Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mahkemeden Eminönü balıkçıları için sevindirici karar

5.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eminönü balıkçılarının tahliyesine ilişkin davada mahkemeden balıkçıları sevindirecek karar geldi.

Eminönü'de balık ekmek satışı yapan bir esnafın kira kontratının son bulması nedeniyle bulunduğu alanı tahliye etmesini öngören İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kararına itiraz ettiği davada, kira sözleşmesinin devamına hükmedildi.

İstanbul 9. Sulh Hukuk Mahkemesindeki ikinci duruşmaya, davacı balıkçı esnafın avukatı Hilal Özegen, söz konusu yerin tahliyesi halinde müvekkilinin çok büyük zarara uğrayacağını belirterek, "Bir yıllık kira bedelini depo ederek tahliyenin durdurulmasını talep ederiz." ifadelerini kullandı.

Dünya'nın haberine göre, duruşmada, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun (HMK) 137. maddesi uyarınca taraflar arasında 20 Temmuz 2007 tarihli kira sözleşmesinden doğan uyuşmazlık ve kiracılık sıfatının devam ettiği tespiti isteminin yerinde olup olmadığı hususunda toplanıldığı belirtilerek, tespit edilen uyuşmazlık konularında sulh ve arabuluculuğa teşvik amacıyla taraflara beyanları soruldu. Taraf avukatları, karşı tarafla hususların hiçbirinde uzlaşma sağlanamadığını kaydederek, sulh veya arabuluculuk için süre taleplerinin olmadığını dile getirdi. Taraf avukatları yargılamaya devam edilmesini istedi. 

Yargılamayı sona erdirip kararını açıklayan mahkeme, davayı kabul etti. Mahkeme, davacı esnaf tarafından Eminönü'nde 431 ada, 19 parsel, 25 metrekare balık ekmek satış yeri olarak kiralanan taşınmazın, 20 Temmuz 2007 tarihli kira sözleşmesinin dava tarihi olan 4 Kasım 2019'da sona ermediğinin ve davacının kiracılık sıfatının devam ettiğinin tespitine hükmetti.

Karara 2 hafta içerisinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne istinaf başvuru yoluyla itiraz edilebilecek.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eminönü'nde balık ekmek satışı yapan teknelerine, kira kontratlarının sona ermesi üzerine, bulundukları alanı tahliye etmelerini bildirmişti. Bunun üzerine bir esnaf, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dava açmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuya ilişkin bir açıklama yapmış ve kimsenin mağdur olmadan bu işin çözüleceği mesajını vermişti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Aşıklar Köyü'nde köylüler ilginç bir yöntemle karantina uygulaması başlattı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan neden görevden alındı? Turhan'ın görevden alınmasıyla ilgili neler yazıldı ve söylendi? Turhan Koronavirüs (Kovid-19) p...

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yolculuk yapmak için seyahat izin belgesinin e-devlet'ten alınabileceğini duyurdu.

Umreden dönen vatandaşlardan bazılarının Koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı. Koronavirüs Bilim Kurulu, aldıkları bir kararla Umreden dönenlerin karantina süres...

Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına katılan Ekrem İmamoğlu, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi ve İstanbul'daki duruma ilişkin açıklamalarda bul...

Habertürk'te yayınlanan Teke Tek programına yılbaşında konuk olan Astrolog Dinçer Güner'in, 2020'de olacaklara yönelik isabetli tahminleri sosyal medyada gündem oldu.

İstanbul'da meraklı bir vatandaş, hasta taşıyan ambulansı durdurdu ve sonrasında yaşananlar görenleri şok etti.

Yazarlar
Website Security Test