Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Her şeyin özü ''GÖZLEM''

28.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ZEYNEP GÜREL

Öğrenciliğimiz sadece okul hayatıyla sınırlı değil elbette. Yaşadığımız, nefes aldığımız sürece öğrenciliğimiz devamediyor. Tabi biz öğrenmek istersek…Tabi biz eğitilmeye gönüllüysek…Tabi biz farkındaysak… Mart ayından beri tarihe tanıklık ediyoruz. Tarihi, deyim yerindeyse birlikte yazıyoruz. Zor ve farklı bir süreçten geçiyoruz dünya olarak, ülke olarak, insan olarak. Latince anlamı “taç” olan korona, hayatımızı nasıl yönetmemiz gerektiğini gösteriyor. Artık görünmeyenmaskelerimizin yerini, görünen maskeler alıyor. Konuşmadan sadece gözlerimizle duygularımızı anlatabilmeyi öğreniyoruz.

Az konuşup çok dinlemeyi ve unuttuğumuz değerleri yeniden hatırlamayı deneyimliyoruz. Ve bu süreçte “insan” a dönüşebilen ayakta kalıyor. Aslına dönebilmek önemli olan. Ve özünü koruyabilmek. Peki nasıl mümkün bu? Kendini anlayarak, kendini dinleyerek ve kendini “ Gözlem” leyerek… Gözlem, doğanın en mucize yeteneği aslında. Gözlem yaparak ayakta kalabilirsin. Gözlem yaparak dünyaya bakarsın. Gözlem yaparak “dünyana” bakarsın…Gözlem yaparak kendinde sevmediğin yanları, iyi huylara dönüştürebilirsin. Yani her şeyin özü “Gözlem”…

Ve bizim içinde her şeyin özü “ Gözlem”…Hepimizin bildiği bir anahtar cümle vardır: “ Severek işini yaparsan, ömrünce hiç çalışmamış gibi olursun”. İşini seversen, sabah erkenden şevkle uyanırsın. Havanın durumu, ruhsal durumun her ne olursa olsun toplantılarını aksatmazsın. Notlarını çocuk heyecanıyla alırsın. Aynı telaşla haberini oluşturursun. Düzeltmelerini yaparken sessizleşirsin. Kusursuz görünmesi için tüm harfleri tek tek gözden geçirirsin. Son noktayı koyduğunda, yeni bir haberin ilk cümlesini yazmaya başlamışsındır çoktan.

Hele bir de balya balyamatbaadan gelince gazeteler. Heyecan yerini umuda bırakır. Senin bir harfle başladığın yolculuk 9 sütunu, dile kolay tüm gazeteyi doldurmuştur. Haberin geçmiş hazineler arasına dönerken, sen yeniden geleceğe bir ışık bırakmak adına başlarsın çalışmaya.

Gözlem’in 30 yıla varan başarı öyküsünün temeli sevgi, işine saygı ve güven…Ve özünü koruyabilmek. Aslında “ Gözlem” in başarı öyküsünün formülü çok basit ve sade. “Tarafsız haber vermek.” Gerçek haberleri okuyucusuyla buluşturmak. Zaten halkın gözü bir çeşit mihenk taşı değil midir? Sahteyle gerçeği kolay ayırt eder. Ve sahteyse bir daha sizinle irtibat kurmaz. Gözlem, 30 yıl önce çıktığı yolculukla bugünkü çizgini aynı tutabilmeyi başaran ender gazetelerden… Hatta tek.

Bu uzun bir yolculuk…Her yolculukta olduğu gibi fırtınaya yakalandık, sendeledik. Ama ilk fırsatta ayağa kalktık ve yola devam ettik ilk günkü heyecanımızla, ilk günkü şevkle. Çünkü bizim güneşli günlere inancımız tam. Gözlem giderek olgunlaşıyor. Ama bizim umudumuz hala genç. Bir yandan umudunu genç tutacaksın, öte yandan gençlere umut aşılayacaksın. 30 yıl boyunca mevsimler değişti, ülke sınırları değişti, iktidarlar değişti. Bir tek şey kaldı geriye. “ Umut”. Biz umutla, doğru ve tarafsız habercilik ilkemizle yolumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Okuyucularımızla birlikte gönül gönüle…

Hep birlikte nice 30 yıllara…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Show TV Ana Haber Bülteni sunucusu Ece Üner, Ermeni asıllı ABD'li realiyt show yıldızı Kim Kardashian'ı kalçası üzerinden hedef aldı ve sosyal medya yıkıldı.

Muğla'nın Milas ilçesine barmenlik yapan 32 yaşındaki Samet Duran, motosiklet kullandığı sırada meydana gelen kaza ile öldü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan hedeflerinin vurulduğu görüntüleri paylaştı.

Salda Gölü'ne girişler yasaklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü'nün "Beyaz Adalar" bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemey...

İstanbul'un meşhur toplu ulaşım aracı metrobüste sigara içen adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'daki kişisel hesabından açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Ermenisan ile Azerbaycan arasındaki gerilim büyüyor. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan açıklama gelirken, İran da Ermenistan'a desteğini iletti.

Yazarlar
Website Security Test