Facebook ta paylaştweet le

Şeker-İş’ten Ramazan’da güvenilir gıda uyarısı!

16.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, pandemi sürecinde güvenilir gıdanın daha fazla önem taşıdığına vurgu yaparak, içinde bulunulan Ramazan ayında vatandaşların, ucuz olduğunu düşündükleri merdivenaltı gıdaların sağlığa zararını hatırlattı.

Dünyanın Covid-19 ile mücadele sınavı verdiği bir süreçten geçtiğini ifade eden Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, söz konusu dönemde Ramazan ayının ayrı bir önemi olduğunu dile getirdi. Vatandaşların gıdaya olan rağbetinin Ramazan ayı ile birlikte çok daha fazla arttığına dikkat çeken Başkan Gök, “Ülkemizde zaten pahalı olan gıda fiyatlarına bir de Corona zamları eklendiğinde süreç içinden çıkılmaz bir yokuşa doğru gitmektedir.” dedi.

Döviz kurlarındaki artışa paralel olarak, ithal gıdalarda da fiyatların yukarı doğru tırmandığını kaydeden Gök, “Ülkemizde gıda ve tarım ürünlerinde yaşanan yükselişle, adeta gıda enflasyonu ithalatı yaşanıyor” diye ifade etti.

Türkiye’nin sahip olduğu tarımsal potansiyelin doğru politikalar ile ortaya çıkacağı görüşünü aktaran Gök, şunları söyledi:

“Türkiye’nin tarımda sahip olduğu potansiyelin, iyi bir koordinasyon ve planlama ile değerlendirildiğinde krizden çıkış için önemli bir avantaj sağlayacağı çok açıktır. Coronavirüs ile mücadele sürecinde dünyada gıda ve tarımın öneminin ne denli önem arz ettiği bir kez daha gözler önüne serilmiştir. İthalat yerine elindeki değerleriyle üreten bir Türkiye'nin bugünkü ekonomik süreçte çok daha iyi yerlerde olacağı, inkâr edilemez bir gerçeklik ve değerlendirilmesi gereken önemli bir fırsat olarak karşımızda durmaktadır.”

Diğer bir elzem konunun ise Türkiye’nin gıda imalatında yer alan merdiven altı üretim olduğuna değinen Şeker-İş Genel Başkanı Gök, konuyla ilgili olarak şunlara dikkat çekti:

“Adeta bir canavarı haline dönüşen, adı sanı olmayan merdiven altı imalatı yapan işletmelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Pandemi ekonomisinin getirdiği bu olumsuz tablo ve denetimlerin yetersizliği, görevini hakkıyla yerine getirmeye çalışan ve insan sağlığını ön planda tutan işletmelere ne yazık ki kepenk kapattırmaktadır. Bit ürer gibi ortaya çıkan ve adına işletme diyemeyeceğimiz merdiven altı imalatçılara, özellikle Ramazan ayında fırsat verilmemelidir. Bu hassas konu kayıt dışı istihdamın beraberinde gıda güvenliği sorununu da ön plana çıkarmaktadır.”

Bu noktada halkın, güvenilir gıda ürünlerini tercih etmesinin önemine işaret eden Gök, şöyle devam etti:

“Vatandaşların her zaman güvendikleri yerlerden alışverişlerini yapmaları konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Özellikle şeker sektörünün baş aktörü konumunda olan şeker pancarından üretilen doğal şekerin güvenilirliği toplum tarafından da tescillenmiştir. Ancak, her ne kadar pancar şekeri güvenilir gıda grupları arasında yer alsa da, insan sağlığı için tıp ve bilim çevreleri tarafından tehlikeli olduğu bir çok kez ifade edilen Nişasta Bazlı Şekerler ile yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların doğal şekerin yerini alamayacağı gerçeği artık popülist söylemlerden uzak, net bir tavırla sergilenmelidir.”

 

Aysel KANBER

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TÜGİAD Ege Şubesi, Girişimcilik Merkezi Kurucusu ve TİM-TEB Girişimevi Koordinatörü Mehmet Şöhrap Sanlı’yı ağırlayarak Girişimcilik Ekosisteminde Son Gelişmeler’i masa...

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nı tüzüğüne alarak bu alandaki faaliyetlerini resmileştirerek bir ilke imza atan EGİAD, İzmir’in sürdürülebilir ke...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Olağan Kongresi öncesi çok sayıda proje ortaya koyan ÖzgürİGC Grubu çalışmalarına devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumlarda görev yapan personelle bayramlaşma programına ESHOT’ta başladı. Sabah 05.00’te ...

İzmir’in Karabağlar ilçesinde kız kaçırma nedeniyle husumetli olduğu iddia edilen iki grup arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

EGSD’nin çevrimiçi olarak düzenlediği panelde tekstilde ve hazır giyimde geri dönüşüm konusu ele alındı. “Geri Dönüştürülmüş İplik & Kumaş Tekniklerinde Güncel Gelişme...

Yazarlar