Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güncel Türkiye Fay Hattı Haritası 2020

23.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son olarak 22 Ocak 2020 Çarşamba tarihinde Manisa'nın Akhisar ilçesinde olan depremler sonrasında vatandaşlar güncel fay hattı haritasını internette aratmaya başladı. AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) Güncel Türkiye Fay Hattı Haritası haberimizde.

Bilindiği üzere Türkiye'nin güncel fay hattı haritası 2019 yılı başında güncellenmişti. Dün (22 Ocak 2020 Salı) Manisa'nın Akhisar ilçesinde yaşanan ve bugün de devam eden depremler sonrasında vatandaşlar internetten bilgi toplamaya devam ediyor. Google verilerine göre vatandaşlar oturdukları bölgede fay hattının olup olmadığını merak ediyor. Vatandaşlar Google'da "2020 Türkiye Güncel Fay Hattı Haritası" gibi aramalar yapıyor.

En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve "deprem bölgesi" kavramı ortadan kaldırılmıştır.

Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

AFAD'IN GÜNCEL HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

MTA (MADEN TETKİK VE ARAMA) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FAY HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

LORD VEYVİ

25.01.2020 - 13:18
GERÇEKTEN ÇOK YARDIMCI OLDU BU HABER TEŞEKKÜR EDERİM ÖNLEMLERİMİ ALICAM.
Diğer Haberler

Kütahya'nın Simav ilçesinde geçtiğimiz günlerde Tayland'a tatil için giden 40-45 yaşlarında bir adam, rahatsızlanınca gittiği ilçedeki hastanede 'koronavirüs' şüphesiy...

İstanbul Sultangazi'de yaşanan trafik kazası sonrası yaşananlar Türkiye gündemine oturdu.

BBC Türkçe'nin çektiği 'Geçinemeyenler' belgeseli ve bu belgesele karşı bir video hazırlayan Feyza Öznur, sosyal medyanın gündeminde. İktidara yakın kaynaklar, BBC'nin...

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uçakta sorulan ''Oda TV ve Gezi'' sorusu gündemde. Erdoğan o soruya nasıl cevap verdi? Sonrasında Oda TV...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, aralarında eski Başkan Melih Gökçek’in de bulunduğu yedi kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Önceki gün 'Koronavirüs' şüphesiyle Ankara'ya acil iniş yapan THY Tahran-İstanbul uçağında yolcular arasında tartışma yaşandığı ortaya çıktı.

Elektrikli scooter 'Martı'ya otomobilin çarpması sonucu metrelerce sürüklenen 17 yaşındaki genç yaşamını yitirdi. Böylece Martı aracıyla ilk kaza da gerçekleşti.

Yazarlar
Website Security Test