Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cinsiyet eşitliğinde 130’uncu sıradayız!

8.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin de yer aldığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin yüzde 60,5 ile cinsiyet eşitliği konusunda en geride yer aldığını söyleyen Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye’nin ne yazık ki 130’uncu sırada olduğunu ifade etti.

AYSEL KANBER

Çalışma hayatında kadın çalışanlara yönelik düzenlemeler ve çalışma hayatında ayrımcılık konularını ele alan Şeker-İş Sendikası Antalya’da Grand Şeker Otel’de eğitim programı düzenledi.

Programda konuşan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, “Kadın ailedir, kadın annedir, kadın vatandır, kadın ülkedir, kadın gelecektir, kadın gelecek nesillerin teminatıdır. Bu bakış açısıyla evinde anne, işyerinde çalışan, toplumumuz için ise mukaddes olan kadınlarımız, aynı zamanda işgücüne katılım ve sürdürülebilir kalkınmanın da önemli bir unsuru olarak karşımızdadır.” Dedi.

Çalışma hayatında kadınların yerine yönelik tespitlerini paylaşan Başkan Gök, şöyle devam etti:

“Dünya genelinde 15 yaş ve üzeri kadınlar tarafından yapılan ‘tüm ücretsiz bakım işleri’nin toplam tutarı en az 10.8 trilyon dolardır.

Bu rakam ise küresel teknoloji endüstrisinin değerinin üç katına denk düşmektedir. Diğer taraftansa, dünya genelinde erkekler, kadınlardan tam yüzde 50 oranında daha fazla servete sahiptir.

Evde üretilen bu kıymetli değerin yanında, diğer taraftan, çalışma hayatında üreten kadınlarımızın verdiği emekleri, yaşadığı zorlukları, ödediği bedelleri ve cinsiyet eşitsizliğinin doğurduğu sonuçları hassasiyetle değerlendirmemiz gerekiyor.

Dünya Ekonomik Forumu her yıl Cinsiyet Eşitliği raporu yayımlıyor. Bu raporda kadınların ekonomiye katılımı, fırsat eşitliği, eğitim imkânları, sağlık ve kadının siyasi güçlendirilmesi gibi kriterler değerlendiriliyor. Bu yıl yapılan bu araştırmada Batı Avrupa’nın, ortalama yüzde 76,7 ile cinsiyet eşitliğinin en yüksek bölge olduğu görülüyor.

Türkiye'nin de yer aldığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi ise ne yazık ki yüzde 60,5 ile cinsiyet eşitliği konusunda en geride yer alıyor. Bakın 153 ülkenin bulunduğu sıralamada ise Türkiye, 130’uncu sırada.”

Türkiye’de ise kadınların maruz kaldıkları sorunların daha derinden yaşandığına dikkat çeken Gök, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde kadınlara yüklenen toplumsal rol gereği sabır, uysallık ve itaatkârlık özellikleri; vasıfsız, düşük ücretli, emek yoğun, dikkat gerektiren ve hünere dayalı işlerde yoğunlaşmalarına sebep olmaktadır.

Bu sistem içerisinde çalışan kadının evlerine, çocuklarına ve onların ihtiyaçlarına yeterli zaman ayıramadıkları, ayrıca yoğun çalışma temposundan dolayı bazılarının ise özel hayatlarına dair planlarını sürekli öteledikleri bilinmektedir.

Emeklerin sömürülmesi, çalışma saatleri dışında ve hafta sonları da çalıştırılarak kadının yıldırılması ve buna karşılık az ücret ödenmesi, fazla mesai dolayısıyla da aşırı yorgunluk en bariz sorunlar arasında gelmektedir. Ve her şeyden önemlisi, kadınların sürekli manevi olarak yıprandıkları ve duygusal bir baskı altında kaldıkları su götürmez bir gerçektir.”

“Güçlü kadın, güçlü toplum”

Kadının toplum içindeki dezavantajlı konumuna neden olan  olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve de hem hukuki , hem siyasi düzeyde karar mekanizmalarının acilen devreye girmesi gerektiğini kaydeden Başkan Gök, sözlerini şöyle tamamladı:

“Modern Türkiye, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığın belirgin olarak yaşandığı ülkelerden biri olmamalıdır. Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, işsizlik, eğitimsizlik, mobbing kıskacına alınan kadınlarımızın mağduriyetleri ve sorunlarını sığ bir mevzuat alanında tartışmak yersizdir. Bunun yerine ülkemizde artık, ciddi yaptırımların hayata geçirildiği bir toplumsal cinsiyet adalet mekanizması kurulmalıdır. Hayalini kurduğumuz Türkiye hedefini yakalamak için, bu konu olmazsa olmaz bir toplumsal sorumluluk alanıdır.

Siz kıymetli kardeşlerimi sendikal yaşamda daha fazla görmeye olan ihtiyacımız kesindir. Sendika olarak bizlere düşen, ‘güçlü kadın güçlü toplum’ anlayışını yerleştirmek için, kadın çalışanların işyerlerinde karşılaştıkları zorlukları bertaraf etmek için, örgütlü bir dayanışma içerisinde gayret göstermektir. Başta siz değerli çalışan kardeşlerim olmak üzere; yurdumun her köşesindeki kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutluyor, herkese sağlık, mutluluk, başarı ve ebedi saadetler diliyorum.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Aniden duyurulan sokağa çıkma yasağı hafta sonu için hazırlık yapan vatandaş ve esnafın tepkisini çekti. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeyle 6-7 Haziran haft...

Sözcü yazarı Uğur Dündar, bugünkü (5 Haziran 2020 Cuma) köşe yazısında sosyal medyada gündem olan kavganın hikayesini anlattı.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta bu hafta sonu (5-7 Haziran 2020) tekrar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) sanatçı Haluk Levent’i uzaktan erişimle konuk etti.

İzmir'de camilerden çalan müzikle ilgili gözaltına alınan, ifadesi alınıp serbest bırakılan CHP'li Banu Özdemir'in iddianamesi hazırlandı.

Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin (EGİAD) 78'incisini düzenlediği Ege Toplantısı'nın konuğu olan Tunç Soyer, pandemi sürecinde İzmir'de yaşananları ve yapılan faaliyet...

Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında toplu taşımanın zor yönetilecek işlerden bir tanesi olduğunu hatırlatan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, riskin...

Yazarlar
Website Security Test