Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'nin havası temizleniyor: En çok evde kalan şehir hangisi?

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de sokağa çıkma büyük oranda azaldı. Türkiye'nin hava kirliliği raporunda iyileşme görülürken en çok evde kalan şehir hangisi olduğu da ortaya çıktı.

Türkiye sokağa çıkmadı, hava kalitesinde iyileşme yaşandı

Koronavirüs salgını nedeniyle insanların büyük bir çoğunluğunun eve kapanması sonucunda hava kalitesinin gözle görülür bir iyileşme sürecine girdiği görüldü.

Peki Türkiye'de en çok evde oturan şehir hangisi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),koronavirüsünün Türkiye’de de görülmesinin ardından geçen haftadan bu yana İstanbul’da metro, metrobüs ve otobüs kullanımında yaşanan düşüşleri gün gün açıklamaya başladı. 18 Mart itibariyle İstanbul’da toplu taşıma araçlarının kullanım oranı, bir önceki haftaya göre 59.1 düştü.

Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre dünya genelinde İstanbul dahil 50’ye yakın büyükşehirde faaliyet gösteren toplu taşıma uygulaması ve haritalama hizmeti CityMapper, koronavirüs ile birlikte şehirlerin Hareketlilik Endeksi’ni (Mobility Index) yayınlamaya başladı.

Uygulama kullanımı ve planlanan seyahat verileri ile hazırlanan endekse göre 18 Mart itibariyle son 7 günde İstanbul’un hareketlilik oranı yüzde 60 olarak hesaplandı. İstanbul için 18 Mart Çarşamba gününde yüzde 20 olarak hesaplanan bu şehir içi ulaşım oranı, Türkiye’de henüz koronavirüs nedeniyle okulların tatil edilmediği bir önceki hafta ise yüzde 93 idi.

İZMİR'DE DURUM

İzmir’de koronovirüs tehdidiyle mücadele kapsamında yapılan uyarılar etkili oluyor. İnsanlar arasında temasın azaltılması için gerekmedikçe sokağa çıkılmaması yönünde yapılan çağrılar sonucunda toplu taşıma kullananların sayısı yüzde 51,3 oranında azaldı. 3 Mart 2020 Salı günü tüm toplu ulaşım araçlarını kullananların sayısı 1 milyon 846 bin 112 iken, bu değer 17 Mart 2020 Salı günü 899 bin 474’e geriledi.

Çalışanların beşte ikisi binmedi

İzmir’de otobüs ulaşımının yanı sıra toplu ulaşım elektronik ücret toplama sistemini de işleten ESHOT Genel Müdürlüğü verilerine göre okulların kapalı olması nedeniyle öğrenci ve öğretmen binişlerindeki azalma yüzde 80’leri buldu. Başta 65 yaş üzeri yurttaşlar olmak üzere serbest ve indirimli kart sahiplerinin biniş sayılarında da yüzde 60’tan fazla düşüş görüldü. Ağırlıklı olarak özel sektör çalışanlarının oluşturduğu tam biniş yapanların sayısı da yüzde 38,6 oranında azaldı.

ANKARA'DA DURUM

En çok yolcu düşüşü yüzde 50.2 ile ANKARAY ve yüzde 50 ile teleferikte oldu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesinin ardından EGO Genel Müdürlüğü metro ve otobüs saatlerinde düzenlemeye gitmişti. EGO’ya bağlı toplu taşıma araçları önceki günden itibaren 30 Mart’a kadar ‘Yarıyıl Tatili Servis Programı’ ile hizmet vermeye başladı.

Toplu taşıma araçlarına göre yolcu sayılarındaki azalma ise şöyle:

EGO OTOBÜSLERİ
9 Mart: 796 bin 294
16 Mart: 415 bin 294
Azalma: Yüzde 47.8

METRO HATLARI
9 Mart: 363 bin 151
16 Mart: 187.488
Azalma: Yüzde 48.4

ODAYA BAĞLI ÖHO’LAR
9 Mart: 243 bin 938
16 Mart: 154 bin 260
Azalma: Yüzde 36.8

AHOK’A BAĞLI ÖHO’LAR
9 Mart: 124 bin 512
16 Mart: 81 bin 163
Azalma: Yüzde 34.8

ANKARAY
9 Mart: 123 bin 756
16 Mart: 61 bin 632
Azalma: Yüzde 50.2

BAŞKENTRAY
9 Mart: 49 bin 556
16 Mart: 29 bin 226
Azalma: Yüzde 41

TELEFERİK
9 Mart: 7 bin 305
16 Mart: 3 bin 652
Azalma: Yüzde 50

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs’ün görünmeyen mağdurlarının sokak hayvanları olduğuna vurgu yapan TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 4 Nisan Sokak Hayvanları Günü dolayısıyla yaptığı...

PTT AVM'nin portalı üzerinden ücretsiz cerrahi maske dağıtılacağı duyuruldu. Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? Ücretiz maske için adres bilgilerinizi yazıp form ...

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde bazı illerimize giriş çıkışların kısıtlandırılması sonucu veya herhangi bir nedenl...

Ülkemizin açıklamış olduğu ekonomiyi destek paketlerinde bu salgın mücbir sebep olarak belirtiliyor. Koronavirüs salgını ileri sürülerek ülkemizde pek çok işveren işçi...

Duvar gazetesinden Pınar Öğünç kargocu olarak çalışan bir kadınla konuştu. Kadın kargocunun anlattıkları Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde çalışmak zorunda kalanları...

TRT Eba TV'de İngilizce dersi veren öğretmen Şeyma Koçer sosyal medyanın birkaç gündür en çok konuşulan konularından biri oldu. Şeyma Koçer TRT'ye de bir açıklama yaptı.

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi'nde isyan çıktı. Af Yasası'nın beklendiği bu günlerde çıkan isyan neticesinde binlece tutuklu yakını saatlerce fiziksel mesafeye aldırış e...

Yazarlar
Website Security Test