Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CİMER'den Kanal İstanbul itirazlarına cevap: Bilimsel nedenini anlayamadık

10.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği’nin (TMMOB) Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED raporuna ilişkin Cumburbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yapılmak üzere hazırladığı dilekçeye cevap geldiği iddia edildi.

Artı Gerçek’ten İsa Uğur Erdoğan‘ın haberine göre, Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği’nin (TMMOB) Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED raporuna ilişkin Cumburbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yapılmak üzere hazırladığı dilekçeye cevap geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından verilen cevapta ‘bilimsel nedeni anlaşılamamıştır’ denildi. Bakanlığın anlamadığı bilimsel gerekçeler ise deprem, Sazlıdere Barajı’nın, su kaynakları ve ekosistemin bozulacak olması.

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü CİMER üzerinden iletilen dilekçelere cevap vermeye başladı. Söz konusu cevapta, "İstanbul Boğazındaki keskin dönüşler, sert akıntılar, şehir içi deniz trafiği olmasından dolayı Boğaz kenarındaki yapıların, kültürel mirasın ve insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacı ile Kanal İstanbul Projesi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Boğazdaki beklemelerin ve trafiğin rahatlamasını sağlayacak Kanal İstanbul Projesi ile gemilerin bekleme sürelerindeki maliyet kayıplarını Boğaza göre seyir emniyeti daha yüksek olacak Kanaldan geçerek telafi etmelerine imkân sağlamış olacaktır.

200’e yakın uzmanın çalıştığı Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden destek alındığı, Dünyanın en gelişmiş laboratuvarlarında simülasyonların yapıldığı ve tüm teknik çalışmaların en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü bu projeye karşı çıkmanızın bilimsel nedeni anlaşılamamıştır" denildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun kurucuları arasında bulunduğu İstanbul'daki Bilim ve Sanat Vakfı'na kayyum atandığı bildirildi.

Her yıl yoğun katılım ile şehir liderleri ve profesyonellerini İzmir’de buluşturan, Türkiye’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan, Şehir Ödülleri’nin, diğer şehi...

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman'ın Tonya Erikbeli yaylasındaki oteli hakkında önemli iddialar ortaya atıldı.

Başrollerinde Halit Ergenç, Ozan Güven ve Aslı Enver gibi ünlü oyuncuların yer aldığı ''Babil'' dizisine yönelik FETÖ propagandası suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı...

İGDAŞ, her kış düzenlediği doğalgaz fatura ödemelerinde, kredi kartı ile vade farksız taksit uygulamasını tekrar başlattığını duyurdu.

Hasan Mezarcı, olay yaratacak yeni paylaşımlarda bulundu. Mezarcı, tesettürle ilgili açıklamalarının ardından İslam'daki bir kuralı daha kaldırdığını açıkladı.

Hayvan haklarını korumaya ilişkin yasa teklifinin Ocak ayı içinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Yazarlar
Website Security Test