Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Son 48 saatte 3 intihar: Türkiye'de intiharlar arttı

17.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye son 48 saatte 3 intihar vakasıyla sarsıldı. Önceki gün Konya'daki tır şoförü Mevlüt Çankaya, bugün öğlen saatlerinde Şırnak'ın Cizre ilçesinde intihar eden Nezir Kılıç ve son olarak İstanbul Üniversitesi'nde intihar eden 4. Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir. Türkiye'de intihar vakaları neden arttı? İntihar eden vatandaşların ortak yanı nedir?

FAZIL ANIL KILIÇLI

Türkiye'de 48 saat içinde "kamuoyuna yansıyan" 3 intihar vakası yaşandı. Önceki gün (16 Şubat 2020 Pazar) Konya'da kendini asarak öldüren Mevlüt Çankaya isimli tır şoförü hafta sonu gündemini sarsmış ve en çok konuşulan konuların başında gelmişti.

İntihar eden Mevlüt Çankaya hakkındaki tartışmalar soğumadan bugün (17 Şubat 2020 Pazartesi) iki intihar daha yaşandı. Önce Şırnak'ın Cizre ilçesinde Kaymakamlık binasından atlayarak hayatına son veren engelli vatandaş Nezir Kılıç ve sonrasında İstanbul Üniversitesi'nde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü okuyan 4. Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir Türkiye gündeminin en çok konuşulan konusunu "intiharlar" olarak belirledi.

İntihar vakaları karşısında sosyal medyada iki uç tepki veriliyor. Bir tarafta Türkiye ekonomisinin mevcut durumu nedeniyle intiharlardan hükumeti sorumlu tutan kullanıcılar bulunurken, diğer tarafta ise intiharların farklı nedenlerden olduğunu ve ekonomiyle bir bağı olmadığını ileri sürenler yer alıyor.

EKONOMİ TEK NEDEN DEĞİL ANCAK...

Son aylarda ekonomik sıkıntılar sebebiyle intihar edenlerin sayısı bir hayli fazla. İnsanları intihara sürükleyen birçok gerekçe olsa da ekonomik sıkıntılar bu gerekçelerin en başında yer buluyor. Özellikle son dönemde yaşanan birçok intihar vakasında intihar eden kişiler arkalarında bıraktıkları notlar ve yakınlarıyla yaptıkları konuşmalardan anlaşıldığı üzere ekonomik çıkmazda oldukları aşikar.

2019 yılının Kasım ayında siyanür içerek hayatına son veren 4 kardeşin intihar nedeninin tamamen ekonomik sıkıntılar olduğu açığa çıkmıştı. Hatırlanacağı üzere intihar eden kardeşler arkalarında elektrik borcu bırakmış ve borç nedeniyle elektriği kesen dağıtım şirketine EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) yüksek bir ceza da vermişti. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, kesilen 888 bin 397 Türk Lirası cezanın ardından "Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır aynı zamanda." ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz ay 2020'nin başında ise yine İstanbul Üniversitesi'nde öğrenim gören Sibel Ünli isimli genç kadının intiharı da büyük ölçüde ekonomik nedenlerden dolayıydı. Sibel Ünli'nin geçim sıkıntısı yaşadığı kişisel sosyal medya hesabındaki mesajlarından anlaşılmıştı. Genç kadının ailesi Ünli'nin psikolojik sorunları olduğunu ve bu yüzden intihar ettiğini açıklamıştı fakat Sibel Ünli'nin kişisel sosyal medya hesabında yazdığı kadarıyla geçim sıkıntısı hayatında büyük bir yer kaplıyordu.

Son üç vakadan önce Hatay'da da bir intihar olayı daha yaşanmış ve intihar eden babanın söylediği sözler de "ekonomik sıkıntı" ile ilgiliydi. Hatay'da uzun bir süredir işsiz olan A.Y. isimli vatandaşın 'çocuklarım aç' diyerek valilik binası önünde kendini yaktığı iddia edilmiş, polislerin yangın tüpleriyle müdahale etmesine karşın hayatını kaybetmişti.

İntiharların en büyük sebebi ekonomik gerekçeler olarak görünüyor. Türkiye'de intihar vakaları artıyor, sosyal medyada da intiharların sebebi olarak iki uç tartışma ise günden güne büyüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi borcu olan öğrencileri de harekete geçirdi. Sosyal medyada kampanya başlatan öğrenciler fatura ve kredi borçlarını ödeyemedikleri kaps...

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlarda barınan ve Mart ayındaki yurt ücretini vermiş olan 379 bin 635 öğ...

Türkiye, Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu'na ve Koronavirüs testi pozitif çıkan 601 sağlık çalışanına ağlıyor. Cemil Taşçıoğ...

Twitter'da faaliyet gösteren Ankara Kuşu isimli hesabın yöneticisi olduğu iddia edilen O.Y. isimli kişiye operasyon yapıldı. Gözaltına alınan O.Y.'nin hakkında FETÖ su...

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferah Onat, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını nedeniyle evde kalan insanların, en temel ihti...

Koronavirüs salgınıyla birlikte içerdiği C vitamini nedeniyle limona talep hızla arttı. 2019 limon rekoltesinin düşüklüğü de bu talep artışına eklenince limonun kilo f...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka ve ölümlerin hangi şehirlerde kaç tane olduğunu açıkladı. İzmir'de kaç vaka ve ölü var? İzmir Koronavirüs vaka ve ölü sayısı ne?

Yazarlar
Website Security Test