Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

9 ilde Koronavirüs vakaları arttı: Sokağa çıkma yasağı masada

13.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Koronavirüs vakalarının artış gösterdiği iller hangileri? Uşak, Batman, Kars, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak'ta Koronavirüs vaka sayılarında artış gözlemlendi. Yetkililer alarma geçti, bu iller için sokağa çıkma yasağı gelebilir denildi. Uşak Valiliği ne dedi?

Uşak'ında içinde bulunduğu 9 ilde vaka sayılarında artış gözlemlendiği bildirildi. Batman, Kars, Uşak, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayılarının alarm verdiği açıklandı. Ayrıca bu iller için sokağa çıkma yasağı getirilmesinin düşünüldüğü ifade edildi.

Egedesonsöz'ün haberine göre, Uşak'ta 2 Nisan’da 38 olarak kayıtlara geçen vaka sayısı son döneme yükselişe geçti. 367 bin nüfuslu kentte 2 bin 950 test yapıldı. Toplam vaka sayısının ise 441 olduğu açıklandı.

Uşak Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Dünya Sağlık Örgütü tarafından çok tehlikeli pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgınının yayılmasını engellemek, vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve kişiler arasında virüsün bulaşma ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince 14.05.2020 tarihinden itibaren ilimiz genelinde vatandaşlarımızın sokağa maskesiz çıkmaları yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın herhangi bir nedenle ikametlerinden çıktıkları andan ikametlerine dönünceye kadar maske takmaları ikinci bir düzenlemeye kadar zorunlu hale getirilmiştir. Karara uymayanlara gereğince idari para cezası uygulanacaktır" denildi.

MUĞLA'DA YENİ TEDBİRLER

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından Covid-19 dolayısıyla alınan tedbirlerin, bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst düzeye taşınması amacıyla Muğla Hıfzıssıhha Meclis Kurulu tarafından yeni tedbirler alındı. Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada Muğla’da maske kullanımının 15 Mayıs’tan itibaren zorunlu hale geldiği bildirildi.

Muğla Hıfzıssıhha Meclis Kurulu tarafından alınan kararlar şu şekilde açıklandı:

-Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamında, yenidoğan her bebeğin ilk testinin hastaneden taburcu olmadan önce mutlaka yapılmasına, işitme taramasından kalan bebeklerin tekrar testleri için 31 Mayıs 2020 tarihi sonrasına randevu verilmesine, ayrıca Muğla’da referans merkezi olmaması nedeniyle işitme tarama sevkli bebeklerin İl dışına gitme durumlarının 31 Mayıs 2020 tarihi sonrasına ertelenmesine;

Muğla’da bulunan tüm vatandaşlarımızın; başta pazaryerleri, marketler, toplu olarak çalışılan işyerleri, toplu taşıma araçlarında (satıcı, müşteri, çalışan herkes) maske kullanımının zorunlu olmasının yanında, vatandaşlarımızın her türlü alanlarda (cadde, sokak, parklar, alışveriş merkezleri gibi vb. açık ve kapalı tüm alanlar) ve araçlarında konutlarından çıktıkları andan itibaren maske kullanımının 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren zorunlu olmasına karar verilmiştir.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs salgını sürecinde birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan Ege İhracatçı Birlikleri sağlık çalışanlarına desteğini sürdürüyor.

72 yaşında hayatını kaybeden Oruç Aruoba kimdir, neden öldü? Sosyal medyada Türkiye'nin ''Nietzsche''si olarak tanımlanan Aruoba'nın hastalığı var mıydı?

Gerçek adı Bulut Alpman olan Rapçi Rota'nın, gözaltına alındığı bildirildi. Rota'nın çektiği klip ve kullandığı ifadeler nedeniyle gözaltına alındığı iddia edildi.

İçişleri Bakanlığı, ''lokanta, restoran kafe vb. İşyerleri, park, piknik, alanları, mesire yerleri ve giyim pazarları'' hakkında 81 İl Valiliğine genelge gönderdi.

KizlarSoruyor Koronavirüs salgınının nasıl karşılandığı, kullanıcı alışkanlıklarının nasıl değiştiği konusunda çok önemli ipuçları veriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hava yollarının iç hat seferlerinin 1 Haziran 2020 Pazartesi tarihinden itibaren başlayacağını açıkladı.

65 yaş üzerine vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasının tamamen kaldırılması kararı vaka sayılarındaki artış ya da azalmaya göre verilecek.

Yazarlar
Website Security Test