Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Koronavirüs klimayı azalttı, vantilatör satışlarını patlattı

15.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Klima, Koronavirüs (Kovid-19) bulaşma olasılığını artırdığı yönündeki düşünceler, vatandaşı vantilatör almaya yönlendirdi. Vantilatörlerin Koronavirüs nedeniyle bu yıl yok sattığı belirtiliyor.

Vantilatörlerin bu yıl klimalara göre daha çok ilgi gördüğü belirtiliyor. Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle ortaya çıkan vantilatör, klimadan daha az riskli düşüncesi, vatandaşları vantilatör almaya yönlendirdi.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, "Havalandırılmış olması şartıyla bir odada tek başınaysanız veya iki kişiyseniz, vantilatör hava sirkülasyonu sağlayacağı için sağlıklı olabilir. Fakat insanların girip çıktığı bir yerse, klima ile prensipte aynı oranda tehlikelidir" dedi. Başkan Çamlı, vantilatör ya da klimanın, havayı sürekli sirküle ettiğini belirterek, eğer koronalı birinin bulunduğu yerde çalıştırılması durumunda virüsü geniş bir alana yayacağını, bunun da çok büyük risk olduğunu ifade etti.

Özellikle beyaz eşya satıcılarının en gözde ürünlerinden olan vantilatör, bu yaz yok sattı. Bir satıcının verdiği bilgiye göre, bu yaz vantilatör satışlarında rekor kırıldığını söyledi. Ağustos başı itibariyle ellerinde ayaklı ya da masa üstü vantilatör kalmadığını belirten satıcı, "Fabrika, belli sayıda vantilatör üretimi yapıyor. Dolayısıyla yeni taleplere cevap veremiyoruz. Vatandaş, vantilatörün, klimaya göre daha sağlıklı, koronadan koruyucu özelliğe sahip olduğunu düşünüyor. Bu düşünce, ne kadar doğrudur, tartışılır. Eğer ortada bir virüs varsa, onu klima da yayar, vantilatör de..." diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muğla Bodrum'da saat 14:05, Çorum'un Danışment Osmancık bölgesinde de saat 14:37'deki depremler korkuttu.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde geçirdiği kazada yaralanan Yusuf Kaan Uysal isimli bir gencin ailesi, Uysal'a Koronavirüs (Kovid-19) bulaşmasın diye ambulansa binmesine...

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, CHP'nin, 5 binden fazla avukatın bulunduğu illerde 2 bin avukatla yeni baro kurulabilmesini düzenleyen kanunun iptal istemini oy ...

1 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'nin 31261 sayısında etil alkol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin usül ve esas hakkında değişiklik yapıldı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki ilerleyişinde, Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’ların önemli görev aldığı belirtiliyor.

Antalya Muratpaşa ilçesinde bir restoran işleten 58 yaşındaki Mustafa Hazar, çam kozalağı, çıra, yumurta, hamsi, tropik meyveler, sarımsak ve ahtapot başta olmak üzere...

Konya'da Muradiye K. (29), birlikte yaşadığı sevgilisi evli Yunus Bozdağ'ı (26) bıçaklayarak öldürdü.

Yazarlar
Website Security Test