Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avukattan özel okulların ücretleri ailelere iade edilmeli çağrısı

1.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Özel okullarla ilgili yeni bir karar alındı. Karara göre özel okullarda telafi eğitimi yapılacak. Karar öncesinde Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Ahmet Salgut, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle örgün eğitim veremeyen özel okulların, velilerin ödemiş oldukları ücretlerin bir kısmının iade edilmesinin gerektiği söylemişti.

Özel okullar, 15 Ağustos sonrası 3 haftadan az olmamak şartıyla yüz yüze telafi eğitimlerine başlayacak. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri 15 Haziran itibariyle eğitimlere başlayabilecek.

Alınan karar öncesinde avukatlardan özel okulların ücretlerinin iadesiyle ilgili açıklamalar gelmişti. Özel okullar, her ne kadar online eğitim vermeye devam etmişse de bunun yüz yüze eğitimin yerini tutmadığını belirten Avukat Ahmet Salgut yaptığı açıklamada, "Okullardaki eğitim süreci zorunlu sebeplerle kesintiye uğramıştır. Yaklaşık üç ay tüm okullar örgün eğitim-öğretim veremedi. Özel okullar bazı velilerden eğitim sezonu başında okul, servis ve yemek ücretlerini peşin olarak aldı, bazı veliler de halen okul taksitlerini ödemektedir. Böylece özel okul velilerinden, vaat edildiği ölçekte ve kalitede verilmeyen hizmetin ücreti alınmaktadır. Covid-19 nedeniyle oluşan külfet sadece velilere yüklenmemelidir" demişti.

Avukat Ahmet Salgut, salgından ötürü birçok velinin işini kaybettiğini ya da ücretsiz izinle kısa çalışma ödeneğine bağlandığından gelir kaybına uğradığına işaret ederek şunları söylemişti:

"Velilerle, okul yönetimlerinin aralarında çekişmelerinin hizmet kalitesi ve ödemelerle ilgili kısımları 6502 sayılı Tüketici Kanunu kapsamındadır. Tüketici Kanunu'nun 13. Maddesi'ne göre hizmet ayıplıdır.

Bu maddenin göndermesiyle 15. maddede yer alan seçimlik haklardan 'ayıp oranında indirim' seçeneği kullanılabilir. Ayrıca Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 56. maddesinde de dönem arasında ayrılma olduğunda, okul ücretinin yüzde 10'u ve eğitim görülen sürenin bedelinin düşülerek, kalan tutarın iadesini öngörülüyor.

Üstelik mücbir sebep nedeniyle yüzde 10'luk tazminat kesintisinin de yapılmaması gerekiyor. Bu nedenle özel okulların kayıt sırasında taahhüt ettikleri eğitimi aynı kalitede veremediği aşikardır. Diğer yandan kira, temizlik, enerji gibi genel giderleri asgariye indiği, personel giderleri için de devlet destekleri bulunduğuna işaret eden veliler, ilköğretim kurumlarında üç aylık süre için ödemiş oldukları ücretin yüzde 50’sini, anaokullarında ise yüzde 75’inin iadesini talep etmektedirler."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizi'nde şiddetli bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Ege Denizi olan depremde yıkılan binalar var.

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat'ın, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın kullandığı çanta imitasyon yani halk dili...

Geçtiğimiz yıl 10 Kasım Atatürk'ü Anma gününde olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Anıtkabir'de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip E...

16 Ekim'de hastaneye kaldırılan ve uzun zamandır kanser tedavisi gören Fenerbahçe TV spikeri Dilay Kemer hayatını kaybetti.

Bir süredir tedavi gören 73 yaşındaki eski Başbakan Mesut Yılmaz, hayatını kaybetti.

Tarihçi yazar Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla gazetemiz için bir yazı kaleme aldı.

29 Ekim 1933 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kürsüden millete seslenişi...

Yazarlar
Website Security Test