Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kenevir nasıl yetiştirilir? Kenevir ekimi başvurusu nasıl yapılır?

10.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kenevir nasıl yetiştirilir? Kenevir üretimi için başvuru nereye ve nasıl yapılır? Yeni başlayanlar için kenevir yetiştiriciliği rehberi haberimizde. Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta kenevir ekimi serbest oldu ve başvurularda patlama yaşanıyor.

Türkiye'de uzunca bir süredir ekimi yasak olan kenevir, tekstilden otomobil sektörüne geniş kullanım alanı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kenevirle ilgili sözlerinin ardından bakanlıklar ve odalar harekete geçti.

Kenevir ekimi, Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak gibi illerde serbest ve izin alınması durumunda yetiştiricilik için hiçbir engel kalmıyor.

1 dekar alanda 700 lira kar bırakn kenevirin üretiminde eğitimler hız kazandı. Üreticilere kenevirin nasıl yetiştiriciliği eğitimi veriliyor.

KENEVİR ÜRETİMİ İÇİN NEREYE VE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) bünyesinde bulunan Ziraat Mühendisleri Odası'nın hazırladığı mevzuata göre, söz konusu serbest olan iller için madde 7'de şu ifadeler yer alıyor;

"Her ne maksatla olursa olsun kenevir ekimi yapacak çiftçiler, İl veya İlçe Müdürlüklerinden izin almak zorundadırlar. Çiftçiler her yıl 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında bulundukları yerin en büyük mülki idare amirliğine (EK:1)’deki örneğe göre doldurulmuş bir dilekçe ile müracaat ederler. Müracaat tarihleri dışındaki çiftçi müracaatları değerlendirilmez ve kenevir ekimine izin verilmez. Dilekçede, kenevirin ekiliş amacı olan lif ve tohum ayrı ayrı belirtilir. Müracaatçıdan daha önce izinsiz kenevir ekme, esrar imal etme, dağıtma, ticaretini yapma ve kullanma suçu işleyip işlemediği konusunda Cumhuriyet Savcılığından belge getirmesi istenir. Daha önce yukarıdaki suçlar ile Türk Ceza Kanunu’nun 403 ve 404 üncü maddelerinde yazılı suçlardan birini işleyenlerin müracaatları değerlendirilmez ve kenevir ekimine izin verilmez. Bilimsel araştırmalar amacıyla yapılacak olan ekimler için de tarım il veya ilçe müdürlüklerinden izin alınır. Araştırma parsellerinden elde edilen kenevir ürünü ve yapılan araştırmanın sonucu hakkında tarım il veya ilçe müdürlüklerine rapor verilir."

Yönetmeliğe gitmek için tıklayın.

Kenevir ekim izni için müracaat eden üreticilerin dilekçeleri, bu iş için il veya ilçe müdürlüklerinde tutulan müracaat defterine kaydedilir ve müracaatçıya müracaatının alındığına dair bir belge verilir.

Madde 8'de ise, "İl veya ilçe müdürlüklerinde görevli ziraat mühendisleri veya ziraat teknisyenlerince müracaatçının tarlaları incelenir, tarlaların müracaat formuna uygun olup olmadığı tespit edilir ve birer krokileri çizilerek dosyalarına konulur. Söz konusu krokinin bir örneği mahallin güvenlik güçlerine gönderilir. Tarlalar, müracaat formundaki bilgilere uygun ise müracaatçıya (EK:2)’deki örneğe göre Kenevir Ekim İzin Belgesi verilir. Kenevir ekim ve üretiminden vazgeçen çiftçiler, aldıkları izin belgelerini il veya ilçe müdürlüklerine en geç 10 gün içerisinde geri verirler.

İl veya ilçe müdürlüklerinin kontrol etme imkanı olmayan yerlerde ekim yapmak isteyenlere ekim izni verilmez." ifadeleri yer alıyor.

TOHUM FİYATLARINDA ASTRONOMİK ARTIŞ

Devlet teşvikiyle kenevir üretiminin yasal hale gelmesiyle, 30 liraya satılan kenevir tohumunun fiyatı, artan taleple 1.000 lirayı buldu.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgilerde ise Kenevir hakkında geniş bilgilere yer veriliyor;

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kenevirle ilgili, "Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlardı. Askeri bir sorunun çözümü için görünürde konuyla hiçbir ilgisi olmayan böyle bir şartın konulması elbette son derece manidardır. Şimdi diyorum ki biz yeniden, tarım, çevre ve şehircilik bakanıma söyledim, kenevir ekimi süreci başlatalım çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu da göreceğiz. Şimdi bu süreci başlatacağız." ifadelerini kullanmış ve kenevir yetiştiriciliğiyle ilgili somut adımlar atılmaya başlanmıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 5 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Sami

16.05.2020 - 14:09
Kenevir ekmek için nasıl ruhsat nasıl alınır bana yardımcı olur musunuz

TC GS

10.05.2020 - 21:33
Ben içiyorum izin alınca yetiştirebilirmiyim
Diğer Haberler

Sosyal medyada gündem olan Aleyna Çakır ismi yeni bir kadın cinayeti şüphesini gündeme getirdi. Twitter'da Türkiye gündeminin ilk sırasına oturan ve birçok kullanıcı t...

Ankara'da trafikte tartıştığı bir kişiye ''Ben Kars Valisi Özel Kalem Müdürüyüm, seni bu akşam evden aldırmazsam...'' diyen kadın sosyal medyada gündem oldu.

İstanbul Maltepe'de yeni bir kadın cinayeti yaşandı. 36 yaşındaki Ayşegül Aktürk, reddettiği 22 yaşındaki Muharrem E. tarafından öldürüldü.

AK Parti Genel BAşkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Sokağa çıkma yasağı iptal edildi. Erdoğan haberi Twitter'daki kişisel hesabından verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından polis ile bekçilerin yetkilerinin karşılaştırılması yapıldı. Polisin hangi yetkileri bekçilerde var? Poliste olup bekçide olmayan yetkile...

Aniden duyurulan sokağa çıkma yasağı hafta sonu için hazırlık yapan vatandaş ve esnafın tepkisini çekti. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeyle 6-7 Haziran haft...

Sözcü yazarı Uğur Dündar, bugünkü (5 Haziran 2020 Cuma) köşe yazısında sosyal medyada gündem olan kavganın hikayesini anlattı.

Yazarlar
Website Security Test