Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anadolu OSB’de Çanakkale ruhu

21.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (Anadolu OSB), 18 Mart’ta Çanakkale Savaşlarında şehit olanları anarak, Meslek Yüksekokulu ve Sürekli Mesleki Eğitim Merkezi’nin temelini attı.

Anadolu OSB Çanakkale Destanı 103. Yıl Etkinliği’ne, Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Rektör Prof. Dr. Ali Haberal, Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hürrem Aksoy, Ostim Çırak Eğitim ve Öğretim Başkanı İbrahim Karakoç, Gazi Üniversitesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Hacıalioğlu, Önceki dönem Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, CHP Ankara İl Başkanı ve Anadolu OSB Katılımcısı Adnan Keskin, Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Anadolu OSB Yatırımcıları, Klasik Otomobilciler, Polatlı Meslek Lisesi idarecileri ve öğrencileri katılım sağladı.

Etkinlik Çanakkale Deniz Zaferi’nin sunumu ile başladı. Sunum sonrası Anadolu OSB Çanakkale Şehitleri Anıtında gidilerek, burada Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler anıldı.

Ardından Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksekokulu ve Sürekli Mesleki Eğitim Merkezi’nin temel atma töreni düzenlendi.

OSB Kanununda yapılan son düzenlemeye göre, OSB içerisinde meslek yüksekokulunun açılması halinde devletin destek vereceğini ifade ederek, sözlerine başlayan AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, söz konusu kanun çıkmadan önce Başkent Üniversitesi ile meslek yüksekokulu projesine başladıklarını bildirdi.

Tuncay, “Üniversitenin imkanı sanayinin içinde olmadan, sanayinin imkanları üniversite ile buluşmadan günümüzde kalkınmak ve doğru üretim yapmak mümkün değildir. Meslek yüksekokulunun gerçek anlamda uygulaması Bölgemizde olacak. Bu konuda bizlere gerekli özeni ve özveriyi gösteren Başkent Üniversite Kurucu Rektörü, Rektörüne, akademisyenlerine ve emektarlarına teşekkür ediyorum. Bizler iyi örnekler yaratmak zorundayız. Yaptığımız bu eser ülkemize mirastır” dedi.

Başkent Üniversitesi’nin 25’inci yılında Türkiye’nin her yerinde çalışma yaptıklarını belirten Prof. Dr. Ali Haberal, bu çalışmaların biriside temelini attıkları meslek yüksekokulu olduğunu söyledi.

Haberal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu çalışmaların biriside bugün temeli atılacak olan meslek yüksekokuludur. Açacağımız meslek yüksekokulu ile ilgili yakın bir tarihte gerekli dokümanlar YÖK’e ulaştırıldı. Sanırım yakında YÖK Genel Kurulu’nun alacağı karar elimize ulaşacaktır. Amacımız öğrencilerin en kısa sürede burada eğitime başlamasıdır. Bu Türkiye’de hizmete alınan önemli bir örnek olacaktır. Anadolu OSB, diğer OSB’lerden çok farklı özelliklere sahip. Bir farklılığı da meslek yüksekokulu ile olacaktır. Bu kapsamda bize her türlü desteği gösteren Valiliğimize, Üniversitemizin Kurucu Rektörüne, Anadolu OSB’nin Başkanına, akademik kadromuza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Mehmet Haberal ise “Biz hizmete talibiz. Biz eserlere talibiz. Bunu yapmak zorundayız.” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çünkü bu ülkeyi kuranlar, bunu bizden bekliyorlar. Bunları yaparken de biz kaliteye talibiz. Aslında hep söylenir, üniversite-sanayi işbirliği… Başkent Üniversitesi sanayinin içerisindedir. Sanayide ehil, bilimde ehil. İşte bu meslek yüksekokulu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı günde, biz de üniversite sanayi işbirliğinin en önemli temelini atıyoruz.”

(Aysel Kanber) 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Crispino Giyim mağazalarının sahibi Ali Rıza Gültekin öldürüldü.

İstanbul için Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nden sağanak uyarısı geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yavuz Bingöl'den okullara verilmek üzere bağlama satın alacak.

Ünlü şarkıcı ve sunucu Ömür Gedik'in, sosyal medya hesabından Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kötü muameleye tabi tutulduğu görülen bir hayvanın videosunu payla...

Tersine beyin göçü için “Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı”, “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı”na dönüştürüldü.

Hatay'ın tarihi Meclis binası restoranların da olduğu Meclis Kültür Sanat Merkezi olarak kullanılıyor.

İDO almış olduğu kararla, Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar'dan oluşan iç hat seferleri artık olmayacak.

Yazarlar
Website Security Test