Facebook ta paylaştweet le

İZSİAD üyeleri başarı hikayelerini anlatıyor

29.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (İZSİAD) Başarı Hikayeleri Sohbetleri adıyla düzenlediği sohbet toplantısının konuğu Surtaş Grup Şirketleri Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İZSİAD Danışma kurulu üyesi Necla Taşova Sönmez oldu. Sönmez, 1987 yılında kurulan Surtaş’ın kurucusu olan rahmetli Hami Taşova ve çocuklarının verdiği büyük emekle bugünlere geldiğini söyledi.

Toplantının açılışında konuşan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, Türkiye’nin normalleşme sürecinde pandemi önlemleri hafifletilirken İZSİAD olarak çevrimiçi toplantılarına bir süre daha devam etme kararı aldıklarını söyledi. Başarı hikayeleri ile üyelerinin iş yaşamlarında hangi zorlukları yaşadıklarını ve nasıl bir emek ve çaba ile işletmelerini bugünlere getirdiklerini öğrendiklerini anlatan Küçükkurt, bu hikayelerin işlerini yeni kuran girişimcilere de başarılı olmak için nelerin gerekli olduğunu gösterdiğini kaydetti. Surtaş Grup Şirketleri Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İZSİAD Danışma kurulu üyesi Necla Taşova Sönmez’i de bu toplantılarda ağırlamak istediklerini söyleyen Küçükkurt, “Başarı Hikayeleri toplantıları bu dönemde İZSİAD’ın gelenekselleşen toplantı dizilerinden biri oldu. Pandemi bittiğinde de bu toplantılara devam etmekte kararlıyız” dedi.

 

Surtaş Grup Şirketleri Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İZSİAD Danışma kurulu üyesi Necla Taşova Sönmez, İZSİAD’a konuk olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sönmez, konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünyada her şey kadınların eseridir’ sözü ile başladı. Rahmetli babası Hami Taşova’nın kurucuları olduğunu vurgulayan Sönmez, çocuklarının tahsili için Tokat’tan geldiği İzmir’de 1987 yılında Surtaş’ı kurduğunu söyledi. Üç kardeş olarak İzmir Türk Koleji’nde yatılı okuduklarını söyleyen Sönmez, “Biz yatılı okurken İzmir’e bu dönemde sürekli gelip gitti, 1987 yılında biz İzmir’de üniversiteye başlayınca o da buraya taşınmaya karar verdi ve Surtaş’ı kurdu” dedi. İnci Holding Kurucusu Cevdet İnci ile babasının tanıştığını söyleyen Sönmez, “Kendisini de burada tekrar anmak isterim, babam da Cevdet Amca da nurlar içinde yatsın” dedi.

 

“Çek koçanı işleyerek başladım”

Kendisinin akademisyenlik hedefi olduğu dönemde işyerine gelmeye başladığını vurgulayan Sönmez, “26 senedir yardım eder buldum kendimi. 1980 yılında İzmir’e gelme kararından sonra babasının 58 yaşında yeni bir radikal karar aldığını vurgulayan Sönmez, “Babam ’Bir iş yerinde iki patron olmaz, ben emekli oluyorum, torunlarımla eşimle vakit geçirmek istiyorum’ deyip emekli oldu. Erkek kardeşim Mustafa Taşova her tür girişimde vefat edene kadar babamla konuları değerlendirerek adım attığını söyleyebilirim” diye konuştu. Bu süreçte işe en düşük kademesinde başladığını vurgulayan Sönmez, “Çek koçanlarını işleyerek başladım. En güzel okul iş hayatının kendisidir, bu işte çok şey öğrendim” dedi. Surtaş olarak madencilik, hazır beton dağıtımı, liman işletmeciliği, lojistik ve hammadde taşımacılığı, gıda ve perakende sektöründe faaliyet gösterdiklerini ifade eden Sönmez, “Zeytinyağı ihracatı da yapıyoruz, 2020 ciromuz 72 milyon dolara ulaşmış büyük bir firma olarak yoluna devam ediyor” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (İZSİAD), gelenekselleşen Başarı Hikayeleri Sohbetleri’ne Asrın Grup Yönetim Kurulu Başkanı, İZSİAD Yönetim Kurulu Başkan Ya...

İzmir’in Konak ilçesinde meydana gelen kazaya karışan ticari taksi şoförü çarpışmanın etkisiyle cadde kenarında duran simitçi tezgahına daldı.

İzmir’de 2005 yılında ortadan kaybolup, 2020 yılında öldüğü tespit edilen Orhan Karaoğlan’ın cinayet zanlılarını, 15 yıl sonra yanmış bir cesetle birlikte olay yerinde...

İzmir’in Çiğli ilçesinde bir kişi, öz ağabeyini pompalı tüfekle vurarak öldürdü.

İzmir’in Aliağa ilçesinde alkollü olduğu iddia edilen bir kişi, tartıştığı esnafa balkondan balta ve bazı eşyalar fırlattı.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde annesinin eski eşini öldüren şüpheli tutuklandı.

Manisa'nın baraj göletlerinde yetiştirilen alabalıklar, dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

Yazarlar