Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tuzla'da veresiye defterini satın alan Hızır: Bana Robin Hood deyin

12.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kamuoyuna yoksullara yardımlarıyla bilinen 'Hızır' kod adlı kişi, Tuzla'da bir bakkalda veresiye defterini satın aldı.

Daha önce gecekondu mahallelerinde para dolu zarf bırakan "Hızır" kod adlı gizemli yardımsever bu kez de Tuzla'da bir hayır işi yaptı.

Tuzla'da bulunan bir bakkaldaki veresiye defterini satın alan Hızır'ın, bakkala "Bana Robin Hood deyin" dediği öğrenildi. Bakkal Coşkun Yılmaz, "Bir arkadaş geldi. Allah razı olsun kendinden. İsmini söylemedi. Bakiye kalmış veresiyeler vardı. Onları ödeyip gitti. Defterde borcu olanlardan 4 tanesine giderek bulup ne kadar borcu olduğunu öğrenip bana verdi. Hatta borcunu ödediği kimi ailelere para dolu bir de zarf verdi. İsmini sordum. 'İsmim yok benim. Robin Hood deyin, bana yeter' dedi" ifadelerini kullandı.

Mahalledeki bir başka bakkal Tuncay Yaşar ise, "30 seneden beri burada esnaflık yapıyorum. Dün tanımadığımız bir vatandaş geldi. Borcunu ödeyemeyen geçinemeyen kişilerin borcunu ödeyeceğini söyledi. 30 seneden beri ilk defa böyle bir olayla karşı karşıya kaldım. Mutlu olanlar oldu. 'Vatandaşı biz de görelim' dediler. Yalnız borçlarını verdikleri vatandaşlar çok memnun kaldılar. İsmini söylemedi. 'Allah rızası için yapıyorum' dedi." diye konuştu.

Robin Hood'un hikayesi

Bir masal kahramanı olan Robin Hood, "zenginleri gasp edip, gasp ettiği parayı fakirlere vermesi" ile bilinir.

Masaloku.com'da yer alan bir yazıda Robin Hood'dan şöyle bahsediliyor;

Uzun zaman önce, İngiltere’de Sherwood ormanında Robin Hood yaşıyordu. Bir çocuk olarak Robin bir kaç soyguncu tarafından aldatılmıştı ve o zamanda beri o zenginleri soyar ve fakirlere verirdi. Nottingham Şehiri, Robin Hood’un ele geçirilmesi için birçok ödül vermişti, ama hiç kimse onu yakalayamadı. Robin Hood’un ona hizmet eden birkaç adamı vardı; Onu liderleri yapmışlardı. Onlar muhabir olarak davranırlar ve Robin hooh’un sadık dostlarıydılar; Şerif’in onu yakalayacak yeni bir planı olduğunda Robin Hood’u uyarırlardı.

Zenginler, Sherwood Ormanı’ndan geçmekten korkuyorlardı çünkü Robin Hood’un saldırı yapacağını biliyorlardı. Robin Hood’u yakalamak için Kraldan yardım istendi. Kral, Robin Hood’un yakalanmasına yardım etmek için adamlarından herhangi birini göndermeyi reddetti. Sonunda Şerif bir plan düşündü. “Nottingham’da en iyi atıcıyı seçmek için bir yarışma yapalım. Robin Hood böyle bir yarışmaya karşı koyamaz. O geldiğinde, o zaman nöbetçilerim onu yakalarlar.” Hepsi kabul etti. Şimdi, Robin Hood mükemmel bir atıcıydı ve Robin Hood kesinlikle en iyi olduğunu kanıtlamak için herhangi bir yarışmaya katılmaya dayanamazdı.

Robin Hood’un sadık adamları onu çok şaşırttı. “Robin, bu yarışma sizi tuzağa düşürmek için tutuluyor” dedi. “Ama Robin Hood dinlemek istemiyordu. Yani, ertesi gün yarışma için tüm düzenlemeler yapıldı. Kalabalıkların hepsi oturdu ve on yarışmacı vardı. Şerif gardiyanlardan birine döndü ve fısıldayarak sordu, “Robin geldi mi?” “Hayır, majesteleri, Robin’in kırmızı saçları var. Yarışmacıların hiçbiri kırmızı saçlı değil.” Şerif, “Korkmuş olmalı” dedi.

Yarışma başladı. Yeşil kıyafetlere de katılan ve erkek olan Şerif’in adamı olan William, on turdan sonra birincilik ödülü için altın bir ok oldu. Son okunmanın zamanı geldi; Bu turun galibi Nottingham’da en iyi atıcı olarak ilan edilecekti. William ilk nişan aldı ve vurdu; merkeze çok yakındı. Şerif alkışladı. “İyi atış, William” dedi. O yeşilin adamıydı; okunu bıraktı. Kalabalık histerik bir şekilde tezahürat etti. Ve bir flaş içinde yeşil adam, Şerif’in oturduğu ve her iki tarafında sıkıştığı sandalyeye doğru uçan iki ok daha bıraktı. Şerif hayrete düşmüştü.
Yeşil adam, Robin Hood’dan başkası değildi. Şerif iyileşmeden önce, siyah peruğunu çıkardı, yere attı, duvara atlayarak atına atladı ve gitti. “Onu alın, sizi aptallar. Bu Robin Hood,” çaresiz şerif bağırdı, ama çok geç oldu. Robin Hood tekrar kaçmıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan son dakika KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) borçları açıklaması.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç verdiği bir soru önergesinde ÖSO'nun maaşını kimin ödediğini sordu.

Adana'da her yıl Aralık ayında düzenlenen Kebap ve Şalgam Festivali iptal edildi iddiası sosyal medyada.

Eşini öldürüp kıyma makinesinde parçalayan kocaya verilen cezaya müşteki avukatı isyan etti.

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff TÜSİAD'ın ''Çin'i Anlamak, Çin İle İş Yapmak'' isimli konferansında Almanca çeviri sorunu yaşayıp kürsüden indi.

Polis Özel Harekat üniforması giyen Suriye uyruklu Ahmad A. bekçiler tarafından yakalandı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düşünceleriyle ilgili bir yazı kaleme aldı.

Yazarlar
Website Security Test