Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EGİKAD’dan istismara karşı eğitim vurgusu

26.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nilhan Antitoros, kadın ve çocuk istismarına ilişkin hükumetin çalışmalarını ve kamuoyunda tartışılan görüşleri değerlendirdi

Kadın ve çocuk istismarına ilişkin yasal yaptırımların ağırlaştırılması adına kamuoyu beklentileri ve hükumetin çalışmaları devam ederken, konuya ilişkin bir açıklama da EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nilhan Antitoros’tan geldi. İstismarı önlemek adına yürürlüğe girmesi tartışılan kimyasal hadım yönteminin bazı Batılı ülkelerde de uygulandığını belirten Antitoros, “Kadın ve çocuk istismarına ilişkin olarak, gündeme gelen kimyasal hadım tek çözüm olarak kullanılamaz” dedi.

 

 

 

Mağduriyeti gidermez

 

 

 

Kimyasal hadım yönteminin tek başına mağduriyeti gidermeyeceğine vurgu yapan Antitoros, “Kimyasal hadım ilaç verildiği sürece etkili olan bir ceza yöntemi. Ancak ilaç kesildiğinde suçlu yine aynı haline geri dönmektedir. Suç karşısında cezanın amacı, kamu vicdanını rahatlatmak, aynı zamanda da suçluyu ıslah etmek ve bir daha suç işlemesini engellemektir.Verilecek cezaların bu çerçevede düşünülmesi gerekir. Kimyasal hadım, özellikle kadına ve çocuğa karşı işlenen her türlü taciz ve tecavüz suçlarında hapis cezalarının yanında düşünülebilecek ek bir cezalandırma yöntemidir. Bu tür suçlara karışan kişilere sadece kimyasal hadım cezasının verilmesi, kamu vicdanını rahatlatmayacak ve mağdurun mağduriyetini kesinlikle gidermeyecektir” diye konuştu.

 

 

 

İndirimler uygulanmamalı

 

 

 

Kadın ve çocukların istismarına yönelik suçlarda mahkemelerde takdiri indirimler uygulanmaması gerektiğini söyleyen Antitoros, “Suçun oluş şekline bağlı olarak mahkemelerin takdiri indirimleri kesinlikle uygulamaması gerektiğini, aksine ağırlaştırıcı unsurlar için daha kapsamlı düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Bu suçluların psikolojik olarak da ele alınması ve tedavi görmeleri gerekiyor. Tahliyelerinden sonra da suç işlemeye devam etmeleri ancak bu şekilde önlenebilir” dedi.

 

 

 

Cinsel istismar suçlarının önlenmesinde eğitimin de önemine dikkat çeken Antitoros, “Hepimizi dehşete düşüren bu suçların önlenmesinde caydırıcı cezaların yanında toplumun çocukluktan başlayan kapsamlı eğitimlerle bilinçlendirilmesi ve bu eğitimlerin her katmana yayılması en önemli caydırıcı unsur olacaktır” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti.

Ankara’da gerçekleşen Türkiye Gazeteciler Federasyonu seçimlerini 103 oyla mevcut Genel Başkan Yılmaz Karaca’nın listesi kazandı. Yüzde 92.5’lik bir oranla katılım rek...

Yüzde yüz yerli otomobilimiz ortaya çıktı. İşte ilk görüntüleri.

ABD ile Türkiye arasında gerilime neden olan ABD’li Papaz Brunson ülkesine dönerken, pastörlük yaptığı kilise de 270 bin dolara satılarak el değiştirdi.

Ünlü Fotoğrafçı Ara Güler’le ilgili hastane önünde açıklama

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Furkan Cemaatine yönelik yapılan operasyonlar sonucu tutuklu bulunan 6 kişi bugün görülen dava sonucu tahliye oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezuniyet töreninde açtıkları pankartın ardından, gözaltına alınan öğrencileri Beştepe'de kabu...

Yazarlar
Website Security Test