Facebook ta paylaştweet le

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Alanlı'dan ödeme hatırlatması

25.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Ömer Alanlı, 7256 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan borçların ikinci taksit ödeme süresinin “31 Mart 2021 tarihinde sona erecek” hatırlatmasında bulundu. Alanlı, yaptığı açıklamada, 2020 yılında kira geliri elde eden mükelleflerin de Gelir Vergisi Beyannamelerini ay sonuna kadar vermeleri gerektiğini hatırlattı.

Başkan Alanlı, “Borcu yapılandırılan mükelleflerimizin ikinci taksit ödemesini en geç 31 Mart 2021 günü içinde yapması gerekmektedir. Yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilmek için ilk 2 taksit süresi içerisinde ödenmelidir. Mükellefler; ödemeleri gereken taksitlerden ilk ikisini süresinde ödememesi, eksik ödemesi ya da bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi hallerinde yapılandırma haklarını kaybedeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra geçen yıl elde ettiği konut kira geliri, 2020 yılı için belirlenen 6 bin 600 liralık istisna tutarını aşanların Gelir Vergisi Beyannamelerini Mart ayı sonuna kadar vermeleri gerektiğine dikkat çeken İzmir Vergi Dairesi Başkanı Ömer ALANLI, “İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı 2020 yılı için 49 bin lira olarak belirlenen beyanname verme sınırını aşanların da beyanname vermeleri gerekiyor. ” dedi.

2020 yılı içinde tek veya birden fazla işverenden kesinti yoluyla vergilendirilmiş ücret geliri elde eden ve ücret toplamı 600 bin lirayı aşanların beyanname vermesi gerektiğinin altını çizen Başkan Alanlı, ayrıca birden fazla işverenden kesinti yoluyla vergilendirilmiş ücret geliri elde eden ücretlilerden, birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerin toplamı 49 bin lirayı aşanların da beyanname vermesi gerektiğini belirtti.

Mükelleflerin, yapılandırılan borçlarının ikinci taksit ödemelerini ve Gelir Vergisi Beyannamesi verme işlemlerini Başkanlığa bağlı veznelerde ve vergi dairelerinde yapabileceğini söyleyen Başkan Alanlı, söz konusu pandemi koşullarında vatandaşların işlemlerini dairelerden yapmak yerine İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden alternatif ödeme yöntemleri ve “www.gib.gov.tr” internet adresinde bulunan Hazır Beyan Sistemi üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmelerinin toplum sağlığı açısından daha doğru olacağını vurguladı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Türk Polis Teşkilatı’nın 176’ncı kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Konak İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti.

Mersin'in Mut ilçesinde yaklaşık 9 ay önce askerlerin sevk edildiği otobüsün devrilmesi sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 8 Nisan’da hayatını kaybeden şe...

Anadolu’dan Balkanlar’a uzanan geniş bir coğrafyada dünya mirasına çok sayıda anıtsal eser kazandıran Mimar Sinan, İzmir’de anıldı. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim...

Moda ve hazır giyim sektörünün, pandemi nedeniyle iptal edilen ya da ertelenen fuarlarına karşılık Moda ve Hazır Giyim Federasyonunun (MHGF) organizasyonu sanal ortama...

2020 yılında 1 milyar 361 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandıran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, sektörün karbon emisyonunu düşürmek için bir...

Ajans Bizim'in kurucularından gazeteci Metin Türkyılmaz, bu sabah hayatını kaybetti.

İzmir'in Foça ilçesi Mersinaki mevkisinde askeri bir uçak denize düştü.

Yazarlar