Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sancar Maruflu 17 Şubat 1923 İzmir İktisat Kongresi'ni yazdı

15.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Belediyeci, girişimci, demokratik kitle önderi ve bir halkla ilişkiler uzmanı Sancar Maruflu, bu haftaki 'Pazar' yazısında, 1923 yılında yapılan İzmir İktisat Kongresi”ni kaleme aldı.

Sancar Maruflu’nun 16 Şubat 2020 Yazısıdır; “ATATÜRK’ün İKTİSAT ve ADALET GÜNÜ” KUTLU OLSUN.

Yarın; 17 Şubat… “17 Şubat Tarihi”, İzmir ve Türkiye için çok önemli bir gündür. 97 yıl önce 1923 yılının l7 Şubatı’ında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmir’de “l923 İzmir İktisat Kongresi”ni toplamıştır. “Halaskar Gazimiz Yüce Atatürk”ün çağrısıyla çalışmalarına 1137 halk temsilcisi delegelerden oluşan 2024 kişiyle başlayan “1923 İzmir İktisat Kongresi”nde, henüz “Türkiye Cumhuriyeti”, devlet olarak kurulmamıştı. Milli Mücadeleden 6 ay sonra, Cumhuriyet’in ilanından 9 ay önce Yüce Atatürk, 29 Ekim 1923 günü kurulacak Cumhuriyet Devletinin; İktisadi ve idari yol haritasını belirlemek üzere 9 ay öncesinden kurulacak devletin planlama çalışmalarını başlatmıştı. En önemlisi; İsviçre’de devam etmekte olan “Lozan Kongresi”ne İzmir’den güç ve kudret mesajları göndermeyi planlamıştı. Evet; Milli Mücadele zaferinden 6 ay sonra, Cumhuriyetin ilan edilmesinden 9 ay önce kurulacak yeni “Atatürk Cumhuriyetinin” temelleri İzmir’de atılmıştır.

17 Şubat’ın bir diğer önemi de; Cumhuriyetimizin esasını teşkil eden “l926 Türk Medeni Kanunu”nun da kabulünün 94’ncü yıldönümü olmasıdır. “İzmirliler olarak 97 yıl önce ev sahipliğini yaptığımız”, “1923 İzmir Türkiye İktisat Kongresi”nin 97’nci yıldönümünü bu yıl da “17 – 18 Şubat 2020 günleri, “İktisat ve Adalet Bayramı” olarak 52’nci kez çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Yarın, 17 Şubat Pazartesi Sabahı, Saat: 09.45’den itibaren, İzmir, Kemeraltı’nda bulunan “İzmir İktisat Kongresi Anıtı” önünde 97 yıl öncesinin coşku ve heyecanıyla; İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyeleri ve Kemeraltı Derneği ile birlikte 1923 İzmir İktisat Kongresi’nin yıldönümünü kutlayacağız. Daha sonra Saat; 11.00’de İzmir Ticaret Borsası’nın ”nın efsanevi, modern Salonu’nda bu yıl; 52’nci kez, geleneksel “52’nci İzmir İktisat Kongresi Sempozyumu”nu, “Deprem” gibi ilginç ve önemli bir konsept ile mükemmel içerikli bir programla 52’nci kez yaşayacağız. Türkiye’de Deprem Gerçeği, Deprem olmadan gerekli önlemleri almak, “Siyasi uygulamalar değil, insani uygulamalar”, “krizi yönetmek”, “İzmir ve Türkiye deprem gerçeğine hazır mı?” “İtfaiye’nin ve acil tıbbın gücü”, “demokratik sivil kitle örgütlerinin durumları”, “devletle ve bilimle olan iletişim” gibi deprem gerçeğini ilgilendiren her şey masaya yatırılacak. Konseptin en yetkili ve bilgili uzman ve otoriteleri, halkın da katılımıyla görüşlerini anlatacaklar. Bugüne kadar hiç yapılmayan bir tartışma ortamı yaratılacak. Etkinliklerimizin “Atatürk’ün ve Dr. Behçet Uz’un; “Yerli Malı Kullanımını özendirme, tasarruf ve israfı önleme” ana konseptini bu yıl da fırsat buldukça değerlendireceğiz. İki yıl önce talihsiz bir trafik kazasında yitirdiğimiz etkinliklerimizin Onursal Başkanı Prof. Dr. Namık Çevik’in de anısına; özellikle 97 yıl önce “1923 İktisat Kongresi”ne delege olarak katılmış milli iktisadi girişimlerin duayeni ve “Türk Otomotiv sektörünün öncü ve önderi” Vehbi Koç’un onuruna, 18 Şubat 2020 Salı sabahından itibaren sempozyumumuzun ikinci konsepti olarak da; “otomotiv sektörünü” de “dünden bugüne olan gerçekleriyle” bu kez İzmir Ticaret Odası Meclis Salonunda toplanarak değerlendireceğiz. “Yerli Malı otomotiv ve otomotivde Milli Sermaye” özünü de ön plana çıkartarak “otomotiv sektöründe de djital iletişim – yazılım teknolojileri” konularını da işleyeceğiz. Otomotiv teknoloji, işletme, endüstri ve iktisat dünyamızın seçkin uzmanları ile birlikte, “Ege Otomotiv Derneği”nin de aktif mensupları olan dijital iletişim ve marka duayenleri de İzmir’de buluşacaklar. Sempozyum sırasında otomotiv sektörüne hizmeti geçmiş değerlerimizi de aileleri ile birlikte onare edeceğiz.

