Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Boşnaklardan Rasim Ozan açıklaması: Görmek istemiyoruz

15.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu, Rasim Ozan Kütahyalı'nın Beyaz TV ekranlarına geri dönmesinin ardından bir açıklama yayınladı.

Beyaz TV'de 2017 yılında söylediği sözler ile başta Boşnak vatandaşlar olmak üzere birçok kişinin tepkisini çeken ve Beyaz TV'deki programın kadrosundan çıkarılan Rasim Ozan Kütahyalı, ekrana geri döndü. Kütahyalı'nın dönüşünün ardından Boşnak vatandaşlar ve dernekler bir kez daha harekete geçti.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güneş'in imzasıyla yayınlanan açıklamasında Rasim Ozan Kütahyalı'nın ekranlara dönmesine büyük tepki gösterildi.

Açıklama şöyle;

"O şahsı ekranlarda görmek istemiyoruz"

Türkiye'deki Boşnaklar, canlı yayında sarf ettiği sözlerle Boşnaklar'ı aşağılamaya çalışan Rasim Ozan Kütahyalı'nın yeniden ekranlara çıkarılmasını istemiyor. Boşnaklar'a hakaret eden sözde futbol yorumcusu bu şahsı yeniden ekranlarda görmek istemiyoruz

Bu şahıs, Beyaz TV’de 19 Kasım 2017 Pazar gecesi yayınlanan Beyaz Futbol programında kendisine yapılan şaka üzerine akıl almaz, düzeysiz sözler sarf etmişti. Yapılan şakayı tarif ederken Kütahyalı’nın belden aşağı sözleriyle tüm izleyenler ve bizler şoke olmuştuk.

Kime, hangi akla hizmet ettiği bilinmeyen bu şahsın edepsizce, ırkçı, Boşnaklar’ı aşağılayıcı, küçümseyici, kin ve nefret kusan, hakaret niteliğindeki sözlerini lanetlemiştik. Ona ortam ve fırsat yaratan Beyaz TV kanalı yöneticilerini, Beyaz Futbol programı yapımcı ve sunucularını da şiddetle kınamıştık.

Tepkiler üzerine Beyaz TV bu şahısla ilişiğini kesmiş, Sabah Gazetesi yazılarına son vermişti. Bu şahıs hakkında “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan dava açılmıştı.

Yaklaşık üç yıl aradan sonra bu şahsın yeniden ekranlara çıkarılacağına ilişkin duyumlar alıyoruz. Beyaz TV kanalı yöneticileri ve sorumlularının, futbol programı yapımcı ve sunucularını uyarıyoruz. Kin ve nefret duygularıyla Boşnaklar’ı hedef alan, aşağılamaya çalışan bu şahsı reyting uğruna yeniden ekranlara çıkarmamaya çağırıyoruz.

Türkiye'deki Boşnak topluluğu ve kamuoyu vicdanı böyle bir girişimi onaylamayacaktır. Ahlaki değerlerimizi hiçe sayan sözde futbol yorumcusu bu şahsı yeniden ekranlarda görmek istemiyoruz.

NE OLMUŞTU?

Beyaz Tv ekranlarında 2017 yılında yayınlanan Beyaz Futbol programının ilgili tarihteki bölümünde Rasim Ozan Kütahyalı'nın söylediği "Kusturmalı boşnak saksosu" sözü gündeme oturmuş, sosyal medyada ağır tepkiler alan Rasim Ozan için Boşnak ve Balkan dernekleri harekete geçmişti. Ayrıca MHP Milletvekili Saffet Sancaklı ile Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu'ndan da sert tepki gelmişi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Eski Başbakan ve Anavatan Partisi'nin eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın hastaneye kaldırıldığı ve durumunun kritik olduğu bildirilmişti. Geçen yıl ocak ayında akciğer...

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile kendisinin ve eşi Semiha Yıldırım'ın Koronavirüs (Kovid-19) PCR testinin nega...

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Dünya Sağlık Örgütü'nün çocukların virüs bulaştırmadığı yönündeki açıklamaları ile hükümetleri yanılttığını söyledi. Ceyhan ayrıca, aramızda 2...

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Medya patronu, TV8 kanalının sahibi Acun Ilıcalı, uzaktan eğitime destek amacıyla canlı yayında ihtiyaç sahibi çocuklar için dizüstü bilgisayar (laptop), tablet gibi e...

Genç kız Aleyna Çakır'ın ölümü olayında şüpheli olarak ifadesi alınan Ümit Can Uygun'un annesi Gülay Uygun'un intihar ettiği bildirildi. Uygun'un ayrıca ölümümden Müge...

Haber Global'de Jülide Ateş'in konuğu olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ''Gizli serviste çalıştınız mı?'' sorusuna çok kızdı ve sosyal medyada gündem oldu.

Yazarlar
Website Security Test