Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Finlandiya'da haftada 4 gün çalışılacak haberi yalan çıktı

7.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Finlandiya'da haftada 4 gün çalışılacak haberi asılsız çıktı. Asılsız haber, son 24 saatte Türkiye dâhil onlarca ülkede hızla yayıldı.

İngiltere merkezli The Guardian’da dün yayımlanan haberde Finlandiya’nın 34 yaşındaki yeni başbakanı Sanna Marin’in, haftada dört gün ve günde altı saat çalışmayı içeren yeni sistem için bir plan uygulamaya koyduğu iddia edildi.

Haber 12 saat içinde İngiliz gazeteleri üzerinden Avrupa’ya, Türkiye'deki haber sitelerine ve Hindistan'a kadar yayıldı. Türkiye'de faaliyet gösteren Journo, Fin haber sitesinden bu fake (sahte) haberin nasıl yayıldığını aktardı.

Haberin ortaya çıkış hikayesi şöyle;

Finlandiya’da iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SDP), 120. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle 19 Ağustos 2019’da ülkenin güneybatısındaki Turku şehrinde bir etkinlik düzenlemişti. O dönemde Ulaştırma Bakanı olan Marin de bu etkinlik kapsamındaki bir panelde konuşmuştu. Marin, gayriresmi bir ortamda yapılan o panelde gelen bir soru üzerine, çalışma haftasının dört güne veya çalışma gününün altı saate düşürülmesi durumunda ekonomide üretkenliğin artabileceğini söyledi. Marin’in şahsi fikrini ifade eden bu sözler o dönemde çok büyük yankı yaratmasa da, Fin medyasında birkaç haber çıktı. SDP geçen ay seçimi kazanıp Marin başbakan olunca, dünyanın dört bir yanındaki medya kuruluşları onun hakkındaki arşiv haberlerini karıştırmaya başladılar. Avusturya haber sitesi Kontrast, ağustostaki etkinlikte Marin’in söylediği sözleri 16 Aralık’ta “ısıtıp” haberleştirdi. Bu haberde hata yoktu. Ancak Brüksel’deki New Europe gazetesi 2 Ocak’ta Kontrast’ın haberini yanlış ve eksik bir şekilde aktardı. Haber, Marin’in başbakan olduktan sonra çalışma gün ve saatlerini azaltmak için öneri verdiğini savunuyordu. Bu doğru değildi. Aradan günler geçti ve Belçika’daki gazetenin İngilizce haberi, dün İngiliz tabloidleri üzerinden Türkiye dâhil tüm dünyaya yayıldı. The Guardian gibi saygın bir gazete bile tuzağa düştü. Fin dergisi Talouselama, “Aylarca önce ortaya atılmış bir fikir, şimdi abartılarak bir orman yangını gibi yayıldı” ifadesini kullandı.

Fin devlet televizyonu YLE’nin bugünkü haberine göre, bu asılsız haberden bağımsız olarak, Marin’in paneldeki ağustos ayındaki panelde ortaya attığı iddia da tartışılıyor. Marin, otomobil lastiği üreticisi Nokian Tyres’ın 1990’larda çalışma gününü kısaltarak üretkenliği artırdığını söylemişti. Ancak 2000-2014 döneminde bu şirketin başkanlığını yapan Kim Gran’a göre Fin başbakan yanlış bilgilendirilmiş. Gran, “Marin zikrettiği sayıları kimden aldı bilmiyorum. Biz şirketin sadece bir departmanında kısa bir süre için yeni bir çalışma sistemi denemiştik ama çalışanlar memnun kalmayınca sonlandırdık” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun kurucuları arasında bulunduğu İstanbul'daki Bilim ve Sanat Vakfı'na kayyum atandığı bildirildi.

Her yıl yoğun katılım ile şehir liderleri ve profesyonellerini İzmir’de buluşturan, Türkiye’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan, Şehir Ödülleri’nin, diğer şehi...

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman'ın Tonya Erikbeli yaylasındaki oteli hakkında önemli iddialar ortaya atıldı.

Başrollerinde Halit Ergenç, Ozan Güven ve Aslı Enver gibi ünlü oyuncuların yer aldığı ''Babil'' dizisine yönelik FETÖ propagandası suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı...

İGDAŞ, her kış düzenlediği doğalgaz fatura ödemelerinde, kredi kartı ile vade farksız taksit uygulamasını tekrar başlattığını duyurdu.

Hasan Mezarcı, olay yaratacak yeni paylaşımlarda bulundu. Mezarcı, tesettürle ilgili açıklamalarının ardından İslam'daki bir kuralı daha kaldırdığını açıkladı.

Hayvan haklarını korumaya ilişkin yasa teklifinin Ocak ayı içinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Yazarlar
Website Security Test