Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Büyükşehir'in Tarihi Havra Sokağı'ndaki çalışmalarına esnaftan teşekkür

16.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi dokusu ve hareketli yapısıyla kentin en önemli alışveriş mekânlarından Havra Sokağı'ndaki düzenleme çalışmaları tamamlandı. Altyapısı tamamen yenilenen sokaktaki esnafa, satış standı desteği sağlanırken dükkân tabelaları da değiştirildi. Oluşturulan üst örtü ise Havra Sokağı’na yeni bir estetik görünüm kazandırdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak ile Kadifekale arasındaki tarihi aksı canlandırmak ve bölgenin cazibesini artırmak için başlattığı projenin bir parçası olan Havra Sokağı düzenleme çalışmaları tamamlandı. Havra Sokağı’nın özgün atmosferini ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar kapsamında, bölgede altyapı tamamen yenilendi. Büyükşehir Belediyesi, 136 metrelik bölümde kanal ve yağmur suyu hatlarını ayırdığı bölgede yağmur suyu ızgaralarını da yeniledi.

Yeni tabela ve satış stantları
Havra Sokağı'ndaki geniş kapsamlı çalışmalar sonucunda içme suyu şebekeleri, enerji, iletişim ve aydınlatma hatları da iyileştirildi. Her gün binlerce İzmirlinin alışveriş yaptığı ticari bölgenin bozulan zemini taş döşenerek düzeltildi. Sokaktaki üst örtü çalışmaları ise büyük ölçüde tamamlandı. Çehresi yenilenen Havra Sokağı esnafına yeni satış stantları verildi. Stantları kullanmaya başlayan esnafın işyeri tabelaları da Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilendi.

Tarihi dokusu ve özgün yapısı ile kentin en önemli ticari bölgelerinden Havra Sokağı yeni haliyle büyük beğeni topladı.

KEMERALTI ESNAFINDAN SOYER'E TEŞEKKÜR...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası olmaya hazırlanan tarihi Kemeraltı’nda yaklaşık 200 milyon liralık yatırımla başlattığı çalışmalar esnafın yüzünü güldürdü. Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Havra Sokağı'nda yaptıkları çalışmalar ve Kemeraltı esnafına can suyu olacak e-Kemeraltı projesine verdiği destek nedeniyle Başkan Tunç Soyer'e teşekkür etti.

Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.’nin (TARKEM) Şubat ayı yönetim kurulu toplantısı İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM Başkanı Tunç Soyer'in idaresinde yapıldı.

Çevrim içi toplantıda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki İzmir Tarihi Liman Kenti'nin UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi'ne girmesi için yürütülen çalışmalar, Kemeraltı esnafına can suyu olacak e-Kemeraltı projesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi çarşıyı ayağa kaldırmak için yaklaşık 200 milyon liralık bir harcamayla yürüttüğü proje ele alındı.

Toplantıda ayrıca Kestelli bölgesindeki Kestelli 1 Konağı'nın ardından Kestelli 2 Konağı'nın da TARKEM mülkiyetine geçirilmesi kararı alındı.

Girgin: "Sözünüzü tuttunuz"

Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, esnaf adına Kemeraltı'nda yürüttükleri çalışmalardan dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e teşekkür etti. Girgin, "Havra Sokağı'nda inanılmaz bir iş yaptınız. Göreve geldiğinizden bu yana Kemeraltı'nı hem gündemde tuttunuz hem de verdiğiniz sözleri tek tek yerine getirdiniz. Kemeraltı esnafına can suyu olacak e-Kemeraltı projesine verdiğiniz destek çok önemli. Önümüzdeki günlerde başlayacak altyapı yatırımı da tamamlandığında çarşı esnafı çok rahatlayacak" dedi.