52 yıl önce, “İzmir’i Yeniden Yaratan Adam” olarak tanınan, Büyük Devlet ve Halk Adamı Dr. Behçet Uz’un ve Arkadaşlarının önderliğinde 1947 yılında kurulmuş olan ve “İzsev” kısa adıyla anılan, “İzmir’i Sevenler Platformu” olarak, 1947 yılından itibaren sahiplendiğimiz ve 1968 yılından itibaren, her yıl mutlaka bir sempozyumla ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek yaşattığımız “İzmir İktisat Kongresi 52’nci Sempozyumu”nu, daha önceleri de Dr. Behçet Uz’un önderliğinde düzenlemiş olanlar ile birlikte bu yıl 52’nci kez kutlayacağız. “1923 İzmir İktisat Kongresi” gibi Atatürk Cumhuriyeti’nin iktisadi ve sosyal ilke ve politikalarının saptandığı ve “İktisadi Milli”nin de esaslarının belirlendiği bu çok önemli kongrenin Yıldönümünde, bu yıl; 97 yıl öncesinin “Yerli Malı üretimini ve Milli Sermaye kullanımını özendirmeyi ve tasarruf ” konusunu, günümüzün ruh ve heyacanı içinde, Türkiye’nin ve İzmir’in en yetkin uzman ve uygulamacılarının da katılımlarıyla işleyeceğiz. Merhum Dr. Behçet Uz ile Merhum Prof. Dr. Namık Çevik’in Anısına; Duayen İşadamları; Merhum Vehbi Koç’un, Merhum Cevdet İnci’nin, Merhum Hüseyin Özyavuz’un, Merhum İsmail Tiryaki’nin ve Sn. Mehmet Tiryaki’nin, Sn. Nedim Uysal’ın, Sn. Hüsnü Oral’ın, Merhum İsmet Yorgancılar’ın ve Sn. Haluk Özyavuz’un onurlarına, Prof. Dr. Ümit Erdem’in, Av. Özkan Yücel’in, Tunç Soyer’in, Abdül Batur’un, Prof. Dr. Meltem Onay’ın, Prof. Dr. Kayhan Kantarlı’nın, “Egod” kısa adıyla anılan “Ege Otomotiv Derneği”nin, Prof. Dr. Atilla Uluğ’ın, Alim Murathan’ın, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın, Mahmut Özgener’in, Ender Yorgancılar’ın, Işınsu Kestelli’nin, Yalçın Kocabıyık’ın, Zekeriya Mutlu’nun, Prof. Dr. Mustafa Tanyeri’nin ve Prof. Dr. Gül Güner Bozkurt’un, Dr. Ülkümen Radoplu’nun, Kaptan Serdar Yücel’in, Prof. Dr. Hasan Sözübir’in konuşmacı olarak katılacakları “Geleneksel İzmir iktisatçılar ve İletişimciler, Hukukçular Anadolu Buluşması”nın açılış oturumunda, 1926 Türk Medeni Kanunu’nun da 94’nci yıldönümü olması nedeniyle İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel’de, geleneksel açılış konuşmasını yapacak.

