Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de Cimri Musluklar Dönemi

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hayırsever iş adamı Avni Ersoy, İzmir Valiliği aracılığıyla cami ve okullardaki gereksiz su kullanımını azaltmak amacıyla cimri adını verilen tasarruflu musluk bağışında bulundu

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, makamında düzenlediği basın toplantısında, su tasarrufunun gelecek nesiller için büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, hayırsever iş adamı Avni Ersoy'un İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülüğüne bağışta bulunduğunu belirtti. "Cimri" olarak da adlandırılan musluklar ile okul ve camilerdeki su sarfiyatının azalacağını ifade eden Vali Ayyıldız, "İnsan hayatında vazgeçilmez olan su konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Artık musluklardan daha az su akacak, çocuklarımız da tasarruf bilinciyle yetişecek." dedi.

 

İzmir Müftü Vekili Muharrem Gül de suyun dikkatli kullanımına ilişkin ayet ve hadisler bulunduğunu vurgulayarak, "Gelecekte kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalmamak için suyu dikkatli kullanmamız gerekiyor." diye konuştu.

 

Avni Ersoy da öncelikle cami ve okullardaki muslukları değiştireceklerini, daha sonra askeri kurumlarda da tasarruflu musluk kullanımı için bağışta bulunmayı hedeflediğini belirtti. Hayırsever işadamı Avni Ersoy da suların tazyikli geldiği için camilerdeki suların kısılması, ekonomik muslukların kullanılması ve ‘Sudaki tasarruf bir sadakadır’ hadisinin şadırvanlara asılarak su tasarrufunun özendirilmesi gibi çalışmaların önemine değinerek, "Benim yetkim olsa, bir ‘Tasarruf Bakanlığı’ dahi kurulmasını sağlarım. Devletin de bu konudaki ilgisine teşekkür ediyorum. Bu projenin okullarda da uygulanacak olması ayrıca bir önem arz ediyor. Bu bilincin küçük yaşlarda oluşturulması çok önemli. Ayrıca ziraattaki su kullanımı üzerine de çalışmalar yapılması gerekiyor, çiftçinin her su kaybı aynı zamanda devletin de kaybıdır" diye konuştu.

 

2030 yılında nüfusu 100 milyona ulaşması beklenen Türkiye, kişi başına bin 100 metreküp kullanılabilir su miktarıyla, su sıkıntısı çeken ülke durumuna geleceğini anlatan Avni Ersoy, su kullanımını önemli derecede azaltmak adına yapabilecek çok basit şeylerin bulunduğunu ifade etti. Ersoy, şunları söyledi: “Öncelikle israfı önlemeliyiz. Kimseye suyu kullanmayın demiyoruz, ama israf etmeden tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz. Suyu tasarruflu kullanmaya evimizden başlayarak hayatın her alanına yaymalıyız. Camiler, askeri kışlalar, okullar gibi umumi yerlerde su tasarrufuna azami dikkat etmeliyiz. Tüketimin fazla olduğu bu yerlerde öncelikle tasarruflu çeşmeler kullanmalıyız. Türkiye genelindeki camilerde günde 20- 25 milyon litre su tüketiliyor. Tasarruflu çeşmelerle bu tüketimi yüzde 25- 30 düşürebiliriz. Aynı durum okullar ve kışlalar için de geçerlidir.

 

Türkiye su zengini bir ülke değil. Su hayattır, petroldür, elektriktir, en kıymetli üründür.  Akan her damla kıymetlidir. Dinimize göre israf haramdır. Suyun tasarruflu kullanılması sadakadır. Hazreti Peygamber  (SAV) ‘Akan dere kenarında bile abdest alsanız suyu tasarruflu kullanın’ diye buyurmuştur.  Ben olsam “Türkiye’de Tasarruf Bakanlığını” kurardım. Buradan Hükümet yetkililerine “Tasarruf Bakanlığı”nın kurulması konusunda çağrıda bulunuyorum. Milli Eğitim Bakanlığı su tasarrufunu okullarda ders oralar okutmalıdır. Yeni nesillerin bu bilinçle yetişmesi büyük önem taşıyor.

 

Suyun yüzde 70’ini tarımsal üretimde kullanıyoruz. Tarımsal sulamanın yüzde 88'i vahşi sulama şeklinde yapılıyor. Kentsel kullanımda kaçak ve kayıpların oranı yüzde 30 civarında. Belediyelerin sadece yüzde 8'inde arıtma tesisi var, organize sanayi bölgelerinde atık suların yüzde 25'i arıtılmıyor. Oto yıkama tesislerine kullandığı suyu arıtma zorunluluğu getirildi. Böyle bir zorunluluk camiler ve askeri kışlalar gibi toplu yaşamın olduğu yerlere de getirilebilir.

 

Yeraltı suları da tükeniyor. Yer altı sularının tüketimine mutlaka denetim getirilmeli. Kaçak kuyular önlenmelidir.

 

Barajların daha fazla su tutması için biriken dip çamurları imkan varsa çekilip tarım alanlarında gübre olarak kullanılmalıdır. Böylece barajların ömrü de uzatılmış olur

 

Bütün bunları karamsar bir tablo çizmek için yazmıyoruz. Türkiye'nin su gerçeği bu. Ne yazık ki bu gerçeğin tarımsal boyutu daha da ürkütücü.

 

Peki suyu nasıl tasarruflu kullanırız?

 

Şehir şebekelerinin suyu genellikle tazyikli akar. Çeşme açıldığında ihtiyaçtan fazla su akmış olur. Bunun önüne geçmek için tasarruflu çeşmeler kullanmalıyız.

 

Evde sebzeleri elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkanırsa, çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda 18 ton suyu kurtarabilir.

 

4 kişilik bir ailenin bulaşığı elde yıkandığı zaman 80 ile 120 litre su kullanılır. Oysa bulaşık makinası aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Buda yılda 26 ile 40 ton suyun kurtarılması demektir.

 

Dişlerinizi fırçalarken ve tıraş olurken, çeşmenin suyunu açık bırakmamalıyız. Böyle yaparak kişi başına ortalama 12 ton tasarruf yapabiliriz.

 

Damlayan muslukları tamir edelim.

 

Tuvalet sifonunun içine içi dolu bir pet şişe koyarsanız, her sifonu çekişinizde o pet şişenin kapladığı hacim kadar su tasarrufu sağlamış olursunuz. Sadece bu basit önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz. Gereksiz yere sifon çekmeyin.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

‘Türk Halkının Kitapla İmtihanı’ adlı rapora göre dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere bulunuyor. Türkiye ise yüzde 0,1’li...

Hatay’da, Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili yeniden görülen davada karar ç...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) çığ gibi büyüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hedefimiz 2030 yılına kadar 7.5 milyon konutu öncelik ve aciliyet durumlarına göre dönüştürmek" dedi.

Denizli'de Merkezefendi ilçesi Başkarcı bölgesinde bir eğitim uçağı düştü.

Black Friday (Kara Cuma), Türkiye'de ise Şahane ve Efsane Cuma olarak adlandırılan indirim haftası ne zaman? Black Friday nedir?

Günümüzden 37 yıl önce bugün Türk şair, yazar ve çevirmen Enver Gökçe hayata gözlerini yumdu. Peki Enver Gökçe kimdir? Eserleri nelerdir?

Yazarlar
Website Security Test