Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AKP’de kongre heyecanı İzmir ile sürüyor, Erdoğan CHP’ye sert sözlerle yüklendi

22.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da İzmir’e geldiği, ve AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'nin tek aday olduğu AK Parti İzmir 7. Olağan Kongresi’nde heyecan başladı. AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'nin tek aday olduğu kongrede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın depremzedeler için yapılacak konutların temel atma töreninin ardından katılımıyla devam etti.

Halkapınar Spor Salonu’nda düzenlenen kongreye çok sayıda AKP’li adeta akın etti. Kongre; AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve eski Ekonomi Bakanı ve eski İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Nihat Zeybekçi’nin konuşmalarıyla başladı.

Kongreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti ve MHP İzmir milletvekilleri, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir'deki sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı.

Erdoğan bir dizi mesaj verirken, CHP ve Kılıçdaroğlu’na sert sözlerle yüklendi

Ege’de Sonsöz’den Oktay Güçtekin’in aktardığına göre; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İzmir bir diriliş muştusunu bugün bizlere veriyor. 2023 ile ilgili bir başka müjdeyi aldığımızı görüyorum. Bugünkü kongrelerimizi Anadolu'nun en batısındaki İzmir'den, ortasındaki Nevşehir'den en doğusundaki Hakkari'ye kadar Türkiye'nin tüm güzelliklerini kucaklayarak gerçekleştiriyoruz. İzmir de, Nevşehir de, Hakkari de bizimdir. Türkiye'nin bu büyük zenginliğini hazmedemeyenler, ülkemizi bölmek için Haçlı Seferleri'nden Sevr'e kadar bizimle uğraşmışlardır. Aynı kirli zihniyet birliğimize, beraberliğimize saldırmayı sürdürüyor. Bu saldırı kimi zaman ordularıyla doğrudan işgal girişimi olarak gerçekleşmiştir. İzmir'in işgali ile başlayan bizi Anadolu'da esir alma, mümkün olursa tasfiye girişimi yine İzmir Körfezi'nde son bulmuştur. Ordularıyla bu aziz vatanı işgal edemeyeceğini görenler, yeni araçlar devreye sokmuşlardır. Terör bu araçların en kanlısı, en zalimidir. Hakkari terörün acısını en çok çeken illerimizden biridir. İzmir de terör saldırıları sebebiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nden göç eden çok sayıda vatandaşımız yaşıyor. PKK terör örgütünün ahlaksız ve vicdansız yüzünü en iyi onlar bilir.” sözleriyle başladı.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na, “Diyarbakır annelerinin semtine neden uğramadın”

Konuşmasına, “Ey CHP, ey Kılıçdaroğlu” diyerek devam eden Erdoğan, “Terör örgütü yaklaşık 40 yıldır anne karnındaki çocuktan annelere, ninelere, ak sakallı ihtiyarlara kadar herkesi katlediyor. Ey CHP, ey Kılıçdaroğlu Diyarbakır Annelerinin semtine hiç uğradın mı? Onurlu bir duruş sergileyerek terör örgütünü kınamak yerine devleti suçlayanlarda masumların katlinde vebali duruyor, senin de vebalin var. Biz kendi devletinin arkasında dağ gibi duranlarla birlikte yol yürüyoruz. Biz Cudi'de varız, biz Gabar'da varız, biz Tendürek'te varız, biz Besler Deresi'nde varız. Nerede, hangi inde terörist varsa, o inde biz de varız. Oraları onlara mezar ettik. On binlerle anılan teröristler şimdi yüzlerle anılıyor.” dedi.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konusuna da değinen Erdoğan, “Son zamanlarda, CHP ve şürekâsı, eski Hazine ve Maliye Bakanım Berat Albayrak'ı ve onun nezdinle tüm ailemle şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor. Ülkenin ve milletin hayrına en küçük sözlerine ve duruşlarına şahit olmadığımız CHP yöneticilerinin hezeyanlarıyla uğraşmayı zul addettiğimiz için görmezden geldik. Artık bu iş siyaset boyutunu aşıp, temel haklara ve özgürlüklere de ailemize saldırı boyutuna varınca ağızlarının payını vermek üzerimize vacip oldu. Berat Bey ve şahsımızla ilgili kampanyaya hız verilmesinin amacı budur. Dertlerinin ülke ve millet olmadığının, kafalarındaki senaryoyu, kendilerine verilen misyonu devam ettireceklerini biliyoruz. Milletimize ve İzmir'e olan saygımız gereği ülkemizin ekonomide yaşadığı saldırıları anlatmak istiyorum. Bu mücadelenin ön safında Berat Bey yer almıştır. En büyük talihsizliği damat sıfatının bu alanlardaki birikimi, gayretinin önüne geçirilmiş olmasıdır. Herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmelerin daha objektif olabileceğini düşünüyorum. Karadeniz'deki doğalgaz keşfini yapan, sondaj gemilerimizin alınmasından madenciliğe kadar ülkemizin pek çok kazanımında Berat Bey'in imzası var. Bunu başardığı için kuduruyorlar, çıldırıyorlar. Şimdi bizim 5 gemimiz var, 6'ncı da geliyor.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN KONUŞMALARINA ŞU ŞEKİLDE DEVAM ETTİ:

