Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

90'lı yıllarda doğanlar Türkiye'nin en mutsuz kuşağı oldu

12.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

90'lı yıllarda doğanlar Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en mutsuz kuşağı olduğu belirlendi. Peki 90 kuşağı neden en mutsuz kesim oldu?

Üniversite eğitiminin iş bulmak için zorunluluk haline gelmesiyle gençler iş hayatına ancak 20’li yaşlarının sonuna doğru atılmaya başlıyorlar. Hatta bir kısmı ise bunun için 30’lu yaşlarını bekliyor. YÖK verilerine göre üniversite eğitimi gören 314 bin kişi 29 yaşında. Üstelik üniversiteden mezun olunduktan sonra da hemen iş bulmak diye bir şey söz konusu değil. Bu süreçte uzun süre bekleyebilen şanslı sayılıyor. Bir çok genç standartlarını düşürerek düşük ücretli işlere tamah ediyor. Eskiden üniversite mezunu İŞKUR’un yerini bilmezken, bugün İŞKUR şubeleri üniversitelilerin uğrak yeri oldu. İŞKUR’un 2020 Ocak ayı raporuna göre 596 bin üniversiteli işsiz İŞKUR’a kayıtlı halde ve iş aramaya devam ediyor. Bu gençlerin 130 bini 1 yıldan uzun süredir İŞKUR’dan bir haber bekliyor.

İŞKUR’a kayıtlı toplam 3 milyon 614 bin yurttaş bulunuyor. Bu kişilerin 1 milyon 695 bini başka bir hesapla yüzde 47’si 20’li yaşlarında. Bu gençlerin 364 bini 1 yıldan uzun süredir İŞKUR’dan haber bekliyor.

EĞİTİM TABLOSU

Eğitim hayatları boyunca sayısız kez sınav sistemi değişti, 2003’ten 2018’e dek üniversite sayısı 77’den 206’ya çıktı. Bu kuşak için üniversite okumanın ayrıcalığı azaldı. Ancak yine de üniversite okumak sadece bir iş bulabilmek için elzem. Diğer kuşaklardan farklı olarak hem geleceksiz hem güvencesiz, hem de borçlular. Sadece bir iş bulabilmek için girdikleri üniversiteden sırtlarında on binlerce lira borçla çıkıyorlar. Mezun olduklarında uzun süre iş arıyorlar, kimisi iş bulsa da ailesinden ayrı bir hayat kuramıyor. Çoğu 30’lu yaşlarına kadar ailesine bağımlı yaşamak zorunda kaldı.

90 KUŞAĞI 3'ÜN 1'İNİ ALDI

Türkiye’de 20’li yaşlarında 11 milyon 701 bin genç bulunuyor. Bu gençlerin yüzde 14,1’i sadece eğitim görüyor. Yüzde 40,6’sı çalışıyor veya iş arıyor. Yüzde 9,6’sı hem çalışıyor ya da iş arıyor, hem de eğitim görüyor. 20’li yaşlarındaki gençlerin yüzde 34,8’i ne eğitim görüyor ne de çalışıyor. Eğitim de görmeyen, aynı zamanda çalışmayan bu gençlerin 1 milyon 896 bini 20-24 yaş arasındayken, 2 milyon 179 bini 25-29 yaş arasında. Gençlerin çoğu üniversiteden mezun olduktan sonra bir süre iş arıyor ve ümidini kaybedip eve kapanıyor. Ancak özellikle genç kadınlar için üniversite toplumsal nedenler yüzünden hala bir hayal. Çünkü ne eğitimde olan ne de çalışan 20’li yaşlarındaki gençlerin yüzde 72’si kadın. (Kaynak: Halk TV)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'de Koronavirüs hastalarının saklandığı iddia ediliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Koronavirüs hakkındaki iddialara ilişkin cevap verdi. Öte yandan Dünya Sa...

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı aile ve dini rehberlik bürolarının şiddet gören kadınlara verdiği tavsiyeler gündemde.

Fenomen dizi Arka Sokaklar'da bekçiler için bir mesaj verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Arka Sokaklar'daki 'bekçi' sahnesini Twitter'daki kişisel hesabından p...

Kamuoyunda 'Filozof' lakabıyla nam salan Atakan Kayalar'a sosyal medya hesabından küfür eden Erkan Naldemirci, sosyal medyanın gündemine oturdu. Erkan Naldemirci'nin g...

''Elektronik Sigara ve Benzeri Cihazlar ile Bazı Tütün Mamulleri ve Tütün Mamulünü Taklit Eder Tarzda Kullanılan Mamullerin İthaline İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı'' Res...

Tahran'dan havalanarak İstanbul'a gelmek üzere hareket eden yolcu uçağı 'Koronavirüs' şüphesiyle Ankara'ya acil iniş yaptı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve gazeteci İsmail Saymaz, CNN Türk ekranlarında birbirine girdi.

Yazarlar
Website Security Test