97 yıl önce, Yüce Atatürk’ün İzmir’de bizzat organize ettirdiği bu Kongre’nin İzmir İçin bir önemli sonucu da Kongre sırasında ilk kez bir de “Yerli Malları Sergisi’nin” düzenlenmiş olmasıdır. Harpten henüz çıkmış Türkiye’nin yaşanılmış sıkıntılarına rağmen güçlü ve üretken olduğunun herkesçe görüldüğü bu önemli sergi, Atatürk’ün isteğiyle her yıl tekrarlanmış ve Türkiye’mizin “ilk” Enternasyonal Fuarı olan “İzmir Enternasyonal Fuarı”nın da kurulmasını ve geliştirilmesini sağlamıştır. 52’nci Sempozyumumuz için, “İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Ticaret Odası Salonları”nda buluşacağız. Artık; efsaneleşmiş bir İzmir Değeri olan, Dr. Behçet Uz tarafından kurulmuş 73 yıllık geçmişe sahip, ecdat yadigarı “İzmir’i Sevenler Platformu”, 52 yıldan beri, kentine ve kentinin değerlerine sahip çıkmakta ve bu değerleri gelenekselleştirilmiş etkinliklerle yaşatmayı sürdürmektedir. Bu sene de “1923 İzmir İktisat Kongresi”nin anısına bu Sempozyumu yeniden, bir kez daha düzenleyerek Yüce Atatürk’ü ve on binlerce iktisat, ziraat, imalat, tüccar ve esnaf sanatkar mücahitlerini de anacağız. Ayrıca, tesadüfen yine bir “17 Şubat”a rastlayan “1926 Türk Medeni Kanunu”nun da kabulünün 94’ncü yıldönümünü ve 97 yıl önce ki “1923 İzmir İktisat Kongresi”nin de fikir mimarı olan ve 1926 Türk Medeni Kanunu’nun da yaratıcısı olan, İzmir Sevdalısı, Atatürk’ün ilk Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt’u da bu kongrede anarak yaşatacağız. 52’nci Sempozyumumuzun özenle belirlenmiş oturumlarında da; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Dr. Behçet Uz’u, Vehbi Koç’u ve Prof. Dr. Namık Çevik’i de ve Dr. Mahmut Esat Bozkurt’u da isimleriyle anacağız. Böylelikle Cumhuriyet Değerlerimizi de her fırsatta, isimlerini anarak yaşatmış olacağız. Tüm İzmirlileri, İzmir’i Sevenleri ve Medeni Hukuk, İşletmecilik, Yer Bilimi, Jeoloji, Deprem Gerçeği, Otomotiv, iletişim, yazılım ve genel iktisat konularına ilgi duyanları aramızda, bizlerle birlikte görmekten mutluluk duyacağız.

