Facebook ta paylaştweet le

KOSBİ kendi enerjisini üretiyor

26.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Zülfü Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okul binasının üzerine güneş enerji sistemi kurarak kendi enerjisini üretir hale geldi. İhtiyaç fazlası elektrik enerjisini de satacak okul bu kaynağı öğrencilerin eğitim masrafları için kullanacak.

İklim krizi ile beraber yenilenebilir enerjinin ön plana çıktığı günümüzde güneşten enerjiyi alarak okulda kullanmayı uygun gördüklerini söyleyen KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, “25 yıllık ekonomik ömrü olan bu sistem, bu sürenin sonunda yüzde 85 verimle 20 yıl daha çalışacak.  4-5 yıl içinde kendini amorti edecek. Bu proje öğrencilere de örnek oluyor. Yenilenebilir enerji ile küçük yaşta tanışarak, hayatlarının merkezine alacaklar. Bölge sanayicileri içinde kendi tesislerinde bu sistemi kurmalarını teşvik edecek bir proje oldu. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

 

Yenilenebilir enerji artık bir zorunluluk

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Zülfü Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çatısına konan 1950 adet panel ile yıllık 1 milyon 14 bin kilowatt saat enerji elde etmesi hesaplandığını belirten KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, “İklim krizi günümüzün en kritik konularından biri. Susuzluk artık ciddi boyutta bir sorun. Bu anlamda yenilenebilir enerji gerçekten bir lüks değil zorunluluk olmaya başladı. Biz de okulumuzun çatısına güneş enerjisi kurarak ülkemizin bize fazla fazla sunduğu bu enerjiyi kullanmak istedik” dedi.

 

“4-5 yılda kendini amorti edecek”

Kurulan güneş enerji sisteminin teknik özelliklerini de paylaşan KOSBİ Başkanı Porsuk, “Kurulan güneş enerji sisteminin teknik özelliklerine gelecek olursak, Santral DC Gücü 780 kWp, Santral AC Gücü ise 770 kWe. 400 J Mını Perc Panel tipinin kullanıldığı sistemde,  7 adet 110 kW’lık İnverter bulunuyor. 1950 adet panelin kullanıldığı santralin hesaplanan yıllık üretim miktarı ise 1 milyon 14 bin 539 KWH olması bekleniyor. 25 yıllık sistem verim ömrü hesaplanırken, sistemin 4-5 yılda kendisini amorti etmesini bekliyoruz" diye konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TÜGİAD Ege Şubesi, Girişimcilik Merkezi Kurucusu ve TİM-TEB Girişimevi Koordinatörü Mehmet Şöhrap Sanlı’yı ağırlayarak Girişimcilik Ekosisteminde Son Gelişmeler’i masa...

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nı tüzüğüne alarak bu alandaki faaliyetlerini resmileştirerek bir ilke imza atan EGİAD, İzmir’in sürdürülebilir ke...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Olağan Kongresi öncesi çok sayıda proje ortaya koyan ÖzgürİGC Grubu çalışmalarına devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumlarda görev yapan personelle bayramlaşma programına ESHOT’ta başladı. Sabah 05.00’te ...

İzmir’in Karabağlar ilçesinde kız kaçırma nedeniyle husumetli olduğu iddia edilen iki grup arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

EGSD’nin çevrimiçi olarak düzenlediği panelde tekstilde ve hazır giyimde geri dönüşüm konusu ele alındı. “Geri Dönüştürülmüş İplik & Kumaş Tekniklerinde Güncel Gelişme...

Yazarlar