Facebook ta paylaştweet le

İZSİAD Başarı Hikayeleri devam ediyor

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (İZSİAD) Basari Hikayeleri Sohbetleri, korona virüs sebebiyle çevrimiçi platformlarda ara vermeden devam ediyor. İş yaşamındaki başarıları ve deneyimlerini İZSİAD üyeleri ile paylaşan Dirinler Makina Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Rebil Dirin, hem iş yaşamının hikayesini hem de makine sektörünü İZSİAD üyelerine anlattı.

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, İZSİAD olarak pandemi döneminde her Cumartesi günü bir başarılı iş insanı ağırladıklarını ve bunun artık gelenekselleştiğini söyleyerek, “İZSİAD üyeleri olarak bu toplantılarda bir araya gelme fırsatını yakalıyoruz. Aynı zamanda da başarılı iş insanı üyelerimizin sektörel çalışmalarını dinliyor, onların faaliyetlerini yakından tanıma fırsatı yakalıyoruz” diye konuştu.

 

İnternet üzerinden yapılan toplantıda konuşan Dirinler Makina Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Rebil Dirin, çocukluğundan başlayarak anlattığı iş yaşamının önemli anlarını İZSİAD üyeleri ile paylaştı. Anne tarafının Girit baba tarafının Üsküplü olduğunu, ancak 120 yıllık İzmirli olduğunu hatırlatan Dirin, “Şu an 71 yaşındayım ve torna, kaporta atölyelerinin arasında yetiştim. Okul öncesi küçücük bir çocukken bile sanayinin içinde dolaşıyordum, beni çok severlerdi, sanayinin içinde büyüdüm diyebilirim” dedi.

 

“Annem hepimizin arkasındaydı”

Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi’ne gittiğini ve yazları da sanayide çalıştığını söyleyen Dirin, “Babam ilk makinesini yaptığında bana ekonomiyi de öğretti, ‘satamazsak kendimiz kullanırız’ düsturunu benimseyerek makine işine girdik” dedi.

BMC, TOFAŞ’ın kurulduğu dönemde bu firmalara yedek parça gerektiğini söyleyen Dirin, “Bir yandan pres bir yandan da makine üretiyorduk. O dönem babam bizi şirkete ortak yaparak sorumluluk almamızı sağladı” dedi. Kardeşlerinin de büyümesiyle 83 yılında şirketi kollektif şirkete çevirdiklerini ve kardeşleri, ve baba Cemal Dirin ile 5 ortakla Dirinle Makine A.Ş’nin doğduğunu söyleyen Dirin, “Fedakar annemi de burada anmak isterim. Hepimizin arkasında da annem durdu” dedi.

 

“Her zaman yenilik yaptık”

Hiçbir zaman yerli üreticiyi taklit etmediğini, dünyadaki yenilikleri takip ettiğini söyleyen Dirin, “İzmir Fuarı’na geldiğimizde her zaman yeni bir ürünle geldik. Başarının altında yatan budur, her zaman yenilik ve kendini dönüştürme. Makinede ilkleri yapmaya özen gösterdik” dedi.

Grubun bünyesinde bugün makina ve ürün imalatının yapıldığı dört fabrika ile birlikte bir pazarlama firması, şirketler grubunun ihracat ve ithalat işlerini organize eden bir dış ticaret firması bulunduğunu söyleyen Dirin, “2010 tarihinde gruba en son katılan firma ise grubun turizm ve liman işletmeciliği firması oldu” dedi.

Şu anda 18 bin metrekaresi kapalı, toplam 24 bin metrekarelik alan üzerinde 60 ile 250 ton kapasiteler arasında C tipi Eksantrik Presler, 160 ton ile 3.000 ton kapasiteler arasında H tipi Eksantrik, Servo Presler ürettiklerini vurgulayan Dirin, “60 ton ile 160 ton kapasiteler arasında C tipi Hidrolik Presler, 250 ton ile 3.000 ton kapasiteler arasında H tipi Hidrolik Presler de üretim yelpazemizde bulunuyor. Ayrıca Türkiye ’de bir ilk olan, kemik eklemli form pres üretimi de tesislerimizde gerçekleştirilmektedir. Üretimini yaptığımız presler ile başlıca; dövme, kesme, bükme, yüzeysel ve derin çekme, formlama ve delme vs. işlemleri de yapıyoruz” diye konuştu.

Sanayide nitelikli eleman ihtiyacının büyük olduğunu söyleyen Dirin, “Bu anlamda biz de bu konuda elimizi taşın altına koyduk. Çıraklık Okulu ve Dirinler Akademisi ile bu alana nitelikli eleman yetiştiriyoruz. Bu iki kurum vazgeçmeyeceğim iki kurumumuz. Bugün çalışanlarımızın yüzde 65’i çıraklık okulundan, mühendislerin tamamı ise Dirinler Akademisi’nde kendini geliştirmiş durumdalar. 38 yıl bizimle çalışmış bir personelimizin oğlu bugün Fabrika Müdürü. Kısacası biz gerçek anlamda bir aileyiz” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Türk Polis Teşkilatı’nın 176’ncı kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Konak İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti.

Mersin'in Mut ilçesinde yaklaşık 9 ay önce askerlerin sevk edildiği otobüsün devrilmesi sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 8 Nisan’da hayatını kaybeden şe...

Anadolu’dan Balkanlar’a uzanan geniş bir coğrafyada dünya mirasına çok sayıda anıtsal eser kazandıran Mimar Sinan, İzmir’de anıldı. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim...

Moda ve hazır giyim sektörünün, pandemi nedeniyle iptal edilen ya da ertelenen fuarlarına karşılık Moda ve Hazır Giyim Federasyonunun (MHGF) organizasyonu sanal ortama...

2020 yılında 1 milyar 361 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandıran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, sektörün karbon emisyonunu düşürmek için bir...

Ajans Bizim'in kurucularından gazeteci Metin Türkyılmaz, bu sabah hayatını kaybetti.

İzmir'in Foça ilçesi Mersinaki mevkisinde askeri bir uçak denize düştü.

Yazarlar