Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Atay Holding Zeytin Yağları'na ABD'den 2 ödül

3.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Maden İhracatçılar Birliği tarafından organize edilen Moderatörlüğünü Prof. Dr. Faruk ÇALAPKULU’nun yaptığı Hayatımız Maden “Sürdürülebilir Madencilik” konulu çalıştayda çevreci madencilik ve nimetlerini öne çıkaran Atay Holding, ABD New York Yarışmasında altın ve gümüş madalya kazandı.

Atay Holding faaliyetleri sonucu kömür madeni pasaları üzerinde yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytin yağlarının Amerika Birleşik Devletleri’nde New York yarışmasından altın ve gümüş madalyalar kazandığı bilgisi Mehmet ATAY’ dan geldi. Atay Holding’in bu başarısı tüm sektörü mutlu etti.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada; “ Aydın ilinde ,Kömür madeninde ,çevre düzenlenmesi ve toprağımızın rehabilitasyonu İçin yapılan ağaçlandırmamızdan çıkan zeytinlerle “Savrandere” ismiyle ürettiğimiz yağlar ,Altın madalyaya ve Orhaniye’deki organik olarak yetiştirilen ağaçlarımızdan üretilen “Oleavia” yağlar da Gümüş madalya layık görülmüştür. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” açıklaması yapıldı.

Daha önce 2010 senesinde Çin'in Şangay kentinde düzenlenen Food&Hospitality in China Fuarı'nda dünyanın farklı bölgelerinde üretilen zeytinyağlarını tadan "Zeytin, Zeytinyağı Tanıtım Komitesi"nin anket çalışmasında Aydın zeytinyağı diğer tüm bölge zeytinyağlarını geride bırakarak birinci gelmişti.

Çalıştayda doğanın onarımı ile ilgili yürüttükleri çalışmaları konusunda bilgi veren Av. OGAN, Çevre ve Orman Bakanlığından özel ağaçlandırma yapılmak üzere 49 yıllığına tahsis izni alınan 894 dekar alanda 40 bin adet Ayvalık tipi zeytin ve şevli alanlarda erozyonu önlemek amacıyla 30 bin adet akasya dikimi yaptıklarını, Aydın Linyit arazilerinde ise bugüne kadar 12 bin adet Gemlik, Memecik, “Domat” tipi zeytin ve 3 bin adet Bursa Siyahı incir dikildiğini, bugün bu alanda toplamda 85 bin adet ağaç bulunduğunu, doğayı onarmaya ve üretilip satılan kömürle oluşturdukları karbon ayak izini yüzde 20 küçültmeye çalıştıklarını ve hedeflerinin bu çalışmaları sürdürerek gelecek yıllarda karbon ayak izlerini yüzde 10 daha küçültebilmek olduğunu belirtti.

Atay Holding İcra Kurulu Başkanı Av. H. Sadun Ogan 1910 yılından beri Aydın ili Çamdalı Köyünde bulunan kömür işletmesi ile ilgili bilgileri paylaşarak sürdürülebilirlik madenciliğe şirketin sürdürülebilirliği, insan kaynağı, çevre ve cevherin sürdürülebilirliği ve doğanın sürdürülebilirliği olmak üzere üç ana unsur olarak yaklaştıklarını belirtti. Şirket sürdürülebilirliğini kurumsallaşma ile, insan kaynağının sürdürülebilirliğini is güvenliği ve isçi sağlığını harfiyen uygulayarak, bununla ilgili faaliyette bulunan tüm personelin hizmet içi eğitimlerini sürdürerek ve uygulamayı daima kontrol ederek, çevrenin sürdürülebilirliğini tehlikeli, tehlikesiz atıkların depolanması, önlenmesi, yok edilmesi gibi bütün çevre mevzuatına uyarak, cevherin sürdürülebilirliğini üretim esnasında cevheri koruyarak yani asgarisini bir altta bırakıp tümüne yakınını çıkarabilmek için maden ve jeoloji mühendisliği disiplinleri ile birlikte mevzuata uygun çağdaş maden tekniklerini birebir uygulayarak, doğanının sürdürülebilirliğini ise doğanın onarımı çalışmaları ile sağladıklarını ifade etti.

Aydın Linyitleri Kömür Ocakları Rehabilitasyon çalışmalarıyla elde edilen, Atay Holding zeytinyağı ürünleri, ABD'de Altın ve Gümüş madalya aldı. Üyesi olduğum dernekte diğer üyelerin yorumları da, sektörün ihtiyacı olan imaj çalışmaları için güzel bir geri bildirim örneği niteliğinde...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İstanbul'da bulunan şehrin sembollerinden olan Ayasofya Müzesi camiye oluyor. Ayasofya'da ilk namaz ne zaman kılınacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne dedi?

İzmirli kahveciler, kahvehanelerde oyun oynanmasının derhal serbest olmasını istiyor. Kahveciler, 14 Temmuz Salı günü saat 17.00’de Gündoğdu Meydanı’nda basın açıklama...

İYİ Partili Lütfü Türkkan'ın kızı Dilara Türkkan bu kez de trafikte yaptığı bir hareketle gündemde. Dilara Türkkan geçtiğimiz yıl Aralık ayında da lüks bir parti ile s...

Red Rose Cake sahibi Tuba Geçkil, yaptığı farklı pasta tasarımlarıyla dünyanın gündeminde.

Artvin'de yavru ayıyı silahıyla vurup, köpeklerini saldırtan ve ayıyı tutarak fotoğraf çektiren adam Tanju Ç. sosyal medyanın gündeminde. Gözaltına alınan Tanju Ç. hak...

Sakarya'daki havai fişekler can almaya devam ediyor. Sakarya'nın Adapazarı ilçesine bağlı Taşkısığı mevkinde meydana gelen patlamada en az 3 kişi hayatını kaybetti.

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü'nün, Tunceli'de yaşayan ve ''Hızır'ın davarı'' olarak adlandırılan dağ keçilerinin avlanması için ihale açacağı iddia edildi.

Yazarlar
Website Security Test