Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşsizlik: Koronavirüs nedeniyle işten çıkarılanlar ne yapacak?

5.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizin açıklamış olduğu ekonomiyi destek paketlerinde bu salgın mücbir sebep olarak belirtiliyor. Koronavirüs salgını ileri sürülerek ülkemizde pek çok işveren işçilerin işine son verdi. Hukuk Bürosu Avukatlarından Zafer Binici mağdurlar için bilgi verdi.

Türkiye ekonomisi için ciddi resesyon ihtimalleri arasında bir de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi Türkiye'de işsizliği tetikleyici bir diğer faktör oldu.

Hukuk Bürosu Avukatlarından Zafer Binici Koronavirüs nedeniyle işini kaybedenlere hukuki yolları anlattı. Avukat Zafer Binici; mücbir sebep, gerek Borçlar Kanunun'da gerekse İş Kanunu'nda tanımlanmadığı gibi cumhuriyet tarihi boyunca verilen yargıtay kararları incelendiğinde maruz kalınan olay mücbir sebep kapsamına girmiş olsa dahi "borçtan kurtulma" nedeni olarak sayılmadığının altını çizdi. İş Hukuku anlamında da bu salgının "zorlayıcı neden" olarak kabul edilmesi hukuk doktrininde genel kabul edilen bir görüş olmakla, bir takım yargıtay içtihatlarında da salgının zorlayıcı neden olarak olduğu açıkça belirtildiğini söyleyen Lider Hukuk Bürosu ortaklarından Avukat Zafer Binici sözlerine şöyle devam etti;

"Koronavirüs salgını ileri sürülerek ülkemizde pek çok işverenin işçilerin işine son verdiği bilinmektedir. Koronavirüs salgını ileri sürülerek işveren tarafından yapılan fesih neticesinde işçilerin kıdem tazminatı hakkı mevcuttur. Kural olarak işveren tarafından yapılan feshin haksız olduğu durumlarda işçi ihbar tazminatına hak kazanmaktaysa da zorlayıcı neden dolayısıyla işverenin yapmış olduğu fesih için işçiye ihbar tazminatı ödenmemesi gerektiği yönünde bir yargıtay içtihadı da mevcuttur.
İş akdinin feshi her zaman son çare olarak uygulanması gerektiği, işverenin fesih yolunu seçmeden önce daha hafif tedbirler uygulayarak aynı neticeyi elde etme şansı varsa yapılan feshin geçerli nedene dayanmadığı emsal yargıtay içtihatları gereğidir.

Yargıtay uygulaması değerlendirildiğinde işveren tarafından Koronavirüs salgını sebebiyle işverenin; uzaktan / evden çalışma modeline geçmesi ve bu konuda yazılı sözleşme yapması, telafi çalışma yoluna gitmesi, İŞKUR yönetim kurulu onayı alınarak geçici süreli kısa çalışma süresine geçilmesi, işin niteliğinin buna uygun olmaması karşısında işverenin yönetim hakkı kapsamında yer alan yıllık ücretli izin kullandırılması, yoksa işçinin de rızasını almak suretiyle ücretsiz izin kullandırması gerekmektedir. Bu alternatif seçenekler tüketilmeden yapılan fesih haksız ve geçersiz nedene dayanmaktadır. Bu tarz fesihlerde işçinin kıdem tazminatı hakkı bulunduğu gibi, kanunda yer alan şartlara sahip olan ve iş yerinin kanunda belirtilen istisnalarda bulunmaması şartıyla işçi feshin geçersizliğinin tespiti ile işe iadesini Mahkeme kararı ile sağlayabileceği de unutulmamalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ankara'da trafikte tartıştığı bir kişiye ''Ben Kars Valisi Özel Kalem Müdürüyüm, seni bu akşam evden aldırmazsam...'' diyen kadın sosyal medyada gündem oldu.

İstanbul Maltepe'de yeni bir kadın cinayeti yaşandı. 36 yaşındaki Ayşegül Aktürk, reddettiği 22 yaşındaki Muharrem E. tarafından öldürüldü.

AK Parti Genel BAşkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Sokağa çıkma yasağı iptal edildi. Erdoğan haberi Twitter'daki kişisel hesabından verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından polis ile bekçilerin yetkilerinin karşılaştırılması yapıldı. Polisin hangi yetkileri bekçilerde var? Poliste olup bekçide olmayan yetkile...

Aniden duyurulan sokağa çıkma yasağı hafta sonu için hazırlık yapan vatandaş ve esnafın tepkisini çekti. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeyle 6-7 Haziran haft...

Sözcü yazarı Uğur Dündar, bugünkü (5 Haziran 2020 Cuma) köşe yazısında sosyal medyada gündem olan kavganın hikayesini anlattı.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta bu hafta sonu (5-7 Haziran 2020) tekrar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Yazarlar
Website Security Test