Bundan 97 yıl önce 17 şubat 1923'de, insanlık Önderi Mustafa Kemal Atatürk, 20’nci yüzyılın en önemli olayı sayılan; “1923 İzmir İktisat Kongresi”ni, özellikle İzmir’i seçerek, İzmir’de toplamıştır... Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde emperyalizme karşı kazanılmış milli mücadele zaferinden 6 ay sonra ve Cumhuriyetin ilanından 9 ay önce, İzmir'de; İktisat Kongresi gibi olağanüstü bir organizasyonu düzenlemek ancak büyük kurtarıcı Atatürk'e yakışan bir başarının adıdır. 1923 İzmir İktisat Kongresi'nin özelliği; Atatürk'ün Kuvay-ı Milliye inancının da yansıdığı bir kongre örneği olmasıdır. “Misak-ı İktisadi” denilen Türkiye'nin yepyeni bir ekonomik yapıya kavuştuğunun saptandığı bir etkinlik olmasıdır. Emperyalist düşmanın kaçarken yakıp yıktığı bir kentin, 1923 Şubat'ının soğuk kış şartları içinde odun ve kömür sobalarıyla ısıtılan, el dokusu halılarla dekore edilmiş bir incir/üzüm deposunda tertiplenen; "1923 İzmir İktisat Kongresi"ni (Türkiye'nin ilk fuar sergisi ile birlikte) başarılı bir organizasyonla gerçekleştiren, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzü 139'nci doğum yıldönümü olan 2020'de ve onun emsalsiz dava arkadaşlarını, 52’nci kez düzenlediğimiz bir sempozyumla 52’nci kez anacak olmanın mutluluğu içindeyiz. Elli iki yıldan beri İzmir'de “1923 İzmir İktisat Kongresi” ile “1926 Türk Medeni Kanunu”nun yıldönümlerini geleneksel sempozyumumuz ve çeşitli etkinliklerle kutlamanın onurunu bu yılda yaşayacak olacağımız için çok mutluyum.
Bu yılki etkinliklerin de genel koordinatörlüğünü, İzmiri Sevenler Platformu ve Hisdaş&Sidaş İletişim grubu adına Cevat Z. Maruflu yürütmektedir.

Atatürk’ün efsanevi 1923 İzmir İktisat Kongresi'nin Delegeleri olan Merhum Dr. Behçet Uz ile Vehbi Koç’un kurucuları olduğu “İzmiri Sevenler Platformu”, 52 yıldır olduğu gibi, bu yıl da değerlerini andığı için onur ve gurur içindedir. Gazi Paşa, 97 yıl önce 17 Şubat 1923'de İzmir'de Osmanlı'nın tükenmiş idaresine kesin ve son noktayı koyarak, yepyeni bir devletin ilk temellerinin atıldığı, “1923 İzmir İktisat Kongresi”ni toplamıştır... 17 Şubat'lar aynı zamanda, Türkiye'nin İlk Medeni Kanunu'nun 1926 yılının Adalet Bakanı Merhum Mahmut Esat Bozkurt tarafından T.B.M.M.'ne sunulduğu ve kabul edildiği gündür. Medeni Kanunun 17 Şubat 1926'da kabul edilişinin 94'nci yıldönümünde İzmir Mebusu ve Atatürk'ün Adalet ve İktisat Bakanı Mahmut Esat Bozkurt'u da Yüce Atatürk’ümüzle birlikte, 97 yıl öncesinin İktisat ve Adalet mücahitlerini rahmet ve sevgiyle anarak yad ediyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık Bakanlığı’nın yeterli donanıma sahip özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmesinin ardından SGK’nin Sağlık Uygulama Tebliği’nde de değişikliğe gidildi. Yeni...

2069 kişiyle yürütülen Koronavirüs İçki ve Alkol Anketi çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Sosyalleşmenin içki tüketiminin en önemli etmenlerinden biri olduğunu gösteren ç...

Koronavirüs’ün görünmeyen mağdurlarının sokak hayvanları olduğuna vurgu yapan TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 4 Nisan Sokak Hayvanları Günü dolayısıyla yaptığı...

E-devlet üzerinden ücretsiz cerrahi maske dağıtılacağı duyuruldu. Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? Ücretiz maske için adres bilgilerinizi yazıp form dolduruyors...

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde bazı illerimize giriş çıkışların kısıtlandırılması sonucu veya herhangi bir nedenl...

Ülkemizin açıklamış olduğu ekonomiyi destek paketlerinde bu salgın mücbir sebep olarak belirtiliyor. Koronavirüs salgını ileri sürülerek ülkemizde pek çok işveren işçi...

Duvar gazetesinden Pınar Öğünç kargocu olarak çalışan bir kadınla konuştu. Kadın kargocunun anlattıkları Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde çalışmak zorunda kalanları...

Yazarlar
Website Security Test