Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başbakan Yıldırım: "Hocalı Katliamı'nın Failleri Yargı Önünde Hesap Vermelidir"

26.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Hocalı soykırımının 26. yıldönümünde yapılan bir açıklamada, Hocalı trajedisinin failleri kanun önünde yanıt vermesi gerektiğini belirtti.

Hocalı katliamından bu yana geçen 26 yılın geçmesine rağmen, bu kanlı trajediye katılanların kanun önünde henüz hesap vermediklerini de sözlerine ekledi.

Ermenistan'ın uyguladığı işgal politikası ile bir milyondan fazla kişiyi evlerinden çıkardığını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım ; 

"Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgalini şiddetle kınıyoruz ve bir kez daha Azerbaycan'la olduğumuzu vurguluyoruz." diye ekledi. 

25-26 Şubat 1992'de, Ermeni silahlı kuvvetleri Azerbaycan'ın Hocalı kasabasına karşı bir soykırım eylemi gerçekleştirdi. Katliamda 63 çocuk, 106 kadın ve 70 yaşlı olmak üzere 613 sivil öldürüldü.  150'sinin akıbetinin meçhul olduğu 1.275 masum Hocalı sakini rehin alındı. 

 1992 yılında Ermenistan silahlı kuvvetleri, Dağlık Karabağ Bölgesi ve çevresindeki 7 bölge dahil olmak üzere, Azerbaycan'ın yüzde 20'sini işgal etmişti. 

1994 ateşkes anlaşması sonrasında barış görüşmeleri yapıldı. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerden çekilmesiyle ilgili, dört adet BM Güvenlik Konseyi kararını henüz uygulamadı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ölümünün 19. yılında gazeteci, yazar Ahmet Taner Kışlalı'yı sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci, ”Cemal Kaşıkçı’nın burada ...

Suudi Arabistan, İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü ...

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Azerb...

Milli Eğitim Bakanlığınca, Danıştayın öğrenci andına ilişkin kararının henüz kesinleşmediği, hukuki sürecin devam ettiği bildirildi.

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti.

Yazarlar
Website Security Test