Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yoğun bakım doktoru anlattı: Video görseniz maskeyle yatarsınız

17.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemi servislerindeki yoğun bakımda görev yapan doktorlar, anlattıkları ile Koronavirüs'ün (Kovid-19) ne kadar ciddi bir hastalık olduğunu ortaya koyuyor.

Hürriyet gazetesinden Gizem Çoşkunarda’nın haberine göre, Pandemi yoğun bakım servisi doktoru D.G. şunları söyledi:

Koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle tedavi alması gereken hastalardan, ileri tedaviye ihtiyaç duyanlar servise yatıyor. Servisteki tedavi sırasında ateş, nefes darlığı gibi semptomları kötüleşen hastalar yoğun bakım ünitesine yatırılıyor. Yoğun bakımda yatan hastaların neredeyse hepsinin bilinci açık, ne yaşadıklarının farkındalar. Yakınlarıyla vedalaşıp gelenler, bizim aracılığımızla mesaj göndermek isteyenler var. Çoğunda ciddi bir ölüm korkusu oluyor. Şanslı olanlar toparlarken daha şanssız olanlar nefes almakta güçlük çekmeye başlıyor. Bu durum giderek ciddileşiyor. Bilinci açıkken bunu yaşamak çok zor. Psikolojileri hızla bozuluyor. Hastalığın seyri hâlâ tam olarak bilinemediği için hastalar da durumlarının ne olacağını tahmin edemiyor.

Odalarına tulum, gözlük ve siperlikle giren çıkan insanlardan anlamadıkları cümleler duyuyorlar. Yoğun bakımın gecesi gündüzü olmadığı için hastalar zaman ve mekân oryantasyonlarını kaybedebiliyorlar. Alışık olmayan insanlar için cihazlardan gelen sesler ve alarmlar da son derece rahatsız edici olabilir.

Nefes darlığı çeken hastaları ya da zaten cihaza bağlanmış ancak oksijen düzeyleri düşük olan hastaları yüzüstü pozisyona çevirmemiz gerekebiliyor. Bilinci açık hastalar kendi kendine dönebilirken cihaza bağlı, entübe hastaları yüzüstü çevirmek için bir ekip gerekiyor. Belirli saat aralıklarıyla pozisyonlar değiştiriliyor. Ne kadar dikkat edilse de pozisyon sebebiyle insanların yüzünde, vücutlarında yaralar açılabiliyor.

KORONALI HASTANIN VİDEOSU DEHŞETE DÜŞÜRDÜ

Uzun süre cihaza bağlı kalması gereken ve bu sebeple de uyutulan hastaların kasları eriyebiliyor. Fizik tedavi uygulansa dahi aktif hareketin yerini hiçbir şey tutmuyor.

Biz doktorları ve sağlık personelini en çok etkileyense önceki gün konuşarak telkin ettiğimiz hastamızın sonraki gün durumunun çok kötüleştiğini, cihaza bağlandığını, belki de kaybedildiğini görmek oluyor.

Hastalık çok ciddi çünkü kimde, ne gibi hasarlara yol açacağı kestirilemiyor. Sadece yaşlı ve ek hastalığı olanlarda değil, genç ve sağlıklı bireylerde de hızla ve yıkıcı ilerleyebiliyor.

VİDEO YAYIMLANSA HERKES MASKEYLE YATAR
Pandemi yoğun bakım servisi doktoru F.K. ise yoğun bakımda yaşadıklarıyla ilgili şunları söyledi:

Tüm sağlık çalışanları bulundukları servisten kısa bir video yayımlasa eminim videoyu izleyenler maskeyle yatıp kalkar. Hasta ve doğrulanmış vaka sayılarında artış mevcut. Bu iş ciddiyet gerektiriyor. Rehavet bu virüsün en sevdiği şey, affetmiyor. Bayramda insanlar çok yer değiştirdi, kalabalık ortamlar oluştu. Biz sağlıkçılar belki de tatil yapmayı en çok hak eden kişileriz ama süreç bitmedi diye bütün gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Virüs değişmedi. Biz hâlâ yoğun bakımda insanları yüzüstü yatırıyoruz, entübe ediyoruz ve boğulmamak için sarf ettikleri çabayı görüyoruz. Haftalar sonra ilk defa geçen pazar evde kahvaltı ettim. Sevdiklerimden hep uzaktayım. Tüm sağlık çalışanları zor şartlarda büyük özveriyle çalışıyor ama bundan sonra bizim emeklerimiz tek başına hiçbir işe yaramayacak. Maske ve sosyal mesafe yoğun bakımda solunum cihazına bağlanmaktan yani amiyane tabirle boğazınızın delinmesinden katbekat iyidir. Yoğun bakım servisinden iyileşip çıksanız bile süreçte psikolojiniz bozuluyor, sürekli yatmaktan kaslarınız eriyor. Öte yandan virüsün uzun dönemde yaratacağı olası etkileri henüz kimse bilmiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir restorana yapılan operasyonda kaçak içki ile 'Rhesus' cinsi 2 maymun ele geçirildi.

Türkiye'de silahlanan tarikatlar olduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca, silahlanan tarikatların isimlerini vermeye hazır olduğunu söylemişti. Cübbeli Ahmet Hoca, savcıl...

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi üzerinden devam eden okullarda öğretmenler çevrimiçi olarak ders anlatmaya devam ediyorlar. Yayında ders veren öğretmenin önlüğünün üs...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hakim ve savcı alımı için yapılacak sınavla ilgili bir açıklama yaptı.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sebebiyle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi 31 Ağustos’ta uzaktan telafi eğitimiyle başlamıştı. EBA TV'nin bugün çöktüğü görüldü.

İzmir Diş Hekimleri Odası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) sahip çıkması için çağrıda bulundu.

Ankara'daki Keçiören Devlet Hastanesi'nde hasta yakınları hastaneye baskın yaptı. Hastane çalışanları kapıya barikat kurarak kendilerini korumaya çalıştı. Sağlık Bakan...

Yazarlar
Website Security Test