Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eski Baro Başkanı: Barolara müdahale kabul edilemez

12.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı baroların seçim sisteminde değişiklik hazırlığına tepki gösterdi. Aydın Özcan, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Eski İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı baroların seçim sisteminde değişiklik konusuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Özcan'ın açıklaması şöyle;

Yargının üç kurucu unsurundan biri olan savunma yani Avukatlar, Avukatların meslek örgütü barolar yok sayılamaz. Baroların ve baroların çatı örgütü Türkiye Barolar Birliğinin yönetimlerinin ne şekilde seçileceği Avukatlık kanununda çok açık bir şekilde belirlenmiştir. Meslektaşlarımızın yoğun olduğu baroların temsil gücü kırılmak istenmekte, en az üyesi bulunan örneğin 100 üyesi bulunan Kilis barosu İle 45.000 üyesi bulunan İstanbul barosunun, 18.000 üyesi bulunan Ankara Barosunun, 10.000 üyesi bulunan İzmir Barosunun temsil gücü eşitlenmek istenmektedir. Her ilde baroya üye olma zorunluluğunun kaldırılması ya da her ilde birden fazla baro kurulacağı telaffuzu çok yanlıştır. Her ilde birden fazla baro kurulması ülkenin geleceği açısından çok tehlikeli olup, birtakım ülke aleyhine çalışan iç ve dış mihrakların isteklerini kendi elimizle teslim anlamına gelecektir. Böl ve yönet anlayışı yargının kurucu unsuru olan savunma mesleğinin yani avukatların meslek örgütlerine barolara uygulanamaz, uygulanması halinde de hukuk devletinden, yargı bağımsızlığından ve demokrasiden asla bahsedilemez.

Avukatlık Kanunu’na göre; baroların meslektaşların sorunlarının çözümü ve mesleğin gelişimi konusunda özel sorumluluk ve görevleri vardır, ancak bir meslek kuruluşu olmanın ötesine geçen sorumlulukları da vardır.Avukatlık kanunu gereği, baroların ve çatı örgütü TBB’nin görevleri arasında, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak vardır.

Tüm baro başkanlarımızı ve Türkiye barolar birliği başkanını baroların ve meslektaşların kazanılmış haklarına daha aktif olarak sahip çıkmaya davet ediyorum. Her kim ki; bu böl ve yönet anlayışından kendisine şahsi çıkar güderek sessiz kalır ya da bu anlayışın değirmenine su taşırsa gerek tarihsel anlamda ve gerekse meslektaşlarımızın huzurunda hak ettiği itibarı, değeri kazanacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ankara'da trafikte tartıştığı bir kişiye ''Ben Kars Valisi Özel Kalem Müdürüyüm, seni bu akşam evden aldırmazsam...'' diyen kadın sosyal medyada gündem oldu.

İstanbul Maltepe'de yeni bir kadın cinayeti yaşandı. 36 yaşındaki Ayşegül Aktürk, reddettiği 22 yaşındaki Muharrem E. tarafından öldürüldü.

AK Parti Genel BAşkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Sokağa çıkma yasağı iptal edildi. Erdoğan haberi Twitter'daki kişisel hesabından verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından polis ile bekçilerin yetkilerinin karşılaştırılması yapıldı. Polisin hangi yetkileri bekçilerde var? Poliste olup bekçide olmayan yetkile...

Aniden duyurulan sokağa çıkma yasağı hafta sonu için hazırlık yapan vatandaş ve esnafın tepkisini çekti. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeyle 6-7 Haziran haft...

Sözcü yazarı Uğur Dündar, bugünkü (5 Haziran 2020 Cuma) köşe yazısında sosyal medyada gündem olan kavganın hikayesini anlattı.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta bu hafta sonu (5-7 Haziran 2020) tekrar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Yazarlar
Website Security Test