“İzmir bize oy vermiyor olsa da”
Büyükşehirlerde su problemlerini çözmek büyükşehir belediyelerin işidir. Saliha (Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar) sana suyu vermezler çünkü sen AK Partili belediyesin. Bizde öyle bir şey yok. Su Allah’ın nimetidir, vereceksiz. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesinin suyunu DSİ kanalı ile biz getirdik. Büyükşehir getirmesi gerekirken yapamadı. Her ne kadar İzmir bize oy vermiyorsa da suyu getireceğiz dedik ve DSİ ile getirdik. Bizim anlayışımız bu.

Merkez Bankası döviz rezervi ve IMF borcu
Berat Bey döneminde çok faydalı gördüğüm başka projeler de vardır. Bunlardan bazıları; katılım şirketlerinde yeni iş öodellerinin geliştirilmesi ve katılım şirketlerinin faizsiz finansman modellerinin çeşitlendirilmesidir. CHP faizcidir, bunlar IMF'çidir, IMF'nin temsilcileriyle kapalı kapılar arkasında pazarlık yapanlar bunlardır. Biz göreve geldiğimzide Türkiye'nin IMF'ye borcu 23,5 milyar dolar ve biz Mayıs 2013'te IMF'ye borçları ödedik ve sıfırladık. Bay Kemal, ey Faik Öztrak şu anda bizim IMF'ye bir Allah kuruşu borcumuz yok, bitti bu iş. Bize diyorlar ki IMF'den borç alın. O sizin cibiliyetiniz, karakterinizdir. Bizde bu yok.

Bunlar sahtekar. Şu anda Merkez Bankası'nın döviz rezervi sıfırlandı, sıfırın altına düştü. Göreve geldiğimizde 27,5 milyar dolar döviz rezervi vardı. Şimdi, 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95'e indik. Biz yine 132'ye de 200'e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz.
Biz birbirimizle dayanışma halindeyiz, kendi işimizi kendimiz görürüz. Şu anda 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. Küresel sağlık krizinin damgasını vurduğu 2020'de hem arz hem talep cephesinde şoklar yaşayan dünya ekonomileri derinden sarsıldı. Berat Bey de hukuk çerçeveisnde bugün itibariyle yargıda hakkını arayacaktır. Aynı şekilde ben de birçok davalar açtım, açtığım her davayı da kazanıyorum.

Biz bunların kendilerini en kritik konularda bilgilendirdimizde ne yaptıklarını da biliyoruz. Kafası karışmış olabilecek vatandaşlarımız için döviz rezervi konusuna açıklık getirmek istiyorum. Salgınla birlikte uluslararası alanda ortaya çıkan finansal dalgalanmalara karşı tedibr geliştirmesi gerekiyordu. Planlı ve kontrollü döviz işlemleri yapıldı. Bu işlemlerin tamamı piyasa kuralları çerçevesindedir ve hukuka uygundur. Ne dövizin buharlaşması ne haksız kazanç söz konusudur. Bu döviz işlemleri sayesinde ülkemiz uluslararası alanda, hedeflerine bağlı kalmayı başardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tepki