İneler: "Yüz yıldır beklenen yatırım"

Havra Sokağı'ndaki yenileme çalışmalarına değinen TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler ise "Burada İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi emeği ve enerjisi var. Altyapı yenilendi, esnafın kurumsallaşması için stantlar ve tabelalar konuldu. Pandemi de bittikten sonra Kemeraltı'nın en önemli geçiş noktasından biri olan Havra Sokağı daha da canlanacak. Aydınlatma projesi sayesinde esnafın satış yapabileceği süre artacak. Havra Sokağı yüz yıldır bu günü bekliyor. Tarihi belgelerden okuduğumuza göre 116 yıl önce buraya gelen bir seyyah sokağın altyapı bozukluğundan dem vurmuş. Şimdi bu sorun İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışması ile çözüldü."

Kemeraltı esnafına can suyu olacak proje

TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, pandemi nedeniyle zor dönemden geçen Kemeraltı esnafının sanal platformdan ticaret yapmasını sağlayacak e-Kemeraltı projesi hazırlıklarının son aşamaya geldiğini bildirdi. İneler, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğini alarak hazırlanan kalkınma projesinin bu hafta içinde Kemeraltı Esnaf Derneği adına İzmir Kalkınma Ajansı'na (İZKA) sunulacağını söyledi.

UNESCO Ofisi açılıyor

Toplantıda TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde olan İzmir Tarihi Liman Kenti'nin UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi'ne girmesi için yürüttükleri çalışmaları da anlattı. Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı'ndan konusunda uzman 10 kişilik bir ekiple önümüzdeki ay açılacak UNESCO ofisinde “alan yönetimi planı" hazırlama sürecinin başlayacağını ifade etti.

Soyer: "Kemeraltı esnafının yanında olacağız"

İzmir Tarihi Liman Kenti UNESCO Dünya Mirası adaylığı sürecinde alan başkanlığı yapacak Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz ve TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler’le birlikte çalışacak 10 kişilik ekibe başarılar dileyen Soyer, Kemeraltı esnafının her zaman yanında yer alacaklarını söyledi. Soyer, "Kemeraltı esnafı için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Sizin güçlenmeniz için e-Kemeraltı gibi yeni kanallar açacağız. Havra Sokağı'ndaki esnafımıza yönelik bir eğitim programımız da olacak" dedi.
Başkan Soyer, Kemeraltı ve çevresinde metruk halde bulunan ve yıkılan binaların çevreye zarar vermemesi için de Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ve zabıta ekiplerinden gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

Toplantıda Mehmet Salih Özer TARKEM yönetim kurulu üyeliğinden ayrılırken, boşalan yönetim kurulu üyeliğine oy birliği ile Necip Kalkan getirildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Şirinyer İZBAN İstasyonu'ndan bir kişi trenin önüne atlayarak intihar etti. Geçmişte de birçok intihar vakasının yaşandığı İZBAN'da peronda bekleyen vatandaş tre...

15 milyarlık satışla Pfizer-Biontech aşısı, AbbVie’nin 20 milyar dolarlık artrit ilacı Humira’dan sonra dünyanın en fazla satan ikinci ilacı konumuna yerleşecek. Sağlı...

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün (24 Şubat 2021) Partisinin İstanbul il kongresinde yaptığı konuşmada söylediği “Kanal İstanbul’u...

Karşıyaka Belediyesi, Türkiye’nin en önemli turizm fuarlarından biri olan ve bu yıl pandemi nedeniyle sanal ortamda düzenlenen 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nd...

Dokuz Eylül Rotary Kulübü, İzmirli mobilya ustası Hüseyin Narlı’ya "Meslek Ödülü" verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balkan Masası Buluşması Bornova’da toplandı. Bornova Belediyesi’nin organizasyonundaki Balkan İşbirliği Toplantısı, İzmir’in tarihini 8.5...

Turizm sektörü, uzun bir aranın ardından 14. Travel Turkey İzmir Dijital ile fuarcılığa “merhaba” dedi. Türkiye turizm sektörünün ilk sanal fuarının açılışında konuşan...

Yazarlar
Website Security Test