Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Arabuluculuk sınavında sorular çalındı iddiası

29.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Adalet Bakanlığı’nın düzenlediği arabuluculuk sınavına katılan bazı adaylara soruların önceden verildiği iddia edildi.

Adalet Bakanlığı’nın 24 Kasım’da düzenlediği arabuluculuk sınavı ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

Yeniçağ'ın haberine göre, Sınav öncesinde Yargıtay Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere katılan bazı adaylara sınav sorularının verildiği öğrenildi. Arabuluculuk Daire Başkanlığı iddiaları reddederken, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan konuyla ilgili bazı şikayetler aldıklarını söyledi. Öte yandan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu Meclis gündemine taşıdı.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan, arabuluculuk sınavıyla ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle 7 soru yönelten Türkkan, Adalet Bakanlığınca düzenlenen sınavın neden Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi sorumluluğunda yapıldığını, sınav öncesi seminer düzenlenip düzenlenmediğini sordu. Lütfi Türkkan’ın soruları şu şekilde:

1. Çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan sınavın cevap kağıtlarının bu üniversite tarafından değerlendirilecek olmasının gerekçeleri nelerdir?

2. Bu seminere hangi adaylar davet edilmiştir? Davet bütün adaylara mı gönderilmiştir. Seminere davet edilen adaylar neye göre belirlenmiştir? Bütün adaylar neden davet edilmemiştir? Kaç aday seminere katılmıştır?

3. İddia edilen semineri kim vermiştir, böyle bir seminerde eğitim veren kişiler ile 24 Kasım’da gerçekleştirilen sınavdaki soruları soran kişiler aynı kişiler mi?

4. Seminerde neler konuşulmuştur, söz konusu seminerde deneme soruları çözülmüş müdür? Seminerde çözülen deneme soruları ile sınavda çıkan sorular aynı mıdır?

5. Böyle bir seminerin yapıldığı iddiası ve diğer iddia edilenler doğruysa bu sınavın tarafsızlığı hakkında ciddi şaibelere neden olmayacak mıdır? Daha önce bazı sınavlarda soruların dağıtıldığı, çalındığı buhranlı bir dönemden sonra böyle bir planlamanın yapılmış olması hukukçulara karşı yapılmış en büyük hukuksuzluk değil midir?

BAŞKANLIKTAN AÇIKLAMA

Arabuluculuk Daire Başkanlığı, söz konusu iddia üzerine sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Arabuluculuk eğitiminin, bünyesinde hukuk fakültesi bulunduran üniversiteler ile Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Adalet Akademisi tarafından verildiği ifade edilen açıklamada, “Başkanlığımız tarafından arabuluculuk eğitimi verilmemiştir, verilmesi düşünülemez, zira Başkanlığımız bir eğitim kuruluşu değildir” denildi.

Söz konusu eğitimi, eğitim kuruluşları tarafından görevlendirilen eğitmenler vermiştir. Eğitimi veren arabulucular bu eğitimi verdiklerini kendi sosyal medya hesaplarında ifade etmişlerdir. Bahsi geçen eğitimlerin Daire Başkanlığımızla hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca bu eğitimleri veren Arabulucular Sınav Sorularını Hazırlama Komisyonunda yer almamaktadır.”

Söz konusu seminerde eğitmen olan avukat arabulucu Dilek Yumrutaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 15 Kasım Cuma günü Yargıtay Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde kendisi ile birlikte Av. Arb. Hilal Çalkın, Av. Arb. Özden Güner Batıkhan’ın da sınava hazırlık eğitimi verdiğini söyledi. Yumrutaş, sınav soruları hazırlayan kurulda görevlerinin olmadığının da altını çizdi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Adana'da 830 Suriyelinin okullarda ''gönüllü eğitici'' adı altında görevlendirildiği öne sürüldü.

Google'dan Türkiye için yeni açıklama geldi. Arama motoru devi Türkiye'de Android kullanıcılarını üzmeye devam edecek.

TOKİ'nin 100 bin yeni sosyal konutları hangi şehirde ve hangi ilçelere yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylediği 100 bin yeni TOKİ sosyal konutu hangi şehirlerde, ...

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, trafikle ilgili alınması gereken önlemler hakkında açıklama yaptı.

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde Alevilere yönelik nefret söylemine yeni bir örnek daha eklendi.

Sevgi Korkut isimli kadın, İstanbul Balat'ta tacize uğradı ve sosyal medyadan takip edilişinin videosunu paylaştı.

İDO, 1 Ocak Çarşamba günü “2020 Kış Tarifesi” ne geçmeye hazırlanırken, kış tarifesinin biletlerini satışa sundu.

Yazarlar
Website Security Test