Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

BMO: Savaşa hayır! İnternet kısıtlamaları derhal kaldırılmalıdır!

28.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) İdlib şehitleri ve internet kısıtlamasını değerlendiren bir açıklama yayınladı.

Bilgisayar Mühendisleri Odası'nın açıklama metninin tamamı şu şekilde:

"27 Şubat 2020 gecesi Suriye’nin İdlib kenti kırsalında 33 canımızı yitirmiş olduğumuz haberini almanınderin üzüntüsü içindeyiz. Ülkemize başsağlığı diliyoruz.

2011 yılından bu yana Suriye’de yürütülen vekalet savaşı bölge halklarına sadece kan ve gözyaşı getirmiş; siyasi iktidarın savaştan nemalanmaya çalışan politikaları ülkemizi de sıcak savaşın eşiğine taşımıştır. Bunun yanında ülkemizin karşılamak zorunda bırakıldığı göç dalgasıyla ciddi sosyo-ekonomik sorunlar oluşmuş, mülteci düşmanlığı, misafirperverliğiyle ünlü toplumumuzda maalesef karşılık bulmayabaşlamıştır.

Daha önce her kritik olayda olduğu gibi bu olayda da devleti yönetenler, kendi sorumluluğunu üstlenmek yerine, Twitter, Facebook, Whatsapp gibi önemli sosyal medya platformlarına erişimi yavaşlatmayı, eleştirel görüş bildirilen hesaplar konusunda yasal işlem başlatıldığını basın yoluyla duyurmayı tercih etmiştir. Her ne kadar resmi makamlarca, kesinti ve yavaşlamanın kendileri tarafından yapılmadığı yoğunluk nedeniyle yaşandığı açıklansa da, yoğun kullanımın pek de mümkün olmadığı saatlerde dahi durumun değişmemesi açıklamayla örtüşmemektedir. Ayrıca VPN üzerinden sosyal medya sunucularına erişim sağlandığında bağlantı yavaşlığının ve kesintilerinin ortadan kalkması da ilgililerin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koymaktadır.

İçinde bulunduğumuz çağda iletişimin ve bilginin kontrol altına alınması mızrağın çuvala girmesi gibi mümkün değildir. Temel insan haklarından biri olan haber alma hakkı bu gibi durumlarda daha da önem kazanmaktadır. Kasıtlı yalan haber içeren paylaşımlarla mücadele, sadece belirli olaylar özelinde uygulanan değil, kapsamlı yürütülen bir çalışma olmalıdır. Ayrıca suç unsuru içermeyen eleştiri niteliğinde olan paylaşımlar nedeniyle halka gözdağı vermek, korku ortamı yaratmak özgür ve demokratik bir ülkede kabul edilemez.

TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası olarak, halkın haber alma hakkını her zaman savunacağımızı ifade ediyor, ülkemizi çağdışı ülkeler sınıfına sokacak uygulamaları kınıyoruz.
Gençlerimizin tabutlarla ülkeye taşındığı bir savaş halini kabul etmiyoruz. İlkelerimizin gereği olarak halklar arasında barışı savunduk ve savunuyoruz. Ülkeler arası sorunların uzlaşı ile çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Devleti yönetenleri daha fazla can kaybı yaşanmaması için acilen gerekli tedbirleri almaya ve Suriye savaşına son vermeye çağırıyoruz.

Kamuoyunun tüm duyarlı kesimlerini, bu ülkenin bir kuruluş değeri olan “Yurtta ve Dünyada Barış”ısavunmaya, savaşa ve her türlü sansüre karşı ortak mücadeleye davet ediyoruz.

İnternet kısıtlamaları derhal kaldırılmalı, Savaşa derhal son verilmelidir!"

Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

31 Mart tarihinde yaşandığı belirtilen olayda Yarbay olduğunu söyleyen bir kişi ile trafik polisi arasındaki tartışma sosyal medyada gündem oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Fatih Portakal'a sosyal medyadan büyük destek geldi. Fatih Portakal'a neden suç duyurusunda bulunuldu?

Alanya’da kız öğrencilerin kaldığı ve kış aylarında yurt olarak kullanılan bir otelde skandal bir görüntü ortaya çıktı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Fox TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal'a Twitter'da yazdıkları nedeniyle suç duyurusunda bulu...

Sağlık Bakanlığı’nın yeterli donanıma sahip özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmesinin ardından SGK’nin Sağlık Uygulama Tebliği’nde de değişikliğe gidildi. Yeni...

2069 kişiyle yürütülen Koronavirüs İçki ve Alkol Anketi çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Sosyalleşmenin içki tüketiminin en önemli etmenlerinden biri olduğunu gösteren ç...

Koronavirüs’ün görünmeyen mağdurlarının sokak hayvanları olduğuna vurgu yapan TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 4 Nisan Sokak Hayvanları Günü dolayısıyla yaptığı...

Yazarlar
Website Security Test