Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul'un depremde en riskli ilçeleri haritada gösterildi

25.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul'un olası büyük bir depremde en riskli ilçeleri açıklandı. Deprem için en riskli alanlar haritada işaretlenerek gösterildi. Hangi ilçeler en çok riske sahip? Arazi yapısı ve bina yaşı olarak İstanbul'un en riskli ilçeleri hangileri?

Marmara Denizi'nde meydana gelen depremler, İstanbul'da ikamet eden vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Özellikle son Silivri depremi ve Tekirdağ açıklarında meydana gelen depremlerin ardından İstanbul'un risk haritası tekrar gündeme geldi.

GABORAS Gayrimenkul Borsası, olası İstanbul depreminin en fazla etkileyeceği bölgeleri gösteren bir ‘İstanbul Deprem Haritası’ oluşturdu ve yayınladı.

Yapılan çalışmaya göre İstanbul’un tarihi yarımadasının neredeyse tamamında zemin formasyonu iyi değil. Asya yakasının zemin formasyonunun Avrupa Yakası’na kıyasla daha iyi olduğunu ortaya koyan çalışmada, bununla birlikte özellikle Avrupa Yakası’ndaki Fatih, Bahçelievler, Bakırköy ve Güngören’in hem zemin formasyonunun iyi olmadığı hem de eski yapıların çoğunlukta olduğu ifade edildi.

İstanbul Deprem Haritası; Zeytinburnu’nun tarihi yarımadaya bakan bölümlerini, Avcılar’ın sahil kesimlerini ve Boğaziçi öngörünüm bölgelerini, Kartal-Maltepe sahil kesimini, ve Kadıköy’ün batısını depremden daha fazla etkilenecek bölgeler olarak işaretlerken; geçtiğimiz yıl e-devlet üzerinden açıklanan toplanma alanları incelendiğinde kişi başına 1.17 metrekare toplanma alanı düştüğünü gösteriyor.

İşte o harita;

PROF. GÖRÜR: DEPREM GELİYORUM DİYE BAĞIRIYOR

Daha önce de özellikle İstanbul Depremi olmak üzere ülkemizdeki olası depremler hakkında uyarılarda bulunan yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, uyarı yineledi. Görür, Marmara Depremi için "Geliyorum diye bağırıyor" dedi.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, daha önce yaptığı açıklamada ülkemizdeki riskli deprem bölgelerini işaret ederken yaşanabilecek olası bir Marmara Depremi'nin 10 bin – 15 bin ölümle atlatılamayacağını söylemişti. Görür, muhtemel Marmara Depremi konusundaki uyarılarına bir yenisini daha ekledi.

Sözcü'ye bir röportaj veren Görür, "Hazırlıklı olmamışız. İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor. Marmara Depremi 'Geliyorum' diye bağırıyor" ifadelerini kullandı. 1999 yılında yaşanan depremde İTÜ lojmanında olduğunu söyleyen ve deprem sırasında korkan çocuklarını hayat boşluğu olarak belirlediği masanın kenarına götürdüğünü söyleyen Görür, "İçinde bulunduğun binaya güvenmiyorsan ve bir de sevdiklerin varsa korkmamak mümkün değil, nihayetinde insansın. Herkes gibi ben de korkuyorum" dedi.

Deprem konusunda güven duygusunun oldukça önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Naci Görür, "Kaliforniya'da yer bilimci arkadaşlarımız vardı. Bir arkadaşımızın hanımı sohbet esnasında 'Deprem olduğu zaman korkmuyoruz. Biliyorum ki evden sağ çıkacağım, çocuklarım okuldan sağ gelecek' dedi. Bu güven duygusu çok önemli. Düşünün 7 büyüklüğünde depremler oluyor orada bir kişi tesadüfen yaşamını yitiriyor veya yitirmiyor. E biz 100 binleri konuşuyoruz" dedi.

Deprem, dünyanın doğasıdır diyen Görür, depremler olmasaydı Dünya'nın yaşayan bir gezegen olamayacağını ifade ederken "Dünyaya bilimle bakan toplumlar, depremi kavrar kavramaz önlem almışlar" dedi. İstanbul'daki binaların yapılarını da eleştiren Görür, "Bağdat Caddesi'ni deprem adı altında en güvensiz yere dönüştürdük. 2-3 katlı bahçeli evler gitti, dar düdük binalar geldi. Cadde tünele döndü. Şimdi git gezemiyorsun, iki arabayla bir sokağından geçemiyorsun" ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizi'nde şiddetli bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Ege Denizi olan depremde yıkılan binalar var.

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat'ın, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın kullandığı çanta imitasyon yani halk dili...

Geçtiğimiz yıl 10 Kasım Atatürk'ü Anma gününde olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Anıtkabir'de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip E...

16 Ekim'de hastaneye kaldırılan ve uzun zamandır kanser tedavisi gören Fenerbahçe TV spikeri Dilay Kemer hayatını kaybetti.

Bir süredir tedavi gören 73 yaşındaki eski Başbakan Mesut Yılmaz, hayatını kaybetti.

Tarihçi yazar Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla gazetemiz için bir yazı kaleme aldı.

29 Ekim 1933 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kürsüden millete seslenişi...

Yazarlar
Website Security Test