanıyorsa ona göre değer kazanır. Recep Tayyip Erdoğan halktan çok oy alıyor ama hepsi onu çok beğendiklerinden değil, oy verenlerin önemli bir kısmı karşısındaki ile kıyaslıyor. “Kime verelim, Bahçeliye mi, Kılıçdaroğlu’na mı verecektik” gibi sözlerle Erdoğan’a oy veriyor.  Bir insan bunu diyorsa demektir ki verdiği yerden çok da emin değil.

 

Muharrem İnce, seçim döneminde Kılıçdaroğlu’nun yapamadığı bir şeyi yaptı. Kemal Bey usta bir polemikçi değil yani gündem oluşturacak sözler söyleyemiyor, Erdoğan’ın üslubuyla ona cevap veremiyor ve zayıf kalıyor. Bu durum da Erdoğan karşıtlarını üzüyor. İnce mitinglerde hazır cevap aday olarak karşımıza çıktı, bundan hayli puan topladı ve şımardı. “Bir korgeneralin (Yüksek Askeri Şurada terfi etti, orgeneral oldu) apoletlerini sökeceğini” söyledi. İnsanlar da “Sen bir taraftan tek kişi egemenliğine karşısın bir taraftan da apolet söküyorsun” dediler. Bir korgeneralin apoletlerini sökmek öyle kolay değildir. Adam ömrü boyunca çalışmış, çabalamış, savaşmış, yönetmiş, eğitmiş 3 tane yıldız kazanmış. Sen ne oldun da onun apoletlerini söküyorsun? Bu çok büyük bir gaftır. Daha sonra “Yanlış yaptım” gibi sözlerle o durumu götürdü ama İnce bir söz vermişti. Siyasette söz verirsen tutarsın ya da söz vermezsin. “Ben oylara sahip çıkacağım, YSK’nın önünde oturacağım” dedi. Oturmuş ancak bir beş yıldızlı otelin bir katında oturmuş. Orada oturmak başka bir şey YSK’nın önüne sandalye koyup oturmak başka bir şey. Bu şekilde seçim sırasında kazandıklarını sayım sırasında kaybetti.

 

Zaten İnce hep genel başkan olmak istiyordu ve bunu isteyen partililerde var görüldüğü üzere. Demek ki yine genel başkan olma komasına girdi ancak yanlış yapıyor. Sakin sakin durabilirdi, durmuyor “Hemen olacağım” diyor. İhtiras siyasette olur, ancak akıl, ihtirasın önünden gitmeli. İhtirasın, hırsın peşine takılmak çok ciddi bir konudur. Hırsını öne alıp aklını geride bırakanlar kaybederler ve İnce de kaybedecek. Dolayısıyla Kemal Bey mi daha şanslı şu durumda Muharrem Bey mi? Ben Kemal Kılıçdaroğlu’nu daha şanslı görüyorum. Kurultay yapılabilir hatta CHP’de kurultay ciddi bir alışkanlık haline gelmiştir. Netice olarak Muharrem İnce havasını kaybetti, kalanını da kurultay alır gibi gözüküyor.

 

 

 

“CHP’DE ‘SOFİ’NİN SEÇİMİ”

 

Mehmet Şakir ÖRS (Gazeteci- Yazar) – Son günlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) yaşananlar, bir zamanlar hem edebiyat dünyasında ve hem de sinemada derin izler bırakmış ünlü bir eseri bize hatırlatıyor. William Styron'un romanını okumamış olsanız bile; büyük olasılıkla, Alan J, Pakula’nın yönettiği, başrolünü Meryl Streep’in oynadığı, “Sophie Zawistowska” isimli kadının hayatını anlatan filmi mutlaka izlemişsinizdir. İkinci Dünya Savaşı yıllarını işleyen eser, Yahudi bir kadını ve iki çocuğunu temel olarak konu ediniyor. Nazilerin zulmünden kaçan Sophie, bir çocuğunu kurtarmak ve diğerini ölüme terk etmek durumunda kalıyor. Böylesi bir tercih zorunluluğu, annenin hayatında önemli travmalar yaratıyor ve sonuçta onu intihara kadar sürüklüyor.

 

Kurultay tartışmaları sürecinde, CHP tabanının ve örgütünün durumu; tıpkı romandaki ve filimdeki anne Sophie’nin durumu gibi!.. CHP tabanı, örgütü ve delegeleri, bir tercihe zorlanıyor. Bu durum, ayrışmayı ve yarılmayı da beraberinde getiriyor. Topluma ve seçmene güven vermekte zorlanan ve bu durumu kabullenip zaman zaman ifade eden CHP’liler; neredeyse birbirlerine olan güvenlerini bile yitirme noktasına geliyorlar. Öyle ki, kurultay için toplanan imza sayısında bile anlaşamıyorlar.

 

Seçimlerde, büyük bir “toplumsal uzlaşma” oluşturma iddiasını seçmenin önüne getirenler, önce kendi partilerinde asgari bir uzlaşmayı yakalamaktan uzak görüntüler sergiliyorlar. Bütün bu olup bitenler, CHP’ye gönül vermiş, onu Cumhuriyetin güvencesi olarak gören milyonlarca insanı üzüyor, gönülden yaralıyor.

 

Şimdi artık bu aşamada, kamuoyunun, halkın gözü önünde yaşanan bunca olup bitenden sonra, yeni bir hamleye ihtiyaç var. 24 Haziran sonrası CHP’de yaşanan bu kırılmadan, yarılmadan, mutlaka yeni bir “çıkış yolu”nun üretilmesi gerekiyor. Bu hamlede de temel sorumluluk ve inisiyatif, en başta CHP yöneticilerine ve CHP’nin idealist, yurtsever ve sorumluluk taşıyan kadrolarına düşüyor. CHP’de yaşanan gelişmelerin sonucunun, “Sofi’nin Seçimi” filminin sonuna benzememesi için; ortak bir duygudaşlığa ve yol arkadaşlığına, bugün, her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Vatandaş, adeta 2. Dünya Savaşı sürecindeki ''ekmek, şeker gibi ürünler için karne günleri'' ile 1970'li yıllarındaki ''akaryakıt, tüp, margarin, bitki yağları gibi ür...

İlk kez ''ittifak yapısı ile yerel seçimlere katılacak olan'' partilerden ve Cumhur ve Millet ittifaklarından hangileri başkanlık yarışına bir adım önde giriyor? Gözle...

GÖZLEM, Trump'ın Orta Doğu'yu ısıtmaktan vazgeçmeyeceğini gösteren gelişmeleri ve İran ile İsrail'in karşılıklı tehditlerini uzmanlara sordu. İşte cevapları...

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin beklentilerin üstünde bir hızla yavaşladığına dikkat çekti ve küresel ekonomiyi etkileyen "d...

Marketing Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen ile geleceğin pazarlama trendleri üzerine bir röportaj.

2018'i ekonomik sarsıntılarla geçiren Türkiye, 2019'a yine bir "seçim" hazırlığı ile girdi.

Türkiye ekonomisi tarihi incelendiğinde birçok krizin yaşandığını ve bunların kimisinin ağır hasarlar verdiği görülüyor.

Yazarlar
Website Security Test