Bunlar aka kara, karaya ak demek dışında bir düşüncesi, fikri, projesi, feraseti olmayanların; İzmir'i nasıl sersefil bıraktıklarını görüyoruz. Karabağlar'ın halini gördüm. Bu gecekonduları, kaçak yapıları niye düzenlemiyorsunuz? Yapmazlar, yapamazlar. Çünkü bunlar bizim gibi dertli değil. Türkiye'nin en güzel şehri belediye hizmetlerinde ilk 10'a giremiyorsa durup düşünmek gerek. Başka şehirlerimizde birkaç ayda tamamlanan altyapı çalışmalarının İzmir'de senelerce sürmesinin sebebi ne kaynaktır, ne araçtır. Kendi içindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, arsızlık dalgasıyla uğraşmayı reddeden zihniyettir bizim zihniyetimiz. Şehrine ve millete hizmet etmek yerine kaynak ve zaman önceliğini asli vazifesi olmayan işlere ayıranlar bu şehre yazık etmişlerdir.

Deprem konutları bunun en bariz örnekleridir. 30 Ekim'de yaşanan deprem sonrası hemen tespitleri yaptık, 5 bin konut inşa etmek üzere çalışmara başladık. Bugün de resmi temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bu konutları Çevre ve Şehircilik Bakanımız değil de mahalli idare yapacak olsaydı henüz tespitler bile bitirilememiştir. İçerideki rant kavgasından yatırımın kendisine sıra gelmezdi.

"Hizmetin olmadığı yere kayyum atamaya devam edeceğiz"

Devletimizin şehrimze hizmet edilsin diye gönderdiği kaynağı terör örgütüne peşkeş çekilmesine göz mü yumacaktık. Kayyum kayyum diye inleyenlerin bu çarpıklığa karşı tek laf ettikerlini duydunuz mu? Üretimin durduğu, Kandil'e devletin paranın gönderildiği, hizmetin olmadığı yerlere bugün de yarın da kayyum atamaya devam edeceğiz.

 

AK PARTİ İZMİR İL BAŞKANI KEREM ALİ SÜREKLİ:

"2023-24 seçimlerini kazanacağız"

"İlk önce 2023'de Cumhurbaşkanımız Cumhur İttifakı olara İzmir'de birinci parti yapacağız. Bu bize işaret fişeği olacak. Ardından 2024 seçimlerinde başta büyükşehir olmak üzere bir çok ilçeyi AK Parti ve Cumhur İttifakı kazanacak. Bugün bize muhteşem bir gün yaşatıyorsunuz. Bugün İzmir'in düğünü… Gençlik Kolları Genel Başkanımız Eyüp Kadir İnan kardeşimiz ile gurur duyuyoruz. Sizlerle her zaman her yerde beraberiz. Gece gündüz demeden, pandemi sel demeden biriz beraberiz, biriz güçlüyüz, hep birlikte İzmir'iz, hep birlikte Türkiye'yiz. Bugün önemli bir sürecin başlangıcındayız. Cumhurbaşkanımızın bana görev verirken ‘Kerem Ali git 2023 ve 2024 çalışmalarını yap’ demişti. Görevi alır almaz kolları sıvadık ve gece gündüz demeden çalışıyoruz. Hedeflerimiz büyük… İlk önce 2023'de Cumhurbaşkanımız Cumhur İttifakı olara İzmir'de birinci parti yapacağız. Bu bize işaret fişeği olacak. Ardından 2024 seçimlerinde başta büyükşehir olmak üzere bir çok ilçeyi AK Parti ve Cumhur İttifakı kazanacak."

 

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE İZMİR MİLLETVEKİLİ HAMZA DAĞ:

"Gittiğim her il kongresinde öncelikle konuşmama helalleşme il başlıyorum. Bizim bugün düğün günümüz ama aynı zamanda bizim bugün helalleşme günümüz. Ben her ilde bu sözü söylerken, hafızamda İzmir'in AK Parti neferleri olmuştur. 20 seneyi geride bıraktık, bunun 18 senesinde ise iktidarız. Bu süreçte 15 seçim kazandık, darbe teşebbüslerine karşı meydan okuduk. Bu darbe girişimlerinde bir kere bile acaba demeyen ve cadde cadde çalışan her üyemizden Allah razı olsun. 20 yıl boyunca inandığımız yolda yürümek için her türlü engellemelere rağmen, duble yollarla, oto yollarla, hava yollarla inandığımız yolda yürüyerek bu günlere geldik. Şimdi inandığımız yolda yürümek için hem milli aracımızı, hem siyamız devam ettirmek için inandığımız yolda aynı hızda yürümeye var mıyız?"

 

EKONOMİ ESKİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ:

"İzmir, tarihçilerin de dediği gibi, gök kubbe altında yaratılmış en güzel topraklardır. Anadolu’nun incisi, Türkiye'nin göz bebeği İzmir… Allahın izni ile çıktığımız bu yolda sizlerle birlikte İzmir'i Türkiye'ye kazandıracağız. İzmir Türkiye için lazım. Bugün Cumhurbaşkanımızın başlattığı o hizmetkar belediyecilik maalesef İzmir'de tam karşılığını bulamadı. Genel hizmetlere baktığımızda muhteşem hizmetler yapıyoruz ancak yerel hizmetlere geldiğimizde İzmir'e hizmetkar olacak AK Belediyecilik yok. O zeybek Konak Meydanı’nda oynanacak ve İzmir hizmetlerle tanışacak. 2023'de İzmir Cumhur İttifakı'nın birinci geldiği şehir olacak. 2024'de ise önce büyükşehir sonrasında ise ilçelerde AK Belediyecilik ile karşılaşacak. 2019'da dedik ki ‘bunlar hizmet yapmayacak.’ Şimdi 2 yıl geçti ve bir taş üzerine taş koymadılar. Türkiye'nin başka yerine yağmur yağmıyor mu? Niye İzmir her yağmurdan sonra çamur deryasına dönüyor. Bunu çözerse AK Parti çözer."

 

SON BAŞBAKAN AKP İZMİR MİLLETVEKİLİ BİNALİ YILDIRIM:

"Bu hafta kongreleri İstanbul kongresi ile tamamlıyoruz. Böylece 2023'e giden yolda AK kadroları yeni bir heyecanla inandığımız yolda emin adımlarla geleceğe hazırlıyoruz. İzmir son aylarda önemli üzüntüler yaşadı. İzmir'de deprem oldu, sel felaketi oldu, hortumlar oldu. Acılarımızı hep birlikte paylaştık ve azalttık. Ama zor günlerde yine İzmir'in yanında Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ve milletvekillerimiz vardı. 3 ay geçti depremin üzerinden. Bugün Cumhurbaşkanımızın katılımı ile depremde yuvalarını kaybedenler için konutların temelini atıyoruz. Yaralar sarılır, giden evler geri gelir ancak yok olan canlar geri gelmez. Geçtiğimiz hafta Türkiye emperyal güçlerin oyuncağı olan terör örgütünün yine alçakça bir cinayetine şahit oldu. 13 vatan evladı, 3 tane Mehmedimiz şahadet şerbetini içti. Bir kez daha terör ile kol kola yürüyenlerin fotoğrafları ortaya çıktı. Türkiye vatanımızı böldürtmeyeceğiz, milletimizin kardeşliğini halele getirmeyeceğiz ve alçaklara hak ettiği dersi vereceğiz. Yıllarca Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde ülkemizi yollarla donattık ve hayatları birleştirdik ancak dedik ki yolları böleriz ancak Türkiye'yi böldürtmeyiz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balkan Masası Buluşması Bornova’da toplandı. Bornova Belediyesi’nin organizasyonundaki Balkan İşbirliği Toplantısı, İzmir’in tarihini 8.5...

Turizm sektörü, uzun bir aranın ardından 14. Travel Turkey İzmir Dijital ile fuarcılığa “merhaba” dedi. Türkiye turizm sektörünün ilk sanal fuarının açılışında konuşan...

İZİKAD’ın aylık üye toplantısına katılan Turkcell Kurumsal Satış Operasyon ve İş Geliştirme Müdürü Sema Özlem Tarım, “Pandemi ile Dijitalleşen Kadın Dünyası” sunumu ge...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP İzmir İl Kongresi’nde yaptığı açıklamalara, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel tepki gösterdi. Yücel, "İzm...

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Ankara Valiliği Eğitim Tesisleri Toplu Açılış Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 bin öğretmen ataması...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir programı kapsamında İzmir Ticaret Odası(İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim...

Dünyanın dört bir yanındaki lise öğrencilerine girişimciliği ilk elden deneyimleme imkânı sunan Diamond Challenge liseler arası girişimcilik programı, Türkiye’de ikinc...

Yazarlar
Website